• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ljudska prava u Srbiji - prolazna ocena SE

Komesar za ljudska prava Saveta Evrope (SE) Tomas Hamarberg ocenio je da, "uprkos pomacima u dobrom pravcu", i dalje postoje poteškoće u primenjivanju standarda ljudskih prava u Srbiji, saopštila je danas Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu.

Komesar za ljudska prava Saveta Evrope (SE) Tomas Hamarberg ocenio je da, "uprkos pomacima u dobrom pravcu", i dalje postoje poteškoće u primenjivanju standarda ljudskih prava u Srbiji, saopštila je danas Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu.

Hamarberg je na kraju višednevne posete Srbiji ukazao da je potrebno unaprediti rad institucija za zaštitu ljudskih prava, usvojiti neophodne zakone, poboljšati položaj Roma i ohrabriti rad aktivista za ljudska prava, navodi se u saopštenju koji je dostavila Kancelarija Saveta Evrope u Beogradu.

On je ocenio da su nerešeno pitanje izbeglica i interno raseljenih lica, kao i zaštita prava manjina i borba protiv svakog oblika diskriminacije, prioritetna pitanja.

"Društveno isključivanje Roma zahteva našu neposrednu pažnju...
Samo par minuta od najnovijeg trgovačkog centra u Beogradu, Romi žive u nehumanim uslovima. Veliki broj raseljenjih Roma nema lične karte, a samim tim ni pristup osnovnom zdravstvu i obrazovanju", rekao je on.

Komesar Saveta Evrope za ljudska prava je istakao da "aktivisti koji se bore za ljudska prava rade za dobrobit društva" i da se ne smeju smatrati za pretnju.

"Bio sam šokiran načinom izveštavanja nekih medija. Država mora strogo da osudi sve pretnje upućene zaštitnicima ljudskih prava", rekao je on.

U saopštenju se dodaje da postoji određen broj institucija za zaštitu ljudskih prava koje bi trebalo aktivno štiti i promovisati, kao sto su Ustavni sud, ombudsman i poverenik za slobodan pristup informacijama.

Navodi se da neki od važnih zakona, poput zakona protiv diskriminacije, još čekaju na usvajanje u Skupštini Srbije.

Hamarberg je naglasio da je funkcionalan i efikasan parlament od presudnog značaja za sprovođenje reformi i upozorio da opstrukcija parlamenta šteti demokratskom procesu.

Komesar Saveta Evrope za ljudska prava je pohvalio proces pravosudnih reformi u cilju rešavanju problema kao što su dugi sudski procesi i "konstanta percepcija postojanja korupcije" u pravosuđu.

On je ocenio da "Srbija može da bude ponosna na Vojvodinu koja predstavlja mikrokosmos Evrope" i dodao da je, uprkos preostalim izazovima, učinjen "značajan pomak u ostvarivanju prave multietničke harmonije".

Hamarberg je tokom višednevne posete Srbiji razgovarao o načinima za unapređenje ljudskih prava sa najvišim zvaničnicima Srbije, predstavnicima ministarstva, parlamenta, pravosuđa i institucija za zaštitu ljudskih prava, kao i predstavnicima civilnog društva.

Pored Beograda, komesar Saveta Evrope za ljudska prava posetio je Sandžak, Vojvodinu, Kovin, Požarevac i južnu Srbiju.

Posetio je i različite institucije od značaja za ljudska prava, uključujući zatvore, centre za socijalnu negu, pritvorske jedinice i policijske stanice, psihijatrijske bolnice, kampove za izbeglice i interno raseljena lica, kao i romska naselja.

Komesar za ljudska prava je nezavisna, nesudska institucija u okviru Saveta Evrope, sa mandatom da promoviše značaj i poštovanje ljudskih prava u 47 zemalja članica ove organizacije, a bira ga Parlamentarna Skupština Saveta Evrope.

Sadašnji komesar Tomas Hamarberg preuzeo je dužnost 1. aprila 2006. godine.

(agencije/MONDO - foto Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image