• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština:Opozicija traži sednicu zbog Kosova

Lider JS Dragan Marković Palma predložio da Filip Vujanović i Milo Đukanović budu proglašeni za "persone non grata" u Srbiji, da se sa Crnom Gorom zamrznu ekonomski odnosi i obustavi avio saobraćaj.

Poslanici opozicije i Jedinstvene Srbije zatražili su održavanje posebne sednice srpskog parlamenta na kojoj bi predstavnici vlade predstavili mere koje će biti preduzete protiv Crne Gore i Makedonije koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije.

Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma predložio je da srpska vlada donese odluku kojom bi predsednik i premijer Crne Gore, Filip Vujanović i Milo Đukanović, bili proglašeni za "persone non grata" u Srbiji.

Takođe, on predlaže da se crnogorskim državljanima zabrani da kupuju imovinu u Srbiji.

"Siguran sam da 80 odsto gradjana Crne Gore ne misli kao njihovo rukovodstvo. Predložio sam da prestanu da lete avioni za Crnu Goru, ali i da se zabrani onima koji imaju crnogorsko državljanstvo da kupuju imovinu u Srbiji", rekao je Marković novinarima u Skupštini Srbije komentarišući odluku Crne Gore da prizna nezavisnost Kosmeta.

On je naveo i da bi sa Crnom Gorom trebalo zamrznuti ekonomske odnose i obustaviti aviosaobraćaj dok se ne vidi šta će reći crnogorski narod povodom odluke njihove vlade.

Marković smatra da su "nas izdali oni koje smo izdržavali više od 50 godina", ali je izrazio nadu će crnogorski narod osuditi potez državnog vrha i da će Đukanović povući tu odluku.

I poslanici SRS tražili su da se vlada izjasni povodom priznavanja Kosova, ali i da poslanike upozna sa Akcionim planom i onim što se sada dešava u Srbiji.

"Očekujemo hitnu reakciju vlade, zakazivanje posebne sednice i da predsednik vlade u parlamentu kaže sta će Srbija učiniti", rekla je poslanica radikala Vjerica Radeta.

"Da li će vlada slegnuti ramenima ili će povući ambasadore, pa ih ubrzo vratiti", pitala je Radeta, smatrajući da bi to bilo neodgovorno ponašanje.

Poslanik DSS Slobodan Samardžić prvi je danas zatražio od vlade da kaže koje će mere preduzeti kako bi odvratila novi talas priznavanja Kosova, predlažući podnešenje tužbi protiv država koje su to učinile.

On je ocenio da su efekti srspske inicijative koja je prihvaćena na Generalnoj skupšitni UN trajali manje od 24 sata, a da su nedugo posle toga Makedonija i Crna Gora podlegle pritisku SAD i priznale Kosmet.

Samardžić je naveo da SAD vrse pritisak i na druge države koje bi trebalo da priznaju Kosovo, dodajući da se dešava potpuno suprotan proces od onog koji je očekivala srpska diplomatija posle prihvatanja inicijative u Njujorku.

On je tražio i da Srbija preispita proces evropskih integracija, jer je EU prisutna kao "asistent SAD u ovom procesu pritiska za priznavanje".

Poslanik Demokratske stranke Srbije Dragan Šormaz izjavio je danas da "svim članovima Vlade Crne Gore i njihovim porodicama treba konfiskovati imovinu koju imaju u Srbiji". Tu meru treba primeniti na crnogorske funkcionere, ali ne i na građane Crne Gore, rekao je Šormaz novinarima u Skupštini Srbije, povodom odluke Vlade Crne Gore da prizna nezavisnost Kosova.

On je dodao da i prema Makedoniji "može da bude primenjen isti aršin", ali da apostrofira vlast u Crnog Gori, jer oni imaju mnogo više imovine u Srbiji, stanove u Beogradu, "vole da se školuju u Beogradu, a neki imaju i firme", dok je u slučaju Makedonije to mnogo manje.

Predsedavajuća skupštinom Gordana Čomić rekla je da će predlozi poslanika biti upućeni Ministarstvu inostranih poslova, a da poslaničke grupe mogu tražiti sazivanje sendice na kojoj bi vlada odgovarala na pitanja poslanika.

Pošto je razmotrena poslednja tačka dnevnog reda prve redovne sednice o izmenama u sastavu skupštinskih odbora Čomić je prekinula današnji rad, koji je trajao oko sat vremena.

Ona je nastavak sednice zakazala za utorak, 14. oktobra, kada zakoni koji su na dnevnom redu treba da se razmatraju u pojedinostima.

Parlament je tokom ove nedelje završio načelnu raspravu o setu antikorupcijiskih zakona, zakonima vezanim za ukidanje viza, izmenama zakona o visokom obrazovanju, kao i o nekoliko međunarodnih ugovora.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image