• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbiji neprihvatljiv poziv MSP Prištini

Koordinator Pravnog tima Srbije izjavio je da će taj tim uložiti podnesak Međunarodnom sudu pravde sa obrazloženjem da je za Srbiju neprihvatljivo učešće kosovskih Albanaca u postupku ocene legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Koordinator Pravnog tima Srbije Saša Obradović izjavio je u utorak uveče da će taj tim u roku od nekoliko dana uložiti podnesak Međunarodnom sudu pravde (MSP) sa obrazloženjem da je za Srbiju neprihvatljivo učešće kosovskih Albanaca u postupku ocene legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Međunarodni sud pravde u Hagu saopštio je da će pozvati i predstavnike privremenih institucija Kosova da učestvuju u raspravi koja će se, na zahtev Srbije, voditi o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti južne srpske pokrajine.

"Odluka Suda je pažljivo intonirana, jer predstavnike privremenih institucija naziva autorima navedene deklaracije (o nezavisnosti Kosova), što je jako bitno jer time nije ni na koji način prejudicirao samo davanje savetodavnog mišljenja", rekao je Obradović RTS-u.

On je rekao da su pravila Međunarodnog suda pravde u pogledu savetodavnog mišljenja minimalna i sud ima diskreciono pravo da odluči ko će u postupku učestvovati.

"Mi ćemo naravno izneti svoje stavove", rekao je Obradović.

MSP je odluku o učešću kosovskih Albanaca u raspravi doneo "uzevši u obzir činjenicu da su predstavnici privremenih organa kosovskih vlasti 17. februara doneli deklaraciju o jednostranom proglašenje nezavisnosti Kosova, što je predmet rasprave na kraju koje bi Sud trebalo da donese savetodavno mišljenje, zbog čega bi oni kao autori deklaracije mogli da daju korisne informacije o tom pitanju".

Sud je takođe odredio 17. april 2009. kao krajnji rok do kojeg mu mogu biti dostavljene pisane izjave o ovom pitanju i 17. jul iduće godine kao krajnji rok do kojeg UN i njene članice koje su dostavile pisane izjave o jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova, mogu da podnesu i svoje pisane komentare o stavovima drugih strana.

Posle dostave i razmene pisanih saopštenja, uslediće rasprava, a zatim će Međunarodni sud pravde izneti savetodavno mišljenje o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu s međunarodnim pravom.

Generalna skupština UN usvojila je 8. oktobra, na inicijativu Srbije, rezoluciju kojom se od MSP traži savetodavno mišljenje o tome da li je proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.

Vlada Srbije je 28. februara donela odluku o obrazovanju pravnog tima koji treba da utvrdi kojim merama i pred kojim sudovima Srbija može da brani svoje državne interese posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova.

U tom timu, pored Obradovića, savetnika u Ministarstvu spoljnih poslova, koordinator je i Miloš Jovanović, savetnik u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

Vlada Srbije je najavila da će uskoro formirati pravni tim koji će zastupati Srbiju pred Međunarodnim sudom pravde.

U Prištini je 15. oktobra saopšteno da će britanski pravnik Majkl Vud predvoditi ekipu pravnih stručnjaka koja će zastupati interese Kosova pred Međunarodnim sudom pravde.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image