Pre 11 godina Srbija je postala članica Partnerstva za mir, da bi u međuvremenu potpisala ili ratifikovala brojne sporazume koji taj odnos produbljuju, od onog koji omogućava prolaz trupa Alijanse kroz Srbiju, do pojedinačnih ugovora o saradnji sa državama članicama.
Saradnja sa NATO nije samo vojna. Tu su borba protiv terorizma, organizovani ili sajber kriminal, reforma vojnog i bezbednosnog sistema, razvijanje naučne saradnje ili razmena znanja.
Zvanična statistika kaže i da su Ministarstvo odbrane i Vojska učestvovali u skoro 1.500 aktivnosti s pripadnicima NATO, od zajedničkih vojnih vežbi do studijskih poseta.
General Čezare Marineli, šef vojne misije NATO u Srbiji, kaže da već tri godine radi na produbljivanju saradnje Srbije i Atlantskog saveza i naglašava da je na našoj zemlji da odluči kakva će ona biti i u kolikoj meri će sarađivati.
"Niko od Srbije ne traži da postane članica NATO-a, to nije problem. Imamo primer Švedske i Finske. Ako Srbija želi da radi sa drugim zemljama Rusijom, Belorusuijom - to nikakav problem ne predstavlja za NATO", istakao je Marineli nas današnjoj konferenciji "Saradnja vojske Srbije sa oružanjima snagama zemalja članica NATO" i dodao da je saradnja ipak važna zbog stabilnosti.
"Srbija je važan faktor na Balkanskom poluostrvu, a u tom regionu postoje izazovi koji se tiču i nas. Hoćemo da dođemo do zajedničkih rešenja."
Marineli kaže da bi Srbija trebalo da radi na produbljivanju saradnje sa Alijansom jer joj na tanjiru 29 zemalja članica nudi svoje znanje, iskustvo.
"Mi vršimo obuku vojnika, pomoći ćemo Srbiji i da uništi zastarelu opremu, a veliku pomoć možemo da pružimo i na tehničkom i naučnom nivou", precizirao je on.
Naglašava da građani moraju da znaju da ne postoji NATO vojska kao takva već kada postoji potreba svaka članica šalje svoju vojsku, kao i da Alijansa ne postoji da bi je neki narod voleo, već zbog mira i stabilnosti.
"Srpski vojnici su dobro pripremljeni. To mi je potvrdio i jedan komandant italijanskog odreda rečima - Srbi su pravi vojnici. To je dobro i ja sam zadovoljan ikako je prošla prva multinacionalna vežba u Srbiji čija je konačna faza u oktobru. Održali smo i vežbu reagovanja na prirodne katastrofe u kojoj su pored Srbije učestvovale i Belgija i Nemačka", kaže NATO general.
Marineli je pomenuo i centar za obuku i obrazovanje u Kruševcu gde se poštuju svi standardi NATO-a
"Tamo predaju visoki stručnjaci. To, da vam pravo kažem nemamo ni u Italiji”, ističe genaral, inače poreklom Italijan.
Domaći zvaničnici kažu da su odnosi sa Severnoatalantskim savezom sve bolji, a korist koju Srbija ima sve veća.
Šef delegacije Narodne skupštine Srbije pri Parlamentarnoj skupštini NATO-a Dragan Šormaz kaže da niko više ne postavlja pitanje ulaska zemlje u NATO, niti Srbiju iko zove da bude članica, imajući u vidu opredeljenost zemlje da bude vojno neutralna,
"Kada smo ušli u Parlementarnu skupštinu NATO 2007. godine slika o Srbiji nije bila promenjena u odnosu na 90-te. Poslednje tri, četiri godine se situacija promenila, bar kada je reč o kredibilitetu Srbije u toj organizaciji. Mi nemamo pravo glasa jer nismo članica, ali imamo pravo da podnosimo amandamane i većina njih bude prihvaćena”, kaže Šormaz.
Pukovnik Milan Ranković iz Uprave za međunarodnu vojnu saradnju Ministarstva odbrane ističe da će Srbija nastaviti da vodi balansiranu politiku odbrane, kao i da ostaje posvećena održavanju mira u regionu i svetu, učestvovanju u mirovnim operacijama UN, kao i jačanju bezbednosti, ali da će pre svega raditi na zaštiti svog suvereniteta.
On je istakao da postoji bilateralana vojna saradnja sa 60 država, a da su potpisana 72 ugovora iz oblasti odbrane.
"Prošle godine smo održali 25 vežbi sa vojnicima iz drugih zemalja, a ove godine je planirano čak 36. Dobru saradnju imamo sa SAD, Narodnom republikom Kinom, Ruskom federacijom, ali i sa državama Bliskog istoka, Azije, Afrike" , rekao je Ranković.
On je pojasnio da ta saradnja postoji na nekoliko nivoa, a da se najviše tiče poseta na visokom nivou kada se razmenjuju mišljenja o situaciji u regionu i svetu, razgovara o unapređenju saradnje.
”Postoje i bilateralne odbrambene konsultacije na nivou sekretara. Na tom nivou se sasataju i ministri odbrane zemalja. Takođe, i vojne vežbe koje su i vazdušne, pešadijske, vežbe gađanja, potom vojno – obrazovna saradanja.”
Kada je reč o bilateralnim odnosima sa SAD Ranković kaže da je težište odnosa na bazi Jug gde se vrše zajedničke aktivnosti.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Svetislav Pešić dobio dva strašna pojačanja: Još jača Srbija napada Dansku u Beogradu!
Bomba - Endi Marej novi trener Novaka Đokovića! Ceo svet ostao u šoku zbog odluke najvećeg svih vremena!