• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Gde su granice Srbije?

Poslanici Skupštine Srbije završili su večeras oko 19.30 sati raspravu u pojedinostima na Predlog zakona o zaštiti državne granice, na koji je uloženo 15 amandmana, od kojih je Vlada prihvatila dva. Poslanici su našli vremena da se posvete ovoj tački dnevnog reda posle skoro celodnevnog javljanja po poslovniku.

Poslanici Skupštine Srbije završili su večeras oko 19.30 sati raspravu u pojedinostima na Predlog zakona o zaštiti državne granice.

U završnoj reči, posle rasprave u pojedinostima o Predlogu zakona o zaštiti državne granice, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je izjavio da će nadležni pokušati da sa zemljama u okruženju naprave sporazum da se prelazi granica sa ličnom kartom ili sa pasošima bez vize i dodao da se o tome razgovara za sada sa Rumunijom, Bugarskom i Mađarskom.

On je naveo da Srbiji nedostaju kvalitetniji granični prelazi, a zatim dodao da svi predloženi amandmani ne mogu da se prihvate i da je država pre nekoliko godina primenila sistem integrisanog upravljanja granicom i podsetio da je došlo do demilitarizacije državne granice.

"Na administrativnim prelazima prema Kosovu nema granične policije i za nas to nije granica", rekao je Dačić odgovarajući na primedbe poslanika.

On je dodao da pripadnici MUP-a strancima koji putuju preko teritorije Srbije sa pečatom Republike Kosovo poništavaju te i stavljaju pečate Republike Srbije.

Dačić je kazao da to kada će se Srbija naći na beloj šengen listi zavisi od brzine usvajanja i primene zakona, kao i od toga kada će početi da se koriste novi pasoši, ali i od zakona koji su u nadležnosti Ministarstva pravde.

„Interes naše države i građana je da naši građani mogu da putuju po Evropi bez viza", kazao je Dačić i pozvao sve stranke da podrže zakone u interesu građana.

Dačić je naveo da će se od 1. novembra izdavati samo novi pasoši, a da će tražiti produžetak važenja roka za stare pasoše do kraja 2009. godine što, kako je naveo, treba da potvrdi parlament.

On je dodao da ako se ne produže stari pasoši oni će važiti samo do 31. decembra ove godine.

Opozicija je, uglavnom, kritikovala predloženi zakon, a poslanici Srpske radikalne stranke tokom rasprave govorili su o zaštiti državne granice na Kosovu i Metohiji i ocenili da se "ne zna kakav je stav državnih organa prema Kosovu i Metohiji, jer nije doneta rezolucija o Kosovu i Metohiji što unosi nespokojstvo među građane u pokrajini".

Oni smatraju da nije jasan ni stav o pitanju raspoređivanja misije Eulksa i da je važno da se pred poslanicima nađe rezolucija o Kosovu i Metohiji kojom bi se definisao stav Srbije prema toj misiji i koja bi bila obavezujuća za predsednika i Vladu Srbije.

Radikali su optužili DS da "pomaže SAD i EU da dovedu misiju Euleks na Kosovo".

Poslanik sa liste LDP Vladan Batić postavio je pitanje "gde je granica kada je Kosovo u pitanju, da li je to granica prema Albaniji" i ocenio da je zakon trebao da sadrži "ili poseban odeljak koji se određuje prema Kosovu i Metohiji ili da bude precizirano da se odnosi na Srbiju van Kosova i Metohije".

On je ocenio da je suverenitet na Kosovu i Metohiji izgubljen 1999. godine i naveo da je to "faktička, a ne formalno-pravna situacija".

Batić je istakao i da Kosovo nije suverena država jer ima na svojoj teritoriji UNMIK i Kfor, ali je ukazao i da "ni Srbija nema suverenitet nad Kosovom".

SRS: Odakle naprednjacima pare?

Poslanici su raspravu o amandmanima na Predlog zakona o zaštiti državne granice, koji je na dnevnom redu, počeli tek u kasnijim popodnevnim satima, jer je ranije raspravljano po poslovniku.

Poslanik Nove Srbije Miroslav Markićević zatražio je od vlade da reaguje i podrži "naše sunarodnike koji protestuju i žele da speru sramotu sa lica Crne Gore" zbog odluke vlade te države da prizna jednostrano proglašenu nezavisont Kosova i Metohije.

"Već deveti dan jedan čestit čovek, Andrija Mandić (lider Srpske narodne stranke), štrajkuje glađu", poručio je Markićević, dodajući da građani očekuju mere vlade, jer se u Crnoj Gori "sprovodi progon Srba i građana" koji su se izjasnili protiv odluke njihove vlade.

Gordana Pop Lazić (SRS) pitala je odakle novac novoformiranoj Srpskoj naprednoj stranci (SNS) da svoju osnivačku Skupštinu "direktno prenosi na pet televizija ?"

Ona je pitala ko je i zašto dao novac toj stranci, ako se zna da stranka koja je tek formrana ne može da dobija sredstva iz budžeta.

Radikali su ocenili da je to "prozapadna" politička partija, ali da u njenom osnivanju ulogu ima i DS.

Oni su nastavili da diskutuju o povredi poslovnika, reagujući na osnivanje SNS i "krađu" poslaničkih mandata.

Predsedavajuća Gordana Čomić zatražila je da se sternogrami sa pitanjem Pop Lazićeve proslede Odboru za finansije i da to bude jedan od prvih zahteva kada stupe na snagu novi zakoni protiv korupcije.

Čomićeva je pethodno izrekla opomenu, a zatim i oduzela reč potpredsednici Skupštine iz SRS Nataši Jovanović, jer je u više navrata dobacivala sa mesta.

Povodom protivljenja poslanika SRS i DSS zbog načina na koji vodi sednicu, Čomićeva je više puta citirala i objašnjavala odredbe poslovnika na koje se poziva.

Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović reklamirao je prethodno poslovnik, tražeći od Skupšitne da ispita i dostavi istinite informacije o dešavanjima u prostorijama tog poslaničkog kluba.

On je rekao da je u njihove prostorije neko ulazio, jer su zatečeni počupani kablovi i ispremeštane stvari. Todorović je izrazio sumnju u informacije koje je dobio od skupšitnskih službi da je u pitanju krečenje, jer takvi radovi nisu obavljeni.

Predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović zakazala je za sutra i drugu redovnu sednicu jesenjeg zasedanja na kojoj će poslanici raspravljati o rebalansu budžeta, a pre toga predsednica će odrediti dan za glasanje, a poslanici bi trebalo da se izjasne o zakonima o kojima su raspravljali na tekućoj sednici.

Poslanici su u utorak raspravljali mimo dnevnog reda, a glavna debata vođena je oko aneksa ugovora koji je v.d. direktora "Srbijagasa" Saša Ilić potpisao 14. oktobra u Moskvi s "Jugorosgasom", koji predviđa proviziju od 35 miliona evra.

Tim povodom održana je i sednica skupštinskog Odbora za industriju na kojoj je bio ministar energetike i rudarstva Petar Škundrić i njegovi pomoćnici, kao i predsednik Upravnog odbora "Srbijagasa".

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image