• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Miliband: Zapadni Balkan da bude deo EU

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije izjavio u Beogradu da bi prijem svih zemalja Zapadnog Balkana u EU, uključujući Srbiju, obezbedio stabilnost celog regiona. On je priznao da se stavovi Beograda i Londona ne podudaruju u svim pitanjima, ali da postoji "zajednička nit" u spoljnoj politici, a to je "posvećenost evropskim integracijama Srbije".

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Dejvid Miliband izjavio je u Beogradu da bi prijem svih zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju, uključujući Srbiju, obezbedio napredak i stabilnost celog regiona.

"Želimo da sve zemlje Zapadnog Balkana uđu u EU, a ne samo Srbija, jer će to obezbediti prosperitet i stabilnost u regionu", rekao je Miliband u Britanskom savetu, tokom debate o evropskoj budućnosti Srbije, u kojoj je učestvovalo četrdesetak mladih lidera i predstavnika nevladinih organizacija.

Ističući da je Velika Britanija posvećena proširenju Unije, Miliband je naglasio da bi "jaka i uspešna Srbija" omogućila ostvarenje "jakog i uspešnog" regiona.

"Zašto želimo da Srbija postane članica EU? Zato što je to dobro ne samo za Srbiju, već i za celu Evropu", rekao je britanski ministar i ukazao da pristupanje zemlje Uniji predstavlja sveobuhvatan politički, ekonomski, socijalni i kulturni projekat.

"EU omogućuje da narodi na Balkanu krenu u mirnu budućnost jer ona pruža mogućnost za kompromis o pitanjima oko kojih postoje neslaganja", rekao je Miliband.

Miliband je priznao da se stavovi Beograda i Londona ne podudaruju u svim pitanjima, ali da postoji "zajednička nit" u spoljnoj politici, a to je "posvećenost evropskim integracijama Srbije".

Govoreći o Kosovu, koje će danas, takođe, posetiti, šef britanske diplomatije je podsetio da je za raspoređivanje misije EU na Kosovu glasalo svih 27 zemalja članica, uključujući i one koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost južne srpske pokrajine.

"Veoma je značajno da je oko Euleksa postignut konsenzus unutar EU", rekao je Miliband i dodao da je odgovornost na svakoj zemlji ponaosob da li će da prizna Kosovo ili ne.

On je podsetio da pet članica EU nije to učinilo, ističući da su one vođene različitim razlozima za takvu odluku.

Predsednik Srbije Boris Tadić preneo je Milibandu da Srbija insistira da rekonfiguraciju međunarodne civilne misije mora da odobri Savet bezbednosti UN.

Kako je saopšteno iz Pres službe predsednika Srbije, Tadić i Miliband razgovarali su o unapređenju bilateralnih odnosa, evropskoj perspektivi Srbije i situaciji u regionu. Miliband se prethodno sastao i sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem.

Mlade lidere u Srbiji je, pored izgleda da Srbija postane članica EU, najviše zanimala liberalizacija viznog režima.

Miliband je podsetio da Britanija nije u šengenskom sistemu poput mnogih članica EU, ali britanski Forin ofis radi na tom pitanju kako bi se olakšalo mladim i poslovnim ljudima iz Srbije da putuju i studiraju u Britaniji.

Podsećajući da je njegov otac rođen u Briselu, a majka u Poljskoj, Miliband je poručio mladima da EU omogućava da svaka zemlja i narod očuvaju svoj nacionalni identitet i istovremeno rade na rešavanju zajedničkih izazova kako bi osigurali stabilnost i prosperitet.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image