• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Potpisan sporazum sa NATO o informacijama

Ministar odbrane Dragan Šutanovac u sredu je, u ime Vlade Srbije, potpisao Sporazum o bezbednosti informacija sa organizacijom Severnoatlantskog pakta (NATO). Šutanovac je nakon sastanka izjavio da je izneo "ozbiljne zamerke" zbog odluke NATO o učešću u obuci Kosovskih bezbednosnih snaga.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac u sredu je, u ime Vlade Srbije, potpisao Sporazum o bezbednosti informacija sa organizacijom Severnoatlantskog pakta (NATO), a taj dokument objavljen je na internet sajtu Ministarstva odbrane Srbije.

Sporazum je potpisan "na osnovu postignute saglasnosti da se vrše konsultacije o političkim i bezbednosnim pitanjima, kao i da se proširi i intenzivira politička i vojna saradnja širom Evrope".

"Shvatajući da uspešna saradnja u ovim oblastima podrazumeva razmenu osetljivih i poverljivih informacija između Vlade Srbije i NATO, potpisnici sporazuma saglasili su se o tekstu koji je i potpisan", navodi se u sporazumu.

Potpisnici sporazuma saglasili su se "da će štititi i čuvati informacije i materijal koji pripadaju drugoj strani", navodi se u prvoj tački dokumenta koji su potpisali Šutanovac i generalni sekretar NATO Jap de Hop SHefer.

Potpisnici su se, takođe, saglasili i da će "učiniti sve što je potrebno da obezbede da takve informacije i materijal, ukoliko su poverljivi, zadrže onaj stepen poverljivosti koji je odredila ona strana od koje te informacije i materijal potiču".

Vlada Srbije i NATO su se obavezali i da će čuvati takve informacije i materijal u skladu sa dogovorenim zajedničkim standardima, da neće razmenjene informacije i materijal koristiti u druge svrhe osim onih navedenih u okvirima pojedinačnih programa, kao i odluka i rezolucija na koji se odnose.

U sporazumu se navodi i da su se potpisnici saglasili da "neće takve informacije i materijal otkrivati trećoj strani bez saglasnosti strane od koje isti potiču".

Navedeno je u sporazumu i da "Vlada Srbije prihvata obavezu da svi njeni državljani, koji u toku obavljanja službenih dužnosti zahtevaju ili mogu imati pristup informacijama ili materijalu razmenjenim u okviru aktivnosti saradnje odobrenih od strane Severnoatlantskog saveta, budu podvrgnuti odgovarajućoj bezbednosnoj proveri pre nego što im se odobri pristup takvim informacijama i materijalu".

Precizira se i da će "postupci bezbednosne provere biti osmišljeni tako da se utvrdi da li pojedinac, uzimajući u obzir njegovu lojalnost i pouzdanost, može imati pristup poverljivoj informaciji bez opasnosti po njenu bezbednost".

U članu 3. sporazuma se navodi da Kancelarija za bezbednost NATO odgovorna za bezbednosne sporazume o zaštiti poverljivih informacija razmenjenih u okviru aktivnosti saradnje koje odobri NATO.

U članu 4. sporazuma se navodi da će Vlada Srbije obavestiti Kancelariju za bezbednost NATO o tome koja bezbednosna instanca u zemlji ima slična ovlašćenja.

Dodaje i da će "posebni administrativni aranžmani biti izrađeni između Vlada Srbije i NATO koji će obuhvatati, između ostalog, standarde recipročne bezbednosne zaštite informacija koje će se razmenjivati, kao i načine ostvarivanja veze između tela za bezbednost u Srbiji i Kancelarije za bezbednost NATO.

U članu 5. se navodi da će pre razmene bilo kakvih poverljivih informacija između Vlade Srbije i NATO, nadležna tela za bezbednost međusobno utvrditi da je strana primalac spremna da informacije koje dobija zaštiti u skladu sa zahtevima strane od koje potiču.

Šutanovac je nakon sastanka izjavio da je izneo "ozbiljne zamerke" zbog odluke NATO o učešću u obuci Kosovskih bezbednosnih snaga.

On je rekao da su odnosi Kfora i Vojske Srbije na "tehničkom nivou zadovoljavajući", ali da na "na političkom nivou ti odnosi nisu zadovoljavajući, iz prostog razloga što Kfor nije trebalo da učestvuje u formiranju Kosovskih bezbednosnih snaga".

"Smatramo da na Kosovu treba pre svega da se formiraju snage koje će se boriti protiv organizovanog kriminala koji ima transnacionalnu notu", rekao je srpski ministar odbrane.

"Ovaj put nije pravi put. Ja sam danas u svom izlaganju naglasio da pored toga što nećemo priznati nezavisno Kosovo, stavljamo ozbiljnu zamerku NATO-u i Kforu što rade nešto što je u suprotnosti i sa rezolucijom 1244 i sa našim zajedničkim interesima", naglasio je Šutanovac.

DSS kritikuje

Portparol Demokratske stranke Srbije (DSS) Andreja Mladenović kritikovao je odluku ministra odbrane Dragana Šutanovca da potpiše Sporazum sa NATO o bezbednosti informacija pre usvajanja zakona o zaštiti poverljivih informacija.

"Pošto takav zakon Srbija još nije usvojila, da li to znači da će NATO ubuduće imati pristup poverljivim podacima Republike Srbije", naveo je Mladenović u izjavi agenciji Beta i ocenio da odluka o potpisivanju sporazuma pre usvajanja tog zakona ukazuje na "neozbiljnost" državnog rukovodstva.

Mladenović je rekao da se DSS ne protivi potpisivanju tog sporazuma ali da smatra da ga nije trebalo potpisati pre usvajanja zakona u parlamentu.

"Američki ambasador u NATO rekao je da je za njih veoma važno da Kosovo što pre postane član NATO. Najmanje što bi jedna ozbiljna država mogla da učini u trenutku kada se dovodi u pitanje njen teritorijalni integritet jeste da odloži potpisivanje tog sporazuma sa NATO i tako pokaže da neće odustati od borbe za očuvanje svojih interesa", rekao je on.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image