• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Žirafa i u Narodnoj skupštini

Sve je izgledalo kao da će Skupština Srbije "krenuti s mrtve tačke" kada je tokom dana usvojen dnevni red i odlučeno da na ovoj, prvoj sednici redovnog zasedanja, po hitnom postupku budu razmatrani zakoni bitni za ukidanje viza, borbu protiv korupcije i visoko školstvo. A onda je počela rasprava o žirafi...Zakoni stigli na red tek uveče.

Sve je izgledalo kao da će Skupština Srbije "krenuti s mrtve tačke" kada je tokom dana usvojen dnevni red i odlučeno da na ovoj, prvoj sednici redovnog zasedanja, po hitnom postupku budu razmatrani zakoni bitni za ukidanje viza, borbu protiv korupcije i visoko školstvo. A onda je počela rasprava o žirafi...Zakoni stigli na red tek uveče.

Skupština Srbije je prethodno odlučila da na sednici, po hitnom postupku umesto o 27 tačaka, kako je prvobitno predloženo, raspravlja o 14 zakonskih predloga važnih za približavanje Srbije EU. To je odmah izazvalo kritike opozicionih poslanika, jer je oznaka "hitno" skinuta sa rasprave o rezoluciji o Kosovu.

Razmatranje tačaka koje su na dnevnom redu počelo je uveče, objedinjenom raspravom o vladinim predlozima zakona o zaštiti podataka o ličnosti, o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, o odgovornosti pravnih lica za krivična dela, o Agenciji za borbu protiv korupcije i o izmenama Zakona o finansiranju političkih stranaka.

Popodnevni deo sednice protekao je tako što su poslanici reklamirali povredu Poslovnika nezadovoljni što je objedinjena načelna rasprava o šest zakona, a potom su prešli na sredstva koje je vlada izdvojila za zoološki vrt u Jagodini ali i na mandate odbornika u Skupštini grada Beograda.

Šef poslaničke grupe Nove Srbija Velimir Ilić optužio je vladajuću koaliciju da je neorganizovana i zamolio ih da ne narušavaju dostojanstvo parlamenta. Rasprava je međutim počela da se vodi i oko sredstava koje je Vlada Srbije izdvojila za kupovinu žirafe za zoološki vrt u Jagodini.

Ilić je kazao da je sadašnja vlada skupa jer iz budžetskih sredstava ispunjava želje "svake šuše". "Imate skupu vladu, kupujete žirafe, konje... vi niste normalni. Ko vas to uči, brukate nas, ispunjavate želju svake šuše koja je ušla u vladu", kazao je Ilić.

Odgovarajući na navode Velimira Ilića i još nekih poslanika o kupovini žirafe, poslanica Jedinstvene Srbije Jasmina Milošević rekla je da se ne radi o kupovini žirafe već o novcu za ulaganje u zoološki vrt.

"Bivšem ministru je možda krivo što se umesto za žirafu opredelio za posao sa ovcama, a bojim se da će mu i posao sa ovcama proći kao i koncesija", kazala je Jasmina Milošević.

Tokom rasprave poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) iskoristili su govornicu da saopšte da su mandati odbornika Skupštine grada Beograda koji su se priklonili Tomislavu Nikoliću danas vraćeni radikalima.

Poslanici opozicije smenjivali se za govornicom, kritikujući i to što je "spojeno nespojivo" i ističući da zbog objedinjavanja rasprave neće imati dovoljno vremena da raspravljaju o predloženim zakonima.

Šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija, na čiji su predlog ti zakoni objedinjeni, kazala je da je važno da rasprava bude objedinjena kako bi se zakoni usvojili što pre "zbog untrašnjih razloga" i zakona koji su važni za pridruživanje Srbije EU i za vizne olakšice. Kolundžija je navela da smatra da svi imaju dovoljno vremena da govore o predloženim zakonima.

Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je da radikali ne bi trebalo mnogo da "likuju" zbog toga što su im vraćeni mandati ističući da je za dobijeni broj mandata na izborima zaslužan samo Aleksandar Vučić. On je kazao da su im mandati vraćeni uz pomoć SPS, DSS, LDP i G17 plus i da im to bas i ne ide na čast.

"Volim da vi (radikali) živite i da delujete. Ali nemojte da likujete previše što ste došli do nekih odborničkih mandata. Ako mora SPS, G17 plus, DSS i LDP da vam pomažu, ta pomoć nije na čast. Što niste ostavili to sudu, pa kada reše srpski sudovi, mi ćemo pred sud u Strazburu pa da vidimo ko ima prava da oduzima mandate odbornicima", kazao je Nikolić.

Poslanik LDP-a Zoran Ostojić kazao je da su oni u skupštini grada glasali da im se oduzmu mandati zato što je to u skladu sa zakonom i istakao da te zakone nisu izglasali predstavnici LDP.

Ministarka pravde Snežana Malović obrazlažući poslanicima predložne zakone kazala je da se njihovim usvajanjem stvara normativni ambijent za zaštitu podataka o ličnosti, za efikasnije suzbijanje kriminala i korupcije.

Ona je ukazala na značaj predloženih zakona i izrazila nadu da će nakon rasprave zakoni biti usvojeni čime će se ostvariti uslovi za stavljanje Srbije na belu šengensku listu.

Govoreći o predlogu zakona o zaštiti podataka o ličnosti ona je rekla da se u Srbiji primenjuje zakon iz 1998. godine i da ga je nemoguće pimenjivati u praksi.

