• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU bez jedinstvenog stava o inicijativi

Do poslednjeg časa, neće se znati stav članica Evropske unije o srpskoj inicijativi da se od Međunarodnog suda zatraži mišljenje o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova, a jedinstveni glas neće postojati. Danijel Frid ocenio je da inicijativa Srbije neće imati nikakav efekat.

Do poslednjeg časa, neće se znati stav članica Evropske unije o srpskoj inicijativi da se od Međunarodnog suda zatraži mišljenje o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova, pišu “Večernje novosti.“

Ovoga puta, Brisel brusi odluku o tome kako će se glasati. Prema poslednjim nezvaničnim informacijama, neće biti jedinstvenog glasa, svaka od 27 članica dići će dva prsta prema svom nahođenju.

Takav aranžman, bez unapred sklopljenog dogovora da se glasa “u paketu”, ostavlja prostor i za ne tako retku praksu - da se ne glasa uopšte. Odnosno, da se u momentu izjašnjavanja o srpskom predlogu, predstavnici zemalja koje ne bi htele ni na jednu ni na drugu stranu, ili kojima bi lagodnije bilo da ne ostanu zapisani kao protivnici prava neke zemlje da traži mišljenje suda, jednostavno - ne budu u sali.

Ideja, da kompletna Evropska unija bude uzdržana tokom glasanja na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, postoji, ali, kako nam kažu u diplomatskim krugovima Brisela, o ovom pitanju neće biti nikakvih zvaničnih sastanaka. Moguća su samo izvesna koordinisanja u Njujorku.

“Kako su im stavovi oko Kosova različiti, odluka da sve zemlje, bez obzira na to da li su priznale novu državu, budu uzdržane, bila bi težak kompromis. EU uvek stremi tome da nastupa jednoglasno. Zasada se, međutim, nisu dogovorili“, kažu izvori “Večernjuh novosti“.

Postavlja se pitanje koji bi u gomili mogućih scenarija najviše odgovarao Srbiji, pogotovu što je od 47 priznanja Kosova, gotovo polovina (21) prikupljena iz EU. Sigurno je da je onaj najpovoljniji - da nas svi podrže - neostvarljiv. Po jednačini priznavanja Kosova moglo bi se reći da našoj rezoluciji iz EU “preti” 21 glas “protiv”, a smeši joj se šest “za”. Ako već ne možemo da dobijemo jedinstven glas “za”, onda bi nam uzdržanost i te kako značila.

Da se stvari mogu odvijati baš u tom pravcu, govore i najave nekih članica EU. Šef finske diplomatije Aleksander Stub potvrdio je da, u slučaju zajedničkog stava, on može biti samo - uzdržanost. To bi bio već jedan negativan glas manje.

Mora mu se pridodati i glas Slovačke, čiji je šef diplomatije Jan Kubiš rekao da njegova zemlja podržava zahtev Srbije da UN od Međunarodnog suda pravde zatraže ocenu legalnosti nezavisnosti Kosova, a zvanična Bratislava je spremna da lobira u Briselu da se EU, kao celina, uzdrži i ne glasa protiv te rezolucije. Kada bi glasanje bilo sada, Kubiš je potvrdio da bi Slovačka glasala za predlog Srbije.

Da pretvaranje potencijalno negativnih glasova bar u uzdržane, nije nemoguća misija, moglo bi da se zaključi na osnovu uvertire na sednici Komiteta Generalne skupštine u kom sede četiri članice EU koje su priznale Kosovo (Francuska, Velika Britanija, Holandija i Mađarska). One su, na kraju, ipak, pristale da Komitet našu rezoluciju jednoglasnom odlukom pošalje pred svetski parlament.

Portparol evropskog komesara za proširenje Olija Rena Kristina Nađ, smatra da svaka zemlja članica EU treba ponaosob da odluči da li će i kako glasati na Generalnoj skupštini UN o inicijativi Srbije da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti odluke onih zemalja koje su odlučile da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

“Evropska komisija nema ulogu u priznavanju država. Na zemljama članicama je da odluče, u saglasnosti sa nacionalnom praksom i međunarodnim pravom, o njihovim odnosima s Kosovom“, odgovorila je Kristina Nađ na pitanje “Novosti” da li će se, eventualno, u Briselu razmatrati stav da zemlje EU budu uzdržane.

To praktično znači da bi svaka zemlja u Njujorku trebalo da glasa po svom nahođenju.



Frid: Incijativa Srbije neće imati efekta

Zamenik američkog državnog sekretara Danijel Frid ocenio je da inicijativa Srbije protiv nezavisnosti Kosova neće imati nikakav efekat, prenosi u današnjem izdanju dnevnik iz Prištine "Koha Ditore".

"Bilo kakva inicijativa Srbije da vrati unazad proceš državnosti Kosova, neće imati nikakav efekat. Nezavisnost Kosova je nepovratno i zauvek završeno pitanje", rekao je Frid tokom sastanka u Njujorku sa predsednikom Kosova Fatmirom Sejdiuom i ministrom inostranih Poslova Skenderom Hisenijem.

Ocenivši da će značaj kosovske nezavisnosti za region biti jasan, posebno nakon što nezavisno Kosovo priznaju susedne zemlje, Frid je rekao da je zadatak Kosova da ima dobre susedske odnose sa tim zemljama.

U izveštaju iz Njujorka list takođe navodi da diplomatija Albanije, kao i predstavnici zapadnih zemalja, tokom zasedanja Generalne Skupštine UN-a, lobiraju za nezavisnost Kosova.

Ministar inostranih poslova Albanije Ljuljzim Baša juče je na sastancima sa šefovima diplomatija nekoliko zemalja, uključujući Južnu Afriku, Brazil i Makedoniju, zatražio priznavanje nezavisnosti Kosova.

Dnevnik iz Prištine preneo je i aktivnosti predsednika Srbije Borisa Tadića, navodeći da je Tadić na sastanku sa Generalnim Sekretarom UN-a Ban Ki Munom u Njujorku rekao da Srbija neće promeniti predloženu rezoluciju o Kosovu.

"Koha Ditore" navodi da odluka kada će se razmatrati rezolucija Srbije, još nije doneta i napominje da zvanično glasanje može biti održano za nekoliko nedelja ili meseci.

(MONDO/Beta)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image