• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ljubavni jadi za skupštinskom govornicom

Rasprava o izboru četiri zamenika zaštitinika građana završena je u ponedeljak i pored brojnih prekida izazvanih novim obračunom poslanika Srpske radikalne stranke i šefa poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislava Nikolića, a ovog puta tema rasprave bili su i ljubavni jadi članova sada dveju suprostavljenih grupa u parlamentu.

Rasprava o izboru četiri zamenika zaštitinika građana završena je u ponedeljak i pored brojnih prekida izazvanih novim obračunom poslanika Srpske radikalne stranke i šefa poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislava Nikolića, a ovog puta tema rasprave bili su i ljubavni jadi članova sada dveju suprostavljenih grupa u parlamentu.

Do "usijanja" je došlo kada je Nikolić, replicirajući na brojne osude poslanice SRS-a Gordane Pop Lazić, upitao "Gordana, kome ćeš sada plakati na ramenu kad ti ostvarene ili neostvarene ljubavnice budu naređivale šta da radiš"?

Prva je reagovala Nataša Jovanović koja je očigledno pogrešno shvatila da Nikolić proziva Pop-Lazićevu da ima ljubavnike upozorenjem: "Sram te bilo, ..... jedno, žena je udovica".

Potom se uključila i Gordana Pop-Lazić, uz opasku da ne odgovara Nikoliću već ljudima u Skupštini koji je poštuju i istakla da je 30 godina bila verna svom (preminulom) suprugu i da to zna i Nikolić koji je bio čest gost u njihovoj kući. Zatim je upitala Nikolića da objasni kome će on plakati na ramenu zbog problema sa svojom ljubavnicom i suprugom.

Vidno pogođen, Nikolić je još jednom izašao za govornicu i objasnio da nije mislio na ljubavnike Gordane Pop Lazić, već ljubavnice, "bilo one ostvarene ili neostvarene", ali nije rekao čije!


Radikali su inače, nastavili da potežu pitanje vlasništva nad poslaničkim mandatima, optužujući Nikolića za rasturanje stranke, izdaju, kao i za to da on pomaže Haškom tribunalu da se Šešelju nametne branilac. Oni su ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića pitali po čijem nalogu je određena zaštita "građaninu Nikoliću" i da li je utvrđeno ko mu preti ?

"Da li policijska zaštita znači da bi on uskoro mogao postati svedok saradnik ako progovori o svojim vezama sa tajkunima Miroslavom Miškovićem i Milanom Bekom, kao što je (Ljubiša) Buha Čume progovorio o svom klanu ?" - pitao je Dragan Stevanović (SRS).

Nikolić je odbacio sve optužbe.

Predsedavajuća Gordana Čomić prekinula je polemiku pauzom oko 13.30 sati. Skupština je posle pauze nastavila sednicu, a poslanici SRS nastavili su da reklamiraju povredu Poslovnika.

Poslanik Zoran Krasić rekao je za govornicom da je 8. i 9. septembra održan sastanak s predsednikom Srbije i Demokratske stranke Borisom Tadićem na kome je, kako je naveo, doneta odluka da se "svim sredstvima krene protiv SRS-a".

Radikali su više puta optužili Borisa Tadića da je učestvovao u rasturanju SRS-a.

Skupština Srbije u ponedeljak je, inače dobila dva nova poslanika. Potvrđeni su mandati lideru LSV Nenadu Čanku i Ljubiši Petkoviću sa liste Srpske radikalne stranke koji je zamenio nedavno preminulog poslanika te stranke Dragana Tasića. Kako je ranije najavljeno, LSV će osnovati posebnu poslaničku grupu u Skupštini Srbije.

Rasprava o izboru četiri zamenika zaštitnika građana završena je u ponedeljak u 18 sati, a rad će nastaviti u utorak raspravom o predlozima odluka o prestanku dužnosti nosilaca pravosudnih funkcija.

Tokom popodnevne rasprave poslanici SRS i dalje su insistirali da im se vrate mandati poslanika koji su iz te stranke prešli u poslanički klub Napred Srbijo Tomislava Nikolića za koje tvrde da im pripadaju.

Oni su tražili da predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović odgovori da li će stenogram sa rasprave uputiti republičkom tužicu s obzirom da je Nikolić, kako tvrde, priznao da je "ukrao" blanko ostavke poslanika SRS-a koji su prešli u njegov poslanički klub.

Poslanik SRS-a Aleksandar Martinović je rekao da je "građanin Tomislav Nikolić" priznao da je izvršio krivično delo. Na insistiranje poslanika radikala, predsednica parlamenta je rekla da prihvata njihovu sugestiju da se stenogram posledi nadležnom tužilaštvu.

Ombudsman Saša Janković je Skupštini za svoje zamenike predložio Tamaru Lukšić Orlandić, Zoricu Mršević, Gorana Bašića i Miloša Janković. Zamenici ombudsmana treba da pruže zaštitu posebno ranjivim grupama građana kao što su zatvorene i privedene osobe, nacionalne manjine, osobe sa invaliditetom, a baviće se i pravima deteta i ravnopravnošću polova, objasnio je Janković.

On je podsetio da je insitucija ombudsmana u Srbiji uspostavljena Ustavom i zakonom, sa ciljem da se uvede zaštita građana i kontrola rada državnih organa i predstavnika vlasti. Janković je ocenio da je institucija zaštitnika građana zaživela u društvenoj praksi i pokazala da Srbija ima demokratske kapacitete.

Janković je odgovarajući na zamerke pojedinih poslanika kazao da ombudsman ne mora biti pravnik.

On je naveo da objektivno i nepristrasno ispituje da li su pritužbe građana osnovane i da li je državni organ uprave postupao korektno, savesno i ako nije, predlaže načine za ispravljanje te nepravilnosti.

Na primedbe radikala da zamenici zaštitnika građana ne bi trebalo da budu osobe koje su radile u nevladinom sektoru, Janković je rekao da "nevladine organizacije nisu zlo" i da ne smatra da je loša referenca ako zamenik u svojoj biografiji ima rad u nekoj NVO.

On je takođe kazao da poslanici na mnoštvo pitanja koje su postavili mogu da nađu odgovore u godišnjem izveštaju koji je prosledio Skupštini.

Janković je kazao da zaštinik građana kao i druge institucije koje imaju ovlašćenja u oblasti zaštite prava ili borbe protiv korupcije ne rade u odgovarajućim uslovima.

Izrazio je uverenje da će izborom zamenika građani Srbije ostvariti svoje pravo na bržu i detaljniju zaštitu svojih prava.

Poslanici Liberalno-demokratske partije (LDP) i Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS), kao i poslanička grupa manjina, najavili su da će glasati za izbor predložena četiri zamenika.

Oni su istakli značaj te institucije, dok su poslanici Srpske radikalne stranke najavili da su protiv tog predloga i tražili od Jankovića da povuče svoj predlog.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image