• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ren: Srbija može sama da ubrza put ka EU

Evropski komesar za proširenje Oli Ren istakao je da bi Srbija iz Privremenog sporazuma s Evropskom unijom jednostrano mogla da primeni četiri oblasti, vezane za konkurenciju, državnu pomoć, zaštitu intelektualnog vlasništva i tranzitni saobraćaj.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren istakao je, u izjavi Tanjugu u Briselu, bi Srbija iz Privremenog sporazuma s Evropskom unijom jednostrano mogla da primeni četiri oblasti, vezane za konkurenciju, državnu pomoć, zaštitu intelektualnog vlasništva i tranzitni saobraćaj.

"Srbija bi mogla da radi na tome da obezbedi bolju primenu pravila iz oblasti konkurencije, državne pomoći, intelektualnog vlasništva i tranzitnog saobraćaja…u tim oblastima bi Srbija mogla da dalje uskladi svoje zakonodavstvo sa zahtevima Privremenog sporazuma", rekao je Ren.

Evropski komesar smatra da bi ti napori ojačali konkurenciju na srpskom tržištu, doveli do nižih cena za potrošače i samim tim bili od koristi građanima Srbije.

"Početak primene Privremenog sporazuma bi imao veoma važan politički značaj, jer ako Srbija počne da primenjuje taj sporazum danas ili sutra, on će joj pomoći da stvori ubedljiv dokaz o primeni sporazuma, što će biti osnova za ocenu jednog dana kada budemo govorili o statusu kandidata za članstvo", naglasio je Ren.

To znači, prema njegovim rečima, da Srbija primenom Privremenog sporazuma može sama da ubrza svoju evropsku budućnost, koja je naš zajednički cilj,

"Pozdravio sam ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) u Skupštini Srbije i nju smatram važnim korakom na evropskom putu Srbije…ohrabrio sam Vladu Srbije da otpočne primenu obaveza Srbije iz SSP i Privremenog sporazuma kao jednom konkretnom, praktičnom merom koja bi ubrzala napredak Srbije na tom evropskom putu", izjavio je Ren .

Evropski komesar je ponovio da Srbija zaslužuje primenu trgovinskih delova SSP-a zbog hapšenja Radovana Karadžića, te da je stav Evropske komisije da bi takav čin i sama EU trebalo da prizna odmrzavanjem Privremenog sporazuma.

Ren je istakao i da je stav Evropske komisije jasan po pitanju veze Kosova i evropskih integracija.

"Stav Komisije je jasan - evropski put Srbije i određenje nezavisnosti Kosova su dva odvojena, iako vremenski paralelna procesa", rekao je evropski komesar.

"Kosovo, kao i ostatak Zapadnog Balkana, ima jasnu evropsku perspektivu i EU je spremna da preuzme svoju odgovornost za bezbednost, stabilnost i socijalno-ekonomski razvoj Kosova", istakao je on.

Ren je naglasio da Evropska komisija pridaje veliki značaj regionalnoj saradnji na Zapadnom Balkanu i "punom učešću svih aktera".

"U tom kontekstu, očekujemo konstruktivan pristup Srbije po pitanju određivanja praktičnih aranžmana na Kosovu", istakao je on i naglasio da je "razmeštanje Euleksa, čija je misija izgradnja vladavine prava za sve na Kosovu, uključujući kosovske Srbe, u zajedničkom interesu i Srbije i EU".


SRS: Primena trgovinskog sporazuma pogubna za Srbiju

Potpredsednik Srpske radikalne stranke Gordana Pop-Lazić kritikovala je predlog da Srbija krene u jednostranu primenu trgovinskog sporazuma sa EU, ocenjujući da bi "to dovelo do uništavanja srpske ekonomije".

SRS smatra da je skandalozno što jedan deo Vlade Srbije pokušava da nametne jednostranu primenu trgovinskog sporazuma, rekla je Pop-Lazić na konferenciji za novinare.

Ona je navela da razlog za to što EU nije odblokirala trgovinski sporazum nije samo nedovoljna saradnja sa Haškim tribunalom, već je "to i priznavanje nezavisnosti Kosova i Metohija, a kasnije i Vojvodine".

"Ucene kao da nemaju kraja. To je i vrapcima jasno, samo ne onima u Vladi", kazala je Pop-Lazić i dodala da Vlada Srbije u prvih sto dana rada nije pokazala nikakav napredak.

Pop-Lazić je objasnila da bi jednostrana primena trgovinskog sporazuma bila izuzetno štetna za privredu, a naročito poljoprivredu.

Ona je ocenila da bi ukidanje carina predstavljalo ekonomsko samoubistvo i indirektni udar na budžet i standard građana, a uništilo bi i poljoprivredu i industriju.

"Fraza o nekakvoj ravnopravnoj utakmici između naše industrije i poljoprivrde i zapadno evropske nakon jednostrane primene trgovinskog sporazuma su potpuno nerealne", ocenila je Pop-Lazić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image