• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici o budžetu - uz lupanje u klupe

Poslanici opozicije najavili da neće podržati rebalans budžeta, a ministarka finansija objasnila zašto bi trebalo podržati rebalans. Radikali zbog naprednjaka lupali u klupe. Nastavak rasprave u utorak.

Poslanici Skupštine Srbije završili su rad oko 20 sati, a načelnu raspravu o Predlogu rebalansa ovogodišnjeg budžeta nastaviće u utorak. Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović zakazala je nastavak sednice u utorak, 28. oktobra, u deset sati.

U toku današnje rasprave poslanici opozicije najavili su da neće podržati rebalans ovogodišnjeg državnog budžeta koji predviđa uvećanje deficita sa 40,9 na 45,8 milijardi dinara. Oni su kritikovali predlog rebalansa zbog toga što će, kako su ocenili, on biti prepreka da se ostvare makroekonomski ciljevi vlade, povećati javnu potrošnju i spoljni dug kao i zbog toga što "služi za ispunjavanje predizbornih obecanja".

S druge strane, poslanici vladajuće koalicije ocenili su da je rebalans budžeta izraz težnje da se realizuju postavljeni prioriteti vlade.

Poslanici opozicije i danas su često izlazili za govornicu i govorili o raznim temama koje nisu na dnevnom redu reklamirajući poslovnik.

Poslanici radikala su lupali u klupe za vreme dok su govorili parlamentarci iz kluba Napred Srbijo, pokazujući svoje neslaganje sa doskorašnjim stranačkim kolegama, uprkos čestim upozorenjima predsednice parlamenta.

Radikali su najavljivali da neće dozvoliti da počne rasprava o predlogu rebalansa budžeta sve dok im se ne vrate mandati poslanika te stranke koji su prešli u poslanički klub "Napred Srbijo" Tomislava Nikolića. Radikali su na početku sednice ukazivali da ne postoje uslovi za rad Odbora za finansije jer je i dalje na čelu tog skupštinskog tela Jorgovanka Tabaković, koja je iz SRS-a prešla u Srpsku naprednu stranku. Poslanici SRS-a traže da predsednik Odbora bude poslanik SRS-a i da se Odbor ponovo izjašnjava o predlogu rebalansa budžeta.

Poslanik SRS-a Zoran Krasić je rekao da Skupština treba odmah da se izjasni o izjavi potpredsednika Vlade Srbije Božidara Đelića da je Skupština Srbije "crna rupa", jer se sporo usvajaju zakoni neophodni za brže pridruživanje Srbije Evropskoj uniji. Krasić je predložio da predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović podnese krivičnu prijavu protiv Đelića.

Predsednica Skupštine je rekla da će od Đelića tražiti objašnjenje šta je tačno rekao u Briselu u razgovoru sa predstavnicima Evropske unije. Ona je rekla da Skupština nije u stanju da reši pitanje mandata SRS-a i da su za to nadležni Republička izborna komisija, Administrativni odbor Skupštine Srbije i sudovi.

Sednici su prisustvovali ministarka finansija Diana Dragutinović i predstavnici resornog ministarstva.

Predlog rebalansa budžeta za 2008. godinu Vlada Srbije je usvojila 2. oktobra. Predviđeno je da se deficit budžeta poveća sa 40,9 milijardi dinara (prema Zakonu o budžetu za 2008. godinu), na 45,7 milijardi dinara do kraja godine.

U odnosu na prvobitni ovogodišnji budžet, prihodi u izmenjenom budžetu biće veći za 10,5 milijardi dinara, ali će i rashodi biti povećani za 15,4 milijarde dinara kako bi bila ispunjena predizborna obećanja koja se odnose na rast penzija i ubrzanu izgradnju putne infrastrukture.

Dragutinovićeva je, predstavljajući rebalans budžeta početkom oktobra, navela je da će pokrivanje fiskalnog deficita biti obezbeđeno, pre svega, iz prihoda od privatizacije koji nisu potrošeni, kao i iz akumuliranog suficita penzionog fonda, koji će poslužiti za pokrivanje povećanja penzija. Ona je tada upozoravala da vlada neće moći da ispuni sva predizborna obećanja, jer bi to povećalo deficit budžeta na pet odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i precizirala da deficit budžeta sledeće godine ne sme biti veći od dva odsto BDP-a.

Toliki minus ne bi mogao da se pokrije imajući u vidu da su očekivani prihodi od privatizacije skromni, zatim da je domaće finansijsko tržište nerazvijeno, kraj krize u svetu nije na vidiku, a kreditni rejting Srbije je nizak, objasnila je ministarka finansija.

Najveće budžetske uštede imala su ministarstva finansija, odbrane i za Nacionalni investicioni plan, dok su najveće izdatke imali Ministarstvo za infrastrukturu i Ministarstvo rada i socijalne politike, u delu koji je vezan za penzije, navela je ona.

Dragutinovićeva je tada izrazila očekivanje da će do kraja godine inflacija biti između 8,5 i 9,5 odsto, a premijer Mirko Cvetković je ove nedelje korigovao tu procenu na oko osam odsto.

Na dnevnom redu nove sednice parlamenta naći će se i predlozi o davanju saglasnosti na odluke o izmenama i dopunama finansijskih planova za 2008. godinu, koje se odnose na Republički fond za penziono i invalidsko osiguranje, Nacionalnu službu za zapošljavanje i Republički zavod za zdravstveno osiguranje. Pred poslanicima će se naći i Predlog zakona o otpisu kamate na dospele obaveze po osnovu određenih poreza i doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image