• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezolucija EP o Srbiji: Ekonomija dobro, prava baš i ne

Izvor Tanjug

Evropski parlament je ogromnom većinom usvojio Rezoluciju o Srbiji, kojom se konstatuje napredak zemlje na putu pristupanja EU, sve bolja ekonomija ali i problemi s korupcijom, pravosuđem i medijskim slobodama.

Za usvajanje rezolucije glasalo je 503 evroposlanika, protiv je bilo 85, a uzdržanih 47 poslanika.

Rezolucija o Srbiji u osnovi ima izveštaj izvestioca Evropskog parlamenta, Dejvida Mekalistera.On je ove godine težište stavio na pet oblasti: ekonomski rast, vladavinu prava, medijske slobode, dijalog sa Kosovom i rad parlamenta Srbije.

Srbija je i ove godne najviše pohvala dobila na račun sprovedenih ekonomskih reformi, jačanja privrednog rasta i makroekonomske stabilnosti.

Naviše pažnje i ovoga puta Evropski parlament dao je oblasti vladavine prava u Srbiji, uz konstataciju da je napredak u toj oblasti ključan za celokuni napredak Srbije ka članstvu u EU

Posebno se insitira na nezavisnosti pravosuđa, jačoj borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala kao i na obezbeđivanju uslova za medijske slobode i slobodu izražavanja.

PRAVNO OBAVEZUJUĆI SPORAZUM I ZSO

Evropski parlament pohvalio je Srbiju za konstruktivne bilateralne odnose u regionu, ali i naznačio važnost normalizacije odnosa sa Kosovom.

Srbija se poziva na primenu svih do sada postignutih sporazuma u okviru dijaloga Beograda i Prištine, pri čemu se posebno insistira na formiranju Zajednice srpskih opština.

Naglašava se važnost ubrzanja "nove faze dijaloga", koja se se odnosi na sveobuhvatnu normalizaciju odnosa Srbije i Kosova kroz "definisani pravnoobavezujući sporazum", a od Evropske službe za spoljne poslove traži se ocenjivanje rada obe strane u procesu ispunjavanja obaveza.

EP raspravlja o Srbiji: Ostanite verni Evropi

Rezolucija o Srbiji ove godine ima istovetan deo teksta kao i Rezolucija o Kosovu, u kome se naglašava se "multietnička prioroda i Kosova i Srbije" kao i činjenicu da "etnički homogene države ne bi trebalo da budu cilj u regionu".

I ove godine Evropski parlament pozvao je Srbiju da višše usklađuje svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa politikom EU "uključujuči i politiku prema Rusiji".

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister je povodom usvajanja Rezolucije o Srbiji poručio da je zemlja napredovala na svom evropskom putu i da postoji široka podrška među evropskim parlamentarnim grupama za put Srbije ka članstvu u Uniji.

"Srbija će se pridružiti EU kada bude spremna, nadam se pre nego kasnije. Ta spremnost zavisi od nastavka reformi i nastavka politike dobrosusedskih odnosa i pomirenja iako razumem da nije lak trenutka u odnosima Beograda i Prištine zbog odluka donetih od strene Prištine", poručio je Meklaister.

HAN: KAŠNJENJA SE GOMILAJU

Učestvujući u debati koja je prethodila usvajanju Rezolucije o Srbiji evropski komesar za pregovore o pristupanju Johanes Han takođe je označio rešavanje koosvskog pitanja i vladavinu prava kao ključne na EU putu Srbije.

"Srbija je usvojila važne mere u oblasti vladavine prava i sprovela neophodne institucionalne refome. Ipak kašnjenja se gomilaju u mnogim oblastima, a konkretne rezulatate je teško prikazati", ocenio je Johanes Han.

Vučić: Neka Srbi nastave proteste

On je pozvao na jači napredak u oblasti reforme pravosuđa, u borbi protiv korupcije, kao i u zaštiti fundamentalnih prava, uključujući i medijske slobode.

Evropski komesar je ocenio da je EU najznačajniji partner Srbije i pozvao vlasti u zemlji da građanima jasnije predstave evropske vrednosti kao i dobrobiti i obaveze koje proističu iz članstva u EU.

Rezolucije Evropskog parlamenta nemaju obavezujući karakter,ali služe ako važne političke smernice zemljama koje se nalaze na putu evrointegracija kao i zemljama članicama EU.

Komentari 15

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

srecko

Najvaznije je da smo napredovali, sve sto ne valja popravice se.

dufko

Ekonomija dobro? Nasmejah se kao nikad u životu

Kuna

Ne moze se imati nezavisno sudstvo sa sumljivim biografijama i kvazi metalitom sudija treba igojiti novu generaciju sudija totalno ih drugacije obrazovati pa tek tamo negde za 40 godina funkcionisanja takvog sistema mozete dati totalnu nezavisnost sudijama jer sada tu ima ljudi sa sumljivim biografijama neki se vucu jos iz devedesetih a malo ko je na takbim polozajima iz devedesetih ostao cist i neukaljan i da nije imao neke kontalte sa kriminalnim krugovima i jos naj gore neki nacin rada i funkcionisanja jos po navuci vucu iz tog perioda tako da je upitno kad drzava ne kontrolise rad takvih i kad im da totalnu slobodu kojj ovi mogu zloupotrebiti.

special image