• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić: Cilj novi pregovori o statusu Kosova

Srbija se bori da dokaže da nezavisnost Kosova nije u skladu s međunarodnim pravom, sa ciljem da se dođe do novih pregovora o statusu pokrajine, izjavio je šef srpske diplomatije. Inicijativa ima punu podršku Rusije. Nemamo ništa protiv većeg angažmana EU na Kosovu.

Srbija se bori da dokaže da jednostrano proglašena nezavisnost Kosova nije u skladu s međunarodnim pravom, sa ciljem da se dođe do novih pregovora o statusu pokrajine, izjavio je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

U intervjuu agenciji Beta on je ocenio da inicijativa Beograda da Međunarodni sud pravde oceni legalnost proglašenja nezavisnosti Kosova "ima realnih izgleda za uspeh" u Generalnoj skupštini UN, ali da je zbog pritisaka moćnih zemalja, koje se toj inicijativi protive, "preokret moguć do poslednjeg trenutka".

"Mislim da je većina zemalja u ovom trenutku sklona da glasa za našu inicjativu. Radićemo u narednih deset dana na tome da tu naklonost pretočimo u konkretne glasove", rekao je Jeremić i dodao da "ima razloga da budemo optmisti ali i da ostanemo na oprezu".

Šef srpske diplomatije naglasio je da inicijativa Beograda ima punu podršku Rusije, što je potvrđeno i u susretu sa ruskim ministrom inostranih poslova Sergejem Lavrovim prošle nedelje u Njujorku.

"Srbija ima punu podršku Rusije u svemu kada je reč o Kosovu i Metohiji, uključujući i glasanje o našoj inicijativi. Ne očekujem da će doći do promene tog stava ni u budućnosti", kazao je Jeremić upitan može li to što Beograd nije priznao Abhaziju i Južnu Osetiju uticati na ruski stav prema Kosovu.



Prema rečima šefa srpske diplomatije, protivljenje inicijativi Beograda ne očekuje se ni od zemalja članica Arapske lige, od kojih ni jedna, kako je naglasio, nije priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Povodom stava nekih zemalja EU i SAD koje se protive zahtevu Beograda da Međunarodni sud pravde oceni legalnost odluke o nezavisnoti Kosova, tvrdeći da to "nije odgovarajući ni mudar potez u ovom času" Jeremić je kazao da je "zaštita suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje vrhunski nacionalni interes od koga se neće odustati".

"Mi smo se opredelili za odbranu tog interesa mirnim, diplomatskim, pravnim sredstvima i naš put preko Generalne skupštine UN do Međunarodnog suda pravde je put od kojeg nećemo odustati", naglasio je.

Istovremeno je izrazio nadu da neće biti jakih otpora prilikom glasanja o inicijativi Beograda u Generlanoj skupštini UN. "Ukoliko ih bude, doći će do preglasavanja. Ko će odneti prevagu ostaje da se vidi, ali mi od tog puta svakako nećemo odustati", dodao je.



Na pitanje kakav bi konkretan značaj imala eventualna ocena Međunarodnog suda pravde da je proglašenje nezavisnosti Kosova protivno mejdunarodnom pravu, Jeremić je rekao da je cilj Beograda da dođe do novih pregovora o statusu Kosova.

"Jednostrani put proglašenja nezavisnosti Kosova će u tom slučaju i zvanično biti deklarisan kao nešto što nije u skladu sa međunarodnim pravom, te da na takav način status pokrajine ne može biti međuanrodno pravno potvrđen. Odatle jedini put iz te situacije je put novih pregovora koji će voditi postizanju rešenja koje bi bilo prihvatljivo za obe strane i potvrđeno u Savetu bezbednosti UN", rekao je Jeremić.

Naglasio je da "to može biti samo kompromisno rešenje".

Šef srpske diplomatije kazao je da Beograd ne očekuje da bi Međunarodni sud pravde mogao da potvrdi legalnost jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova. Istovremeno je podsetio da mišljenje tog suda nema obavezujuću snagu, ali "ima izuzetno veliku političku i moralnu težinu" koju će svaka zemlja uzeti u obzir.

Jeremić je još rekao da kod nekih zemalja koje se protive inicijativi Beograda ima ideja da se amandmanima izmeni predlog ali je naglasio da će se Beograd boriti protiv toga.

"Tekst naše rezolucije je izuzetno sažet, precizan i jasan i usmeren na apolitično postavljanje pitanja Međunarodnom sudu pravde. To je cilj naše reozlucije i borićemo se da ona u takvom integralnom obliku bude i usvojena", rekao je Jeremić u intervjuu Beti.

Nadamo se da susedi neće povlačiti jednostrane poteze

Šef srpske diplomatije izrazio je nadu da susedne zemlje uoči glasanja o inicijativi Beograda u Generalnoj skupštini UN neće povlačiti "poteze koji bi narušili mir i stabilnost u regionu".

Na pitanje šta će Beograd preduzeti ako Makedonija ili Crna Gora priznaju Kosovo, on je ocenio da je "svako priznanje nezavisnosti Kosova i Metohije narušavanje suverniteta i teritorijalnog integriteta Srbije" i istakao da "nema zemlje prema kojoj Beograd ne bi adekvatno reagovao".

