• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: O poverenju Vladi za dve nedelje?

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da će inicijativa o nepoverenju Vladi biti razmatrana posle završetka treće sednice redovnog jesenjeg zasedanja koja danas počinje.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da će inicijativa o nepoverenju Vladi biti razmatrana posle završetka treće sednice redovnog jesenjeg zasedanja koja je danas počelo.

Đukić-Dejanović je rekla novinarima u parlamentu da je inicijativa DSS, SRS i NS prosleđena Vladi Srbije i da po Ustavu o tome ne može da se raspravlja u roku kraćem od pet dana od podnošenja inicijative, a da je gornja granica 15 dana.

"To znači da ćemo se mi u skupštini o tom predlogu izjašnjavati u nedelji posle sednice, u predviđenom roku", kazala je Đukić-Dejanović.

Skupština Srbije utvrdila je u sredu dnevni red treće sednice redovnog jesenjeg zasedanja na kome je set pravosudnih zakona i zakona o depozitima, ali su poslanici opozicije odmah potom počeli da protestuju što nije uvršćena i inicijativa za raspravu o poverenju vladi.

Poslanici Demokratske stranke Srbije, Srpske radikalne stranke i Nove Srbije oštro su negodovali što na dnevi red sednice nije stavljena njihova inicijativa o glasanju o poverenju Vladi Srbije koju su u utorak podneli parlamentu.

Oni su optužili predsednicu parlamenta da je prekršila Poslovnik i Ustav Srbije jer na dnevni red nije stavila njihovu inicijativu.

Poslanik SRS Zoran Krasić kazao je da, kada više od 60 poslanika podnese takvu inicijativu, po automatizmu ta tačka mora da bude uvršćena u dnevni red prve naredne sednice, a ta sednica je, prema njegovim rečima, danas.

"Ima mala finesa koja štiti vladu da se rasprava može otvoriti kada prođe pet dana, ali to znači da ste dužni da uvrstite ovu tačku u dnevni red, a da rasprava o njoj bude za pet dana", kazao je Krasić.

"Po Ustavu mora da se kao prva tačka stavi izglasavanje nepoverenja. Napravili ste tešku povredu Poslovnika", dodao je Krasić.

Poslanik DSS Slobodan Samardžić kazao je da je današnja sednica ta prva na kojoj mora da se uvrsti inicijativa o poverenju vladi i da nema razloga da se to odlaže za drugu sednicu.

"Nama je jasno zašto se pokušava odložiti rasprava. To je zbog onoga što vlada čini sa Kosovom i Metohijom i stacioniranjem Euleksa na Kosovu. Vi hohete da prošvercujete Euleks na Kosovo", kazao je Samardžić.

Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović rekla je da je ta inicijativa podneta u utorak, a da je ona sednicu zakazala još 31. oktobra te da nema kršenja Ustava jer će se o toj inicijativi raspravljati na narednoj sendici kako je zakonom i predviđeno.

Skupština je u sredu usvojila dnevni red sa 14 tačaka koje treba da se razmatraju po hitnom postupku.

Poslanici treba da raspravljaju o predlozima zakona o uređenju sudova, o sudijama, o Visokom savetu sudstva, o javnom tužilaštvu, o Državnom veću tužilaca, o sedištima i područjima sudova i javnog tužilaštava kao i izmenama Zakona o prekršajima.

Poslanici bi trebalo da raspravljaju i o Predlogu zakona o javnim nabavkama, o izmenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita, izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za osiguranje depozita kao i izmenama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje.

Trebalo bi da se raspravlja i o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama, izmenama Zakona o državnim službenicima kao i Predlog zakona o udruženjima.

Rasprava o pojedinim tačkama biće objedinjena.

Skupština Srbije završila je rad usvajanjem dnevnog reda treće sednice redovnog jesenjeg zasedanja.
Skupština će nastaviti rad u utorak 11. novembra u 10 časova, kada bi trebalo da počne načelna rasprava o setu pravosudnih zakona, zakona i depozitima, izmenama Zakona o putnim ispravama, izmenama Zakona o državnim službenicima, kao i o Predlogu zakona o udruženjima.

Šta predviđa Ustav, a šta poslovnik?

Glasanje o nepoverenju vladi ili pojedinom članu vlade moze zatražiti najmanje 60 narodnih poslanika, predviđeno je Ustavom Srbije.

Predlog za glasanje o nepoverenju vladi Skupština razmatra na prvoj narednoj sednici, a najranije pet dana po podnošenju predloga.

Poslovnik predviđa da se sednica Skupstine na kojoj će se raspravljati o poverenju vladi održava najkasnije 15 dana posle dana podnošenja predloga za izglasavanje nepoverenja.

Poslovnikom o radu predviđeno je da se predlog o izglasavanju nepoverenja vladi podnosi predsedniku Narodne skupštine u pisanom obliku, uz razloge zbog kojih se predlaže izglasavanje nepoverenja.

Predsednik Skupštine ovaj predlog odmah dostavlja predsedniku vlade i narodnim poslanicima.

Posle okončanja rasprave pristupa se glasanju o predlogu, a da bi vladi bilo uskraćeno poverenje potrebno je da za to glasa više od polovine svih narodnih poslanika.

Ako parlament izglasa nepoverenje vladi, predsednik Republike je dužan da pokrene postupak za izbor nove vlade.

Ako Skupština ne izabere novu vladu u roku od 30 dana od izglasavanja nepoverenja, predsednik Republike je dužan da raspusti parlament i raspiše izbore.

Ako vladi ne bude izglasano nepoverenje, potpisnici predloga ne mogu podneti novi predlog za glasanje o nepoverenju pre isteka roka od 180 dana, preciziano je u Ustavu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image