ilustracija
MONDO/Stefan Stojanović ilustracija

Danas je predstavnik za štampu Patrijarha moskovskog Kirila, Aleksandar Volkov, izjavio da je patrijarh SPC sa patrijarsima Aleksandrijske i Jerusalimske pravoslavne crkve podržao kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu Moskovskog patrijarhata.

On je za agenciju Tass dodao da su tu podršku izrazili i poglavari Poljske i Češke pravoslavne crkve, kao i predstavnici Grčke pravoslavne crkve.

Volkov je takođe kazao da bi lokalne, odnosno nacionalne pravoslavne crkve, mogle da iniciraju crkvenu skupštinu o problemu povodom odluke Vaseljenskog patrijarha Vartolomeja da prizna autokefalnost crkve u Ukrajini.

Traže li Rusi da SPC odbaci Carigrad?


On je dodao da bi bilo značajno čuti stav svih lokalnih pravoslavnih crkava po tom pitanju, koje je važno ne samo za pravoslavlje u Rusiji i Ukrajini, već mnogo više i za buduće postojanje ujedinjene globalne pravoslavne zajednice.

Sputnjik je juče podsetio da je mitropolit Ilarion u Beogradu ocenio da je pozicija srpske crkve prema ukrajinskom pitanju veoma ispravna i izrazio nadu da će i druge crkve zauzeti isti stav.

Patrijarh Irinej je dvaput pisao Vartolomeju, ali mu on nije odgovorio. Srpski patrijarh je rekao da je SPC "pružila podršku kanonima, poretku crkve" i izrazio uverenje da će carigradski patrijarh uvideti da davanje autokefalnosti ukrajinskoj crkvi "nije celishodno i da bi moglo dovesti do problema u samom narodu i pravoslavlju".

Raskol na pomolu: I SPC protiv Vartolomeja

Carigradski patrijarh nedavno je objasnio da je došlo vreme da se prizna nezavisna ukrajinska crkva. "Sada je došao red na Ukrajinu da dobije status autokefalnosti, bez obzira na postojeći otpor, i to će biti njeno pravo. S druge strane, isključivo je pravo našeg vaseljenskog patrijarha da daje autokefalnost, kao što je to učinio svim novim pravoslavnim crkvama, počevši od Rusije u 16. veku, pa do crkve Češke i Slovačke 1998. godine. Ne plaše nas pretnje", izjavio je patrijarh.

Porodica pravoslavnih crkava broji inače 15 članova, a svaka ima svoju "zonu odgovornosti", odnosno kanonsku teritoriju, pri čemu su sve pomesne crkve u euharističkom opštenju, što znači da mogu zajedno da obavljaju bogosluženje i "budu jedno u Hristu"