• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izveštaj Evropske komisije: Hag ostaje uslov

Evropska komisija objaviće u sredu godišnji izveštaj o napretku Srbije u procesu evropskih integracija, u kojem će ponovo podsetiti Srbiju da je završetak saradnje sa Haškim tribunalom ključ za nastavak puta ka članstvu u Evropskoj uniji.

Evropska komisija objaviće u sredu godišnji izveštaj o napretku Srbije u procesu evropskih integracija, u kojem će ponovo podsetiti Srbiju da je završetak saradnje sa Haškim tribunalom ključ za nastavak puta ka članstvu u Evropskoj uniji (EU).

Prema delovima izveštaja u koji je Beta imala uvid, Komisija je hapšenje Radovana Karadžića okarakterisala kao veliki korak ka punoj saradnji s Tribunalom u Hagu, ali je podsetila da su još dvojica haških optuženika u bekstvu.

Ocenjeno je i da je Srbija u stanju da 2009. dobije status kandidata za članstvo u EU, kao i da Srbija ima sposobnu administraciju pa može veoma valjano da sprovede Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (ŠP) i njegov sažetak - Prelazni trgovinski sporzum.

Godišnji izveštaj o napretku Srbije u procesu integracija Komisija objavljuje od 2002. godine, a u svakom od tih dokumenata saradnja sa Hagom se navodila kao uslov za pidruživanje EU.

Specifično za izveštaj od prošle i ove godine je to što su i 2007. i 2008. bile izborne godine u Srbiji, pa je postojao period zastoja u zakonodavnom procesu.

Takođe, oba izveštaja podsećaju da reforma pravosuđa u Srbiji mora da se ubrza.

"Zasad Ustav i Ustavni zakon ostavljaju prostor za politički uticaj na imenovanja u pravosuđu. Apelacioni i administrativni sudovi još nisu uspostavljeni, a Ustavni sud ne deluje od oktobra 2006", navedeno je u izveštaju iz 2007.

Ustavni sud nastavio je rad 2008, ali Apelacioni sud nije još formiran, niti je usvojen set zakona koji se odnose na reformu pravosuđa.

Komisija je prošle godine konstatovala i da postoji zastoj u građanskim i krivičnim postupcima koji "predstavlja razlog za zabrinutost", iako je broj tih slučajeva neznatno opao tokom 2006.
Slična konstatacija Komisije mogla bi da se očekuje i u ovogodišnjem izveštaju.

U izveštaju iz 2007. ukazano je i da postoje praznine u zakonodavstvu, da su nadzorna tela nedovoljno nezavisna, da je korupcije veoma raširena i da predstavlja ozbiljan problem.

"Političke stranke nisu dale kompletne informacije o svojim finansijama, a zakon ne predviđa odgovarajuće procedure za sprovođenje. Nezavisna revizija prijavjenih finansija nije realizovana", ukazala je Komisija.

Nezavisna revizija o troškovima partija na predsedničkim i parlamentarnim izborima 2008. takođe nije urađena.

Kada je reč o informacijama od javnog značaja, ukazano je da resursi i nedostatak izvršnih moći organičavaju rad poverenika.

Komisija je još pre godinu dana dala Srbiji preporuku da usvoji zakon o strancima, ali je taj akt Skupština usvojila tek krajem oktobra.

Pozdravila je napredak u poštovanju ljudskih prava, ali je istovremeno ukazala na težak položaj pripadnika romske zajednice i veoma loše uslove u zatvorima u Srbiji.

U prošlogodišnjem izvestaju navedeno je da nije bilo pomaka u istragama za ubistva novinara. Reč je o istragama o okolnostima smrti Dade Vujasinović, ubistvima Slavka Ćuruvije i Milana Pantića i pokušaju ubistva Dejana Anastasijevića.

Istrage nisu završene, a ubice novinara ni danas nisu otkrivene.

Komisija je prošle godine pozdravila privredni rast u zemlji, ali je ukazala da su siva ekonomija, pranje novca i visoka stopa nezaposlenosti i dalje prisutna boljka države.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image