Prema njenim rečima, predlogom zakona predviđeno je da centralni organ koji će se baviti zaštitom podataka bude poverenik za informacije od javnog značaja čija je nadležnost proširena i na poslove primene tog zakona. Ona je navela da će rešenja koja poverenik donosi u postupku po žalbama građana obavezujuća za sve.

Kako je navela, predlog zakona reguliše još jedno važno pitanje - iznošenje podatka o ličnosti iz Republike Srbije.

Govoreći o Predlogu zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, ona je kazala da su najvažnije nadležnosti agencije rešavanje o sukobu interesa, vođenje registra funkcionera i njihove imovine, kontrola finansiranja političkih stranaka i međunarodna saradnja u borbi protiv korupcije.

Kako je navela, Agencija će imati direktora i Odbor sa devet članova koje će birati skupština na predlog ovlašćenih predlagača.

Prema njenim rečima, ovlašćeni predlagači mogu biti Administrativni odbor Skupštine, predsednik Srbije, Vlada,Srbije Vrhovni kasacioni sud, Državna revizorska institucija, zaštitnik građana, poverenik za informacije od javnog značaja, Socijalno-ekonomski savet, Advokatska komora Srbije i udruženja novinara.

Malović je navela da su za povredu tog zakona odnosno neprijavljivanje imovine ili davanje lažnih podataka predviđena kazna zatvora od šest meseci do pet godina.

Govoreći o predlogu zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela ona je kazala da je predlogom tog zakona predviđeno obrazovanje posebnog specijaliozovanog organa koji će upravljati oduzetom imovinom.

Prema njenim rečima, predlogom je predviđeno i formiranje posebne jedinice u okviru MUP koja bi u saradanji sa nadležnim državnim tužiocem radila na otkrivaju imovine pribavljene krivičnim delom.

Predlogom zakona predviđen i postupak za privremeno i trajno oduzimanje imovine, kazala je ona.

Malovićka je rekla i da se Predlogom izmena i dopuna Zakona o finansiranju političkih stranaka utvrđuje da Agencija vrši kontrolu primene propisa o finansiranju, čime će preuzeti sadašnje nadležnosti Republičke izborne komisije i Odbora za finansije Skupštine Srbije.

Poslanici opozicije večeras su u Skupštini Srbije kritikovali predložene antikorpucijske zakone izražavajući nadu da će oni biti poboljšani prihvatanjem njihovih primedbi i amandmana, dok su predstavnici vladajuće koalicije istakli neophodnost usvajanja predloženih zakona.

Šef poslanickog kluba LDP Čedomir Jovanović ocenio je da je nemoguće doneti Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, a zapostaviti Zakon o klasifikaciji informacija ili prethodno ne usvojiti Opšti antidiskriminacioni zakon.

"Ako je osoba na kojoj se gradi ovaj zakon poverenik, onda ne možemo ignorisati upozorenja aktuelnog poverenika koji je rekao da će podneti ostavku ako ovaj zakon bude usvojen", rekao je Jovanović.

On je skrenuo pažnju na pojedine članove predloga tog zakona o "naročito osetljivim podacima" i pitao kako "nečije seksualno opredeljenje ili verska pripadnost mogu biti važni za funkciju na kojoj se neko nalazi".

"To je uvreda za našu demokratiju", ocenio je Jovanović.

Poslanik Nove Srbije Srđan Spasojević kazao je da će se poslanici NS potruditi da brojnim amandmanima ukažu na sve nedostatke predloženih zakonskih odredbi i pokušati da doprinesu zajedničkom radu u borbi protiv kriminala i korupcije, što je, kako je ocenio, sigurno cilj svake države.

On je kazao da je predloženim zakonima omogućeno stvaranje nekih direkcija, za čime, kako je naveo, nema potrebe, jer nema potrebe da se stanovništvo izlaže troškovima.

Poslanik DSS Jovan Palalić pozivao je poslanike da podrže amandmane te stranke i tako poprave preldožne zakone kako bi borba protiv korupcije bila efikasnija.

Poslanik SRS Zoran Krasić postavio je pitanje zašto je baš ovakav koncept dat za Predlog zakona o oduzimanju imovine proistekle iz krivičnog dela, navodeći da nije zadovoljan definicijama koje su date u predlogu tog zakona.

Pre početka redovnog zasedanja poslanici su glasali o tačkama o kojima su raspravljali tokom prošle nedelje.

Tokom prepodneva izabrana su četiri zamenika zaštitnika građana, zamenici sekretara republičkog parlamenta i članovi Saveta narodne banke Srbije. Takođe, parlament je razrešio dužnosti više sudija i tužilaca, među kojima je i sudija Vrhovnog suda Srbije Ljubomir Vučković, koji je ranije osuđen na šest godina zatvora zbog primanja mita.

Za zamenike ombudsmana izabrani su Tamara Lukšić Orlandić, Zorica Mršević, Goran Bašić i Miloš Janković. Za zamenika sekretara Skupštine Srbije izabran je pravnik Bojan Pudar, koji je od 1990. godine do 2001. godine bio zaposlen u Skupštini SRFJ, odnosno SRJ.

Za članove Saveta Narodne banke Srbije poslanici su izabrali Zoricu Mladenović na predlog poslaničke grupe G17 plus, Milojka Arsića na predlog poslaničke grupe Za evropsku Srbiju. Za člana Saveta NBS izabran je i Nenad Munjak.

Članovi saveta izabrani su na period od pet godina.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image