• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"O Kosovu nema neutralnog odgovora"

Koordinator pravnog tima Srbije Saša Obradović ocenio je da nisu realna strahovanja da bi Međunarodni sud pravde, od koga je Generalna skupština UN zatrazila savetodavno mišljenje o tome da li je deklaracija o proglašenju nezavisnsti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom, mogao da donese odluku koja bi se mogla različito tumačiti.

Koordinator pravnog tima Srbije Saša Obradović ocenio je da nisu realna strahovanja da bi Međunarodni sud pravde, od koga je Generalna skupština UN zatrazila savetodavno mišljenje o tome da li je deklaracija o proglašenju nezavisnsti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom, mogao da donese odluku koja bi se mogla različito tumačiti.

"Samo pitanje ne ostavlja mnogo mogućnosti za neutralan odgovor. Sud može u svom mišljenju da razmatra sve okolnosti slučaja, ali na kraju mora da ponudi vrlo jasan odgovor na jasno i konkretno pitanje. Ne vidim drugu mogućnost", istakao je Obradović u intervjuu za "Politiku".

Navodeći da će jedan od argumenata naših oponenata biti da je pitanje poliičko, a ne pravno, Obradović je naglasio da "mi na njega imamo spremljene odgovore".

"Ovo je i politički, ali i pravni problem. Te dve oblasti se ne isključuju. U većem broju dosadašnjih slucajeva Sud je nalazio da u nekom izrazito političkom sporu ima i pravnih elemenata o kojima treba doneti odluku. Do sada je Sud od 24 slucaja samo jednom odbio da se izjasni", kazao je Obradović.

Prema njegovim rečima, verovatnoća da se ovoga puta sud proglasi nenadležnim je nikakva, "jer je ovo izuzetan pravni problem za međunarodno pravo na početku 21. veka".

"Ovo je prilika za Međunarodni sud pravde da utvrdi sistem međunarodnog prava u vezi sa teritorijalnim integritetom i pravom na samoopredeljenje naroda", dodao je Obradović.

Na podsećanje da su privremene kosovske institucije pozvane da dostave svoj podnesak u vezi sa deklaracijom, na šta smo mi uložili prigovor, Obradović je istakao da se "Sud trudio da njima na bilo koji način ne da status koji imaju države članice UN, već su pozvani kao autori sporne deklaracije".

Obradović je kazao da je rano govoriti koji je osnovni argument koji će Srbija istaći u podnesku, jer "koliko god da je naš stav poznat i svetskoj i našoj javnosti nije uputno da u ovoj fazi postupka otkrivamo sadržinu podneska koji će biti javno objavljen 17. aprila sledeće godine".

Pravni tim Srbije koji čine profesor Malkolm Šo iz Londona, Andreas Cimerman iz Berlina, profesor Marselo Koen iz Ženeve i dr Vladimir Đerić, a kojim koordinira Obradović, iz Ministasva inostranih poslova, privodi kraju podnesak koji će biti dostavljen Međunarodnom sudu pravde.

Obradović je objasnio da će se "usmeni deo rasprave razlikovati od onoga šo se videlo u sporu naše drzazve sa BiH".

"Neće biti dve države koje će sedeti na dvema parničnim stanama, nego će jedna po jedna država koja je izrazila želju da se pojavi u usmenom delu rasprave obrazlagati svoje stavove. Moguće je da neka država dostavi pismeni podnesak, ali da nije zaineresovana da učestvuje u usmenoj raspravi", kazao je Obradović.

Na pitanje da li teba lobirati da one zemlje za koje znamo da dele naše mišljenje dostave pismene podneske i pojave se pred sudom, poput Grčke, Kipra, Španije, Kine, Rusije, Obradović je naveo da "one već razmatraju te mogućnosti", da "za mnoge znamo da će učestvovati", ali nije hteo da navodi koje.

"Naša dalja diplomatska akcija ide ka tome da ohrabrimo neke zemlje da učestvuju", rekao je Obradović.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image