• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija sve bliže kandidaturi za EU?

Kakve su šanse da Srbija uskoro postane kandidat za prijem u EU i kada ćemo se naći na beloj Šengen listi, pokušali su da odgonetnu domaći i evropski zvaničnici na konferenciji "Srbija i EU - Jačanje evropske perspektive". Lene: EU očekuje saradnju u vezi sa Euleksom.

Kakve su šanse da Srbija uskoro postane kandidat za prijem u EU i kada ćemo se naći na beloj Šengen listi, pokušali su da odgonetnu domaći i evropski zvaničnici na konferenciji "Srbija i EU - Jačanje evropske perspektive", koja se održava u Sava centru.

I dok je Vuk Jeremić pozvao EU da prestane sa uslovljavanjima Srbije, direktor za zapadni Balkan pri EU Pjer Mirel je ponovo ukazao na neophdonost apsolutne saradnje sa Hagom, ali i neke druge "boljke" koje Srbija još nije prebolela, a Božidar Đelić optimistično prognozirao status kandidata sledeće godine.

Ministar spoljnih poslova Srbije pozvao je EU da omogući odmrzavanje prelaznog trgovinskog sporazuma sa Srbijom do kraja godine.

"Hajde da se otarasimo dodatnog uslovljavanja i da odmrznemo prelazni trgovinski sporazum do kraja ove godine, da 2009. stavimo Srbiju na 'belu šengensku listu' i da to postane godina kada ćemo dobiti zvaničan status kandidata", rekao je Jeremić.

Jeremić je ukazao da Srbija u procesu pridruživanja EU nema jednak tretman kao ostale države i pozvao na prekidanje takve prakse.

"Vreme je da se kaže što je dosta - dosta je. Srbija se zaista suočava sa jedinstvenim izazovima i, verujte mi, mi smo u potpunosti toga svesni. Ali, izgleda da pojedine zemlje umesto da nam pomognu da ih prevaziđemo stavljaju pred nas nove prepreke" rekao je Jeremić.

On je pozvao EU da pomogne Srbiji na putu ka članstvu u toj organizaciji, istakavši da Srbija u svojoj istoriji "nije imala vladu koja je bila više proevropska od sadašnje".

Direktor za zapadni Balkan u Generalnom direktoratu za proširenje EU Pjer Mirel izjavio je da je Srbija napredovala u saradnji sa Haškim tribunalom, ali da je neophodno da završi tu saradnju kako bi nastavila proces evropskih integracija.

Predstavljajući Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evropskih integracija, Mirel je izrazio očekivanje da će vlasti u Srbiji uveriti glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca da sarađuju sa Hagom pre njegovog podnošenja izveštaja Savetu bezbednosti UN u decembru.

Mirel je istakao i da je Komisija veoma zabrinuta zbog zastoja u radu parlamenta i nesaradnje Vlade i Skupštine.

Briselski zvaničnik je na koferenciji pohvalio Nacionalni program integracija Vlade Srbije i njenu odluku da počne jednostranu primenu Prelaznog trgovinskog sporazuma od 1. januara 2009.

"Srbija je time poslala pozitivnu poruku EU. Takođe, u proteklih godinu dana je zabeležila snažan rast i učinila mnogo na uspostavljanju funkcionalne tržišne ekonomije", kazao je Mirel.

Prema njegovim rečima, Srbija je pokazala da ima i jak administrativni kapacitet, ali se istovremeno suočava sa izazovom borbe protiv korupcije.On je dodao i da će jedan od ključnih izazova za Srbiju biti i reforma pravosuđa.

Potpredsednik vlade za evropske integracije Božidar Đelić izrazio je uverenje da će Srbija do kraja 2009. godine dobiti status kandidata za članstvo u EU i da će biti stavljena na "belu Šengen listu".

Đelić je ukazao da je evropski komesar za proširenje Oli Ren na predstavljanju izveštaja Komisije o Srbiji, jasno rekao da je kandidatura za članstvo 2009. moguća ako Srbija nastavi reforme i završi saradnju sa Haškim tribunalom.

"Pronalaženje jednog čoveka nije laka stvar. Ima tu elemenata nepredviđenosti. Nije fer za našu zemlju i nije korisno da se čeka taj događaj da se odmrzne SSP", rekao je Đelić i izrazio uverenje da će evropski partneri to imati u vidu.

Đelić je najavio da će, uprkos kritikama, nastaviti da govori o rokovima u procesu evropskih integracija, jer su rokovi "pritisak za administraciju da uradi ono što mora za naše građane".

"Datumi su i obaveza Evropljana. Da nismo toliko govorili o statusu kandidata i o vizama, ne bismo danas dobili te datume", kazao je Đelić.

Osvrćući se na izveštaj Komisije, on je rekao da je taj dokument pokazao da je manjak zakona "usko grlo integracija", ali da očekuje da će se ta slika promeniti jer je parlament deblokiran.

Sa druge strane, kao ozbiljan problem je naveo da Srbija troši 20 odsto više novca nego što zarađuje. Đelić je rekao i da je u proteklih godinu dana ojačan konnsenzus o procesu evropskih integracija i da danas 74 odsto građana Srbije podržava članstvo Srbije u EU.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević rekla je da je proces evropskih integracija koji je počeo 2000. godine bio težak i da se razlikovao od takvog procesa u drugim zemljama u tranziciji.

Delević je rekla da je u proteklom periodu bilo mnogo propuštenih prilika, kao i da građanima često nije jasno kakve koristi imaju od EU.

"EU ume da bude kao crkva. Kažete joj da niste bili dobri, pokajete se, a na kraju imate koristi u drugom životu", kazala je ona.

Konferenciju "Srbija i EU - Jačanje evropske perspektive" organizovali su Kancelarija za evropske integracije i Beogradski fond za političku izuzetnost.

Lene: EU očekuje saradnju u vezi sa Euleksom

Evropska unija očekuje od Srbije više saradnje u vezi sa misijom Euleks na Kosovu, poručio je u direktor Direkcije za zapadni Balkan Saveta EU Štefan Lene.

On je rekao da je ključno učvrstiti vladavinu zakona i obezbediti stabilnost na Kosovu.

On je kazao da EU očekuje od Beograda da ne sprečava učešće Kosova u regionalnoj saradnji, kao i da ohrabri kosovske Srbe da se uključe u politički proces u Prištini.

Lene je dodao da EU razume koliko je pitanje Kosova osetljivo za Srbiju.

Državni sekretar u Ministarstvu odbrane Srbije Dušan Spasojević preneo je stav Vlade Srbije da se vojnim putem ne može rešiti pitanje Kosova i dodao da je angažovanje Kfora izvan rezolucije 1244 Saveta bezbenosti Ujedinjenih nacija neprihvatljivo za Srbiju.

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović istakao je da se Srbija neće odreći Kosova, kao i da bi misija Euleks trebalo da bude tehnička misija koja je statusno neutralna.

Ivanović je rekao da treba napraviti prostora za saradnju privrednika sa srpske i kosovsko-albanske strane, kao i kontakte između nevladinog sektora, jer bi, kako je naveo, potpuni izostanak komunikacije mogao da izazove nove sukobe.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image