• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Neusvojeni zakoni prepreka na putu ka EU

Osposobljenost srpske državne uprave biće snažno pohvaljena u predstojećem godišnjem izveštaju Evropske komisije o reformama u Srbiji, kao i primena trgovinskog sporazuma s EU, ali će biti i ukazano da je "crna tačka" to što nije usvojena većina reformskih zakona. To je u sredu u Briselu, posle razgovora sa zvaničnicima Evropske komisije, izjavio Božidar Đelić

Osposobljenost srpske državne uprave biće snažno pohvaljena u predstojećem godišnjem izveštaju Evropske komisije o reformama u Srbiji, kao i primena trgovinskog sporazuma s EU, ali će biti i ukazano da je "crna tačka" to što nije usvojena većina reformskih zakona.

To je u sredu u Briselu, posle razgovora sa zvaničnicima Evropske komisije, izjavio potpredsednik srpske vlade Božidar Đelić koji je uputio poziv srpskom parlamentu da se što pre izglasaju svi zakoni potrebni za "belu šengensku listu", a to znači ukidanje viza EU za srpske građane, kao i zakoni nužni za dalje pridruživanje Srbije Evropskoj uniji.

Đelić je rekao da je u susretu s direktorom za Zapadni Balkan Pjerom Mirelom i drugim funkcionerima Evropske komisije razmotren nacrt godišnjeg izveštaja o sprovođenju evropskih reformi u Srbiji.

Potpredsednik srpske vlade je dodao da je u izveštaju istaknuta uloga koju ima Kancelarija za evropske integracije pri Vladi Srbije.

Đelić je upozorio na zaključak Evropske komisije da je srpski parlament dosad usvojio samo dva od pedeset zakona, bitnih za sprovođenje evropskih reform i sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju što je preduslov da Srbija 2009. dobije status kandidata za članstvo u EU.

"U izveštaju Evropske unije se računa samo ono što je urađeno, a ne ono što smo rekli da ćemo učiniti odnosno što zamalo nismo uradili", predočio je Đelić.

Potpredsednik srpske vlade je rekao da zato "poziva srpski parlament da izglasa zakone koji su na dnevnom redu" i da nastavi rad za usvajanje zakona koje je vlada pripremila, a koji su deo "evropskog programa".

"Nije demokratija kad manjina blokira rad demokratije", upozorio je s tim u vezi Đelić. "Skupština služi da opozicija kontroliše poziciju, ali ne da i blokira rad ključne institucije u našoj zemlji".

Đelić je zamoljen da kaže da li pre dva dana data izjava evropskog komesara Olija Rena da su u Srbiji i na Zapadnom Balkanu nužne "drastične mere" za bitku protiv korupcije i kriminala, odražava i ono što stoji u izveštaju Evropske komisije.

Potpredsednik srpske vlade je uzvratio da će "bitka protiv korupcije i organizovanog kriminala svakako i u ovom izveštaju i u godinama koje dolaze biti jedan od ključnih fokusa Evropske komisije".

Neke nove članice Evropske unije na tom polju nemaju dobre rezultate i to je jedan od razloga zašto se na tome toliko insistira i u slučaju Srbije, objasnio je Đelić.

On je dodao da je u razgovoru s čelnicima Evropske komisije ukazao i na akcije srpske policije i pravosuđa i da se "pravda deli nezavisno od političke pripadnosti bilo koga, da niko nije iznad zakona".

Đelić je naveo da je ukazao i na to da srpska skupština upravo razmatra usvajanje zakona o agenciji za borbu protiv korupcije, kao i mere koje uključuju i oduzimanje imovine osuđenih kriminalaca.

U razgovorima u Briselu učestvovale su i direktorka vladine kancelarije za evropske integracije Tanja Miščević i pomoćnica ministra spoljnih poslova za evropske integracije Milica Delević.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image