• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EP: Puno priznanje Kosova... vrlo daleko

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Analitičko odeleljenje Evropskog parlamenta ocenjuje u svom poslednjem izveštaju da je "puno priznanje Kosova i njegovo članstvo u većini međunarodnih institucija i dalje vrlo daleko", iako je više od 100 zemalja priznalo Kosovo.

U izveštaju analitičkog centra koji služi za informisanje evropskih parlamenatraca o razvoju situacije u oblastima o kojima se razgovara u Evropskom parlamentu konstatuje se da su odnosi između Beograda i Prištine zategnuti, a napredak ka normalizaciji u zastoju.

Pacoli pisao UN: Beograd prihvatio istinu

"Uprkos sve jačem prtisku na obe strane, u cilju konačnog postizanja sporazuma koji bi otvorio vrata članstva u EU, odnosi ostaju zategnuti, a napredak ka normalizaciji je u zastoju", zaključuju u EP.

U izveštaju se takođe navodi navodi da Srbija "svoju nekadašnju pokrajinu i dalje vidi kao deo svoje teritorije" i da je EU uslovila pristupanje i Srbije i Kosova Uniji prethodnom normalizacijom odnosa dve strane i podseća da da su od 2011. godine, uz posredovanje EU, dve strane rešile neka od "tehničkih pitanja", ali do sve do danas nesalaganja sprečavaju svakodnevnu komunikaciju u oblasti trgovine, enegetike, prelaska granica.

"Uprkos naporima da integriše većinsku srpsku zajednicu sa severa Kosova, Priština se i dalje muči sa kontrolom tog regiona. Iako je 2013. i 2015. godine dogovorena autonomija za većinsku srpsku zajednicu na Kosovