• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pokar u UN: Hapsite Mladića i Hadžića!

Predsednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Fausto Pokar pozvao je u ponedeljak pred Generalnom skupštinom UN na hapšenje optuženih Ratka Mladića i Gorana Hadžića i pohvalio Srbiju zbog hapšenja Radovana Karadžića i Stojana Župljanina.

Predsednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju Fausto Pokar pozvao je u ponedeljak pred Generalnom skupštinom UN na hapšenje optuženih Ratka Mladića i Gorana Hadžića i pohvalio Srbiju zbog hapšenja Radovana Karadžića i Stojana Župljanina.

Podnoseći redovan godišnji izveštaj Generalnoj skupštini UN, Pokar je u Njujorku, kako je u Hagu saopštio Tribunal, "pohvalio Vladu Srbije za njenu ključnu saradnju hapšenjem Stojana Župljanina i Radovana Karadžića".

Pokar je ocenio da su ta hapšenja "ključan korak ka okončanju procesa pred Tribunalom".

"Predsednik Tribunala je, međutim, naglasio da je i dalje neophodno da države obezbede brzo hapšenje prostalih begunaca - Ratka Mladića i Gorana Hadžića i sprovedu svoju obavezu da sarađuju sa Tribunalom", piše u saopštenju objavljenom popodne u Hagu.

Kašnjenje hapšenja nužno utiče na okončanje rada Tribunala i doprinosi zastojima u brzom odvijanju procesa, upozorio je Pokar.

On je pozvao članice UN da nastave podršku Tribunalu u ispunjenju mandata i okončanju misije, podvlačeći "brojne uspehe" Suda.

Kao krajnji cilj Tribunala, Pokar je naveo osiguravanje da "borba protiv nekažnjivosti ostane prioritet međunarodne zajednice, kao i da domaći partneri suda, naročito u bivšoj Jugoslaviji, nastave da pomažu u privođenju pravdi osoba odgovornih za ozbiljne međunarodne zločine".

Pokar je kao dostignuća Tribunala izdvojio "rekordnu produktinvost", ulogu bez presedana u učvršćivanju i razvoju međunarodnog krivičnog prava i doprinos uspostavljanju mira i pomirenju u bivšoj Jugoslaviji.

Podrška zemalja UN Tribunalu je, naznačio je Pokar, neophodna za okončanje postupaka koji su u toku, za hapšenje begunaca, i za podršku pravosuđu u bivšoj Jugoslaviji.

Od 161 osobe optužene pred Tribunalom, procesi protiv 116 su okončani, postupci su u 43 slučaja počeli, precizirao je predsednik suda u Hagu.

Zatraživši podršku za sudove za ratne zločine u bivšoj Juolsaviji, Pokar je naglasio da te sudove očekuju "hiljade postupaka", pored 13 predmeta koje im je ustupio Tribunal.

Uz ocenu da stalno jača partnerstvo tih sudova i Tribunala i da je napredak u uspostavljanju vladavine prava u bivšoj Jugoslaviji primetan, Pokar je upozorio da su ta dostignuća "i dalje izuzetno krhka".

Podvukao je da još postoje "političke prepreke" za izručenje optuženih državljana jedne države drugim država u regionu.

Kao primer za neophodno poboljšavanje stanja u zatvorima naveo je primer bekstva bosanskog Srbina Radovana Stankovića iz fočanskog zatvora gde je izdržavao kaznu od 20 godina zbog zločina nad Muslimankama u tom gradu 1992. godine.

Postupak protiv Stankovića, Tribunal je ustupio Državnom sudu BiH u Sarajevu,koji ga je i osudio. Stanković još nije nađen.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image