• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Podela Kosova jedna od opcija

Predsednik Srbije Boris Tadić je izjavio u ponedeljak uveče da je "spreman da razmišlja" i o podeli Kosova i Metohije kao opciji za rešenje statusa pokrajine, ali samo ukoliko sva druga moguća rešenja ne urode plodom.

Predsednik Srbije Boris Tadić je izjavio u ponedeljak uveče da je "spreman da razmišlja" i o podeli Kosova i Metohije kao opciji za rešenje statusa pokrajine, ali samo ukoliko sva druga moguća rešenja ne urode plodom.

Tadić je u intervujuu za RTS rekao da podela Kosova kao opcija u ovom trenutku "nije na dnevnom redu", već da Beograd i dalje želi da traga za rešenjem u okviru koncepta najveće moguće samostalnosti Kosova u okviru Srbije.

"Spreman sam da razmišljam i o toj opciji ako iscrpemo sve prethodne opcije, a ima ih dosta, jer još ima prostora da nađemo rešenje u okviru opcije suštinske autonomije", rekao je Tadić.

Predsednik je istakao da su u okviru procesa rešavanja pitanja statusa Kosova i Metohije "sve inicijative legitimne", i da je sve bolje od situacije u kojoj je jedna strana izgubila sve.

Borba Srbije za očuvanje njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta će, prema Tadićevim rečima, biti dugotrajan proces, koji se može završiti povoljno za nju samo ukoliko Beograd bude vodio trezvenu politiku i podizao međunarodni kredibilitet zemlje.

Tadić je pozvao vlade Makedonije i Crne Gore da ne priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

"Ohrabrujem makedonsko i crnogorsko rukovodstvo da ne priznaju nezavisnost Kosova", rekao je Tadić komentarišući izjavu američkog ambasadora u Beogradu Kamerona Mantera da SAD ohrabruju te dve zemlje da priznaju Kosovo, a ne da vrše pritisak na njih da to učine.

Tadić je ocenio da ohrabrivanje zemalja u regionu da priznaju nezavisnost Kosova nije odvojivo od konteksta srpske inicijative UN da zatraži mišljenje Međunarodnog suda pravde o razmeštanju Euleksa.

Prema njegovim rečima, ta inicijativa ima za svrhu da se dobije pozitivno mišljenje suda u Hagu i u tom slučaju niko u EU ne bi mogao da uceni Srbiju da prizna nezavisnost Kosova kako bi postala zemlja članica Unije.

Tadić je kazao da su susedne zemlje pod "velikim pritiskom" da priznaju Kosovo, ali da se nada da to neće učiniti.

"Taj pritisak ne jenjava, a da li će oni odoleti pritisku - mogu samo da kažem da se tome nadam", rekao je Tadić i dodao da je dobro što Bosna "ne namerava niti je nameravala da prizna Kosovo".

Istakao je da je pozicija Srbije u regionu u ovom trenutku bolja nego ranije ali i da mora biti snažena odmerenim potezima i reakcijama koje nisu u svrhu trenutka već očuvanja interesa kroz vreme.

Osvrćući se na opstrukciju rada parlamenta, Tadić je kazao da partije koje to čine time ne doprinose jedinstvenom stavu države o Kosovu i stavljanju Srbije na belu šengen listu koja je delom uslovljena usvajanjem seta zakona za liberalizaciju viznog režima.

Komentarisući borbu protiv korupcije, Tadić je naglasio da dobija informacije o koruptivnim delima ali da očekuje od tužilaštva i policije da rade svoj posao.

"Ne želim da nosim teret nečijih greški iz prošlosti. Tužilaštvo i policija treba da rade svoj posao i jedva čekam rezultate, ali rezultate koji su potkrepljeni dokazima - da se tačno zna ko je šta uradio i gde se sudski dokazuje krivica", naglasio je Tadić.

Govoreći o energetskom sporazumu sa Rusijom, Tadić je rekao da cena koju će Srbija dobiti za Naftnu industriju Srbije (NIS) "nije prvo merilo" sporazuma, već je mnogo važnija korist koju će građani imati narednih 30 godina od snabdevanja gasom.

"Promet cevi (kroz Srbiju), odnosno količina gasa pruža mogućnost da se gas prodaje drugim zemljama i da se viškovi koriste za proizvodnju električne energije", rekao je Tadić.

Predsednik Srbije ocenio je i da dolazak italijanskog Fijata u Srbiju predstavlja izvanredni ekonomski potez te automobilske kompanije koji pokazuje da je Srbija zemlja koja ide ka Evropi i da je stabilna za investicije.

Tadić je naveo i da Srbija ima ogroman potencijal u autoindustriji i dodao da je proizvodnja automobila i autodelova budućnost srpske privrede koje će dovesti do toga da u narednih nekoliko godina bude zaposleno oko 30.000 građana.

Prema njegovim rečima, u narednom periodu Srbija mora da završi izgradnju osnovne infrastrukture a pre svega Koridor 10 jer je to jedan od najvažnijih poslova i obaveza prema građanima i evropskoj budućnosti.

Upitan da li mu je lakše ili teže da radi svoj posao, s obzirom da njegova partija - Demokratska stranka, drži funkcije predsednika, premijera zemlje i gradonačelnika, Tadić je odgovorio da mu je lično teže, jer vlast nosi odgovornost.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image