• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koštunica: U DSS nema raskola

Predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica rekao je s da u toj stranci, nakon prelaska u opoziciju, ne postoji podela na dve struje. "Nema raskola u DSS. Ono što onemogućava raskol je vrlo jasna i dosledna politika DSS". Koštunica tvrdi da su na sastavljanje nove Vlade Srbije presudno uticali pojedini tajkuni i neki uticajni strani ambasadori

Predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislav Koštunica rekao je s da u toj stranci, nakon prelaska u opoziciju, ne postoji podela na dve struje.

"Nema raskola u DSS. Ono što onemogućava raskol je vrlo jasna i dosledna politika DSS. DSS je, kao malo koja stranka, privržena svojoj politici i svojim idejama, što je najjači kohezioni faktor stranke", rekao je Koštunica u intervjuu za agenciju Beta.

Lider DSS je ustvrdio da su na sastavljanje nove Vlade Srbije presudno uticali pojedini tajkuni i neki uticajni strani ambasadori.

"Bilo je zanimljivo posmatrati politički i socijalni život tada, koji se odvijao između nekih stranih ambasada i veoma uticajnih, bogatih ljudi...U tom procesu neke stranke koje nisu imale nikakav stav o evrointegracijama ili su bile protiv njih postajale su proevropske stranke preko noći", rekao je lider DSS.

Koštunica je kazao da oni, međutim, nisu uspeli da stvore čvrstu većinu, već glomaznu vladu koja nema jedinstven stav po mnogim važnim ekonomskim i nacionalnim pitanjima.

Dodao je da tajkuni u Srbiji utiču i na destabilizaciju političkih stranaka što podriva ceo demokratski poredak.

Prema njegovim rečima, nakon izbora nove vlade situacija u medijima se pogoršala za opozicione stranke, jer se izmenila i atmosfera koja je doprinosila objektivnom izveštavanju.

Lider DSS je kazao da je normalno da se raskol u tako velikoj stranci kao što je Srpska radikalna stranka oseti u parlamentu i u celom društvenom životu.

Koštunica je, međutim, ocenio da pojava nove stranke desnice, Srpske napredne stranke, neće uticati na rejting DSS.

Prema njegovim rečima, nacrt statuta Vojvodine vodi "jednoj vrsti državnosti" te Pokrajine.

"Mislim da taj nacrt u svojim bitnim elementima nije saglasan Ustavu Srbije...Čitav niz stvari je pravljen tako da se ulazi u nešto što je nadležnost Srbije i što Vojvodinu pretvara u nešto što ne može biti. Ona ne može biti republika u republici", rekao je Koštunica.

Prema njegovim rečima, oni koji teže takvom statutu Vojvodine znaju da bi bilo teško izmeniti Ustav Srbije i zato pokušavaju da novi statut Pokrajine bude zapravo iznad republičkog ustava.

Dodao je da su, među odredbama koje su mimo Ustava Srbije, stavovi da odluke Skupštine Vojvodine imaju snagu zakona, shvatanje Vojvodine kao demokratske evropske regije koja će imati svoja predstavništva, odredbe o prihodima Vojvodine.

Koštunica je kazao da vladajuća većina u Vojvodini nije želela da sa opozicijom dogovara nacrt statuta, već je odlučila da iz tog procesa "isključi neistomišljenike".

"Mi ćemo zato izaći sa svojim predlogom statuta Vojvodine, kao i sa pravnom analizom ovog nacrta koji je već predstavljen u javnosti", rekao je predsednik DSS.

Prema njegovim rečima, DSS nije odustala od ideje regionalizacije Srbije koja je najbolje rešenje za ravnomeran razvoj države.

Koštunica je ponovio da je energetski sporazum sa Rusijom od izuzetne važnosti za Srbiju - "u ekonomskom, političkom i bezbednosnom pogledu".

Dodao je da je izuzetno štetno za srpsko-ruske odnose sada osporavati sporazum koji su u januara postigli najviši državni zvaničnici.

Prema njegovim rečima, cena za NIS od 400 miliona evra, uz 500 miliona evra za modernizaciju, usaglašena je sa ruskim partnerom, a ona je deo jednog šireg aranžmana koji za Srbiju znači energetsku stabilnost i nova radna mesta.

"Srbija će imati dobit od celog aranžmana, ne samo od prodaje NIS i njegove modernizacije", rekao je Koštunica i dodao da se ruska strana obavezala da kroz Srbiju prođe magistralni krak gasovoda Južni tok.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image