• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Han EU: Prihvatimo dogovor Srba i Albanaca

Izvor MONDO/Tanjug

Brisel bi trebalo da prihvati dogovor Srba i Albanaca kojim bi se rešio dugogodišnji problem Kosova, izjavio je evropski komesar Johanes Han, a preneo briselski Euroaktiv.



"Radi se o bilateralnom rešenju koje ne može da se koristi kao primer za druga pitanja", izjavio je on u Becu.

Euroaktiv u svojoj analizi navodi da je namera komesara Hana da ovom izjavom odbaci strahove da bi bilo kakvo pomeranje granica na Balkanu moglo da pokrene nove probleme u nestabilnom regionu.

Han Haradinaju: Neprikladno komentarisati

Kosovski premijer Ramuš Haradinaj iskoristio je danas priliku da na zajednickoj konferenciji za novinare, nakon neformalnog samita premijera Balkana u Dracu, ponovi da Kosovo ima granicu koju treba poštovati, dok je evropski komesar za proširenje Johanes Han rekao da je neprikladno komentrisati dijalog koji je u toku. "Pretpostavljam da sastanak u Briselu nece biti poslednji, bice još sastanaka i trebace vremena za dogovor. Nisam spreman za dalje komentare. Necemo prihvatiti nove clanice ukoliko se ne reše bilateralni sporovi. Bilo kakav bilateralni sporazum ne bi trebalo da utice na stabilnost regiona", rekao je Han.

Beograd i Priština moraju da normalizuju modusobne odnose kako bi se kvalifikovali za clanstvo u EU, a onog trenutka kada se postigne dogovor, on bi trebalo da bude poštovan od strane svih clanica EU, dodao je Han na konferenciji u Alpbahu, a preneo Blumberg.

Johanes Han je postizanje dogovora u dijalogu Beograda i Prištine, kome posreduje EU, opisao kao "geopoliticku neophodnost" i podsetio na obavezu EU da se "brine o evropskim zemljama, ne prepuštajuci tu ulogu trecim državama u svetu".

Euroaktiv podseca da pet EU država nisu priznale nezavisnost Kosova, ne želeci da primer jednostrane promene granica Kosova postane pravilo.

U tekstu se navodi da bi rešavanjem odnosa Beograda i Prištine Srbija došla "vrlo blizu pristupanja EU", dok se evropska buducnost Kosova ocenjuje kao "manje jasna" upravo zbog nepriznavanja nezavisnosti Kosova od svih clanica EU.

NE SME BITI PRESEDANA

Evropska komisija smatra da se Beogradu i Prištini mora dati prostor za dogovor o sadržaju sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, izjavila je danas u Briselu portparolka Evropske komisije Maja Kocijancic.

Vucic: Taci se žalio na mene, teško do preokreta!

Evropska unija, kao posrednik, ne može da komentariše moguce elemente sporazuma, kaže Kocijanciceva, dodajuci da se nastavlja intenzivan rad sa obema stranama po pitanju sporazuma.

"Njima se mora dati prostor da se saglase o sadržaju sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa. Jasno je da mi, kao posrednici, ne možemo da komentarišemo moguce elemente (sporazuma). Nastavljamo da intenzivno radimo sa obe strane po pitanju sveobuhvatnog i održivog sporazuma, koji ce podržati medunarodna zajednica i koji ce u potpunosti sprovesti obe strane", rekla je Kocijancic na konferenciji za štampu u Briselu.

Kako je istakla, trajno rešen

"To je vodeci princip koji imamo u ovoj, konacnoj fazi dijaloga koja je pocela prošlog leta. Strane odreduju zajednicke osnove za medusobnu saglasnost i vec su izrazile razlicite poglede po pitanju toga šta vide kao svoj prioritet za ovo rešenje", rekla je ona.

Na pitanje novinara da li bi se države clanice Evropske unije složile sa razmenom teritorija i promenom granica, Kocijanciceva nije želela da ulazi u detalje.

"Ono na cemu radimo je sveobuhvatan sporazum normalizacije odnosa koji ce prihvatiti obe strane. Rad na ovome traje i zbog toga ne mogu da razgovaram koji elementi bi mogli ili se hoce, odnosno nece naci u sporazumu. Faza je intenzivna, videli ste da smo tokom vikenda najavili sledeci sastanak na visokom nivou, koji ce se održati 7. septembra ovde u Briselu. Veoma je intenzivam proces koji traje, videli ste saopštenja, ali bih se suzdržala da ulazim u detalje u ovoj fazi", rekla je ona.

Na pitanje da Evropskoj komisiji razmena teritorija više nije tabu, Kocijancic je ponovila da rade na izvodivom, održivom i realisticnom rešenju u skladu sa medunarodnim pravom.

"Strane su se javno izjasnile o tome kako vide elemente sporazuma, a mi radimo ulogu posrednika i necemo komentarisati moguce elemente sporazuma. Necu sada spekulisati", izjavila je portparolka.

Nije želela da raspravlja o pitanju da li se Evropska komisija zalaže za etnicki ciste zemlje, porucivši novinaru da "misli da zna odgovor na to pitanje".

Komentari 59

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Nesa Pfc

Nista dobro po nas, definitivno!

Jasna

Nadam se da ce Srbi i Albanci uspeti da postognu dogovor i da ce BrIsel i clanice Evropske unije to podrzati.

Oklopnik

Plasi me ako se budemo dogovarali ima da ih puste i po Srbiji i ovako ih mnogo.Bilo bi najbolje da zbog takve situacije oko Kosova nema ih po Srbiji a dole nama sever Kosova njima jug do sledeceg rata a onda sa kamatom uzeti i Tiranu posle.

special image