"Zemlje regiona imaju posebnu odgovornost kada je reč o očuvanju mira i stabilnosti na zapadnom Balkanu. Zbog toga od njih očekujemo da pred glasanje u Generalnoj skupštini UN ne učine nijedan potez koji bi narušio mir i stabilnost u regionu", kazao je Jeremić.

Na pitanje kakvi bi se konkretni potezi Beograda mogli očekivati, on je rekao da će Srbija reagovati "u skladu sa akcionim planom koji predviđa čitav niz mera".

"Ne bih želeo da ovo zvuči kao pretnja. Mi nikome ne pretimo, mi naprosto kažemo da želimo da budemo partneri s našim susedima u očuvanju mira i stabilnosti u regionu, ali nijedan jednostrani akt narušavanja našeg suvereniteta i teritorijalnog integriteta ne može biti tolerisan", rekao je Jeremić.

Šef srpske diplomatije naglasio je da je regionalna saradnja jedan od najvažnijih spoljnopolitičkih prioriteta Srbije i ocenio da je Srbija "najzaslužnija što nije došlo do destabilizacije prilika u regionu" uprkos proglašenju nezavisnosti Kosova i činjenici da su neke zemlje tu jednostranu odluku priznale.

"Nastavićemo da činimo sve da poboljšamo odnose u regionu. Naravno, nećemo nikada zarad toga odustati od očuvanja primarnih nacionalnih interesa, u prvom redu očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta", istakao je Jeremić.

Prema njegovim rečima, u odnosima sa zemljama regiona, iz perspektive Srbije, najveći problem predstavlja upravo činjenica da su neke zemlje priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Kao otvoreno pitanje u odnosima sa Hrvatskom, koji, kako je ocenio, "nažalost, nisu tamo gde bi mogli i trebalo da budu", Jeremić je spomenuo i tužbu za genocid koju je Hrvatska podnela protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde.

On je, međutim, izrazio nadu da će Hrvatska odustati od te tužbe što bi, dodao je, "bio pozitivan signal iz Zagreba".

Jeremić je ponovio da su regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi jedan od najvažnijih spoljnopolitičkih prioriteta vlade Srbije i jedan od uslova za integraciju zapadnog Balkana u EU, dodajući da je to "centralni strateški priroritet i Beograda i svih vlada u regionu".

"Na tome treba zajednički da radimo i da jedni drugima pomažemo, a ne odmažemo. Nadam se da će vreme koje je pred nama pokazati upravo takvu vrstu odnosa prema tom zajedničkom centralnom strateškom opredeljenju", dodao je Jeremić.

Upitan očekuje li da bi EU mogla doneti odluku o odmrzavanju prelaznog sporazuma sa Srbijom u decembru i ako haški optuženik Ratko Mladić do tada ne bude u Hagu, on je rekao da je to "teško oceniti" jer je za to potrebna saglasnost svih 27 zemalja članica.

"Preduslov za odmrzavanje sporazuma jeste puna saradnja s Haškim tribunalom. Srbija u potpunosti sarađuje. Nadam se da će imajući u vidu tu činjenicu sporazum sa Srbijom biti u najkraćem mogućem roku odmrznut", rekao je Jeremić.

Ocenivši da je razmeštanje misije EU (Euleks) na Kosovu sporno pitanje i za Brisel i za Beograd, on je precizirao da "Srbija nema ništa protiv rekonfiguracije međunarodnog civilnog prisustva koje bi bilo u skladu s rezolucijom 1244, statusno neutralno i imalo eksplicitno zeleno svetlo Saveta bezbednosti UN".

"Mi nemamo ništa protiv većeg angažmana EU bilo gde u Srbiji, uključujući i Kosovo i Metohiju. Spremni smo da razgovaramo s međunarodnom zajednicom o rekonfiguraciji, ali postoje neke 'crvene linije' i one su vezane pre svega za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje", rekao je Jeremić.

Po rečima šefa srpske diplomatije, sporazum je moguć "ako postoji dobra volja svih strana", a "Srbija je spremna da se po tom pitanju angažuje".

Govoreći o odnosima sa SAD, on je rekao da će Srbija sarađivati s tom zemljom "ko god da pobedi na predsedničkim izborima".

"SAD su najmoćnija sila današnjice i sa takvom silom mora se imati neka vrsta odnosa. Ja se nadam poboljšaanju naših odnosa sa SAD, ali Srbija od svoje pravne i diplomatske borbe za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta neće odustati", dodao je Jeremić.

Na pitanje li da su zbog Kosova zapostavljeni drugi aspekti spoljne politike Srbije, on je rekao da bi "svaka država na svetu kojoj bi na ovako direktan način bio ugrožen suverenitet i teritorijalni integritet za jedan od svojih najvažnijih spoljnopolitičkih prioriteta imala njegovu odbranu, pogotovu kada se opredeli da to čini diplomatskim sredstvima".

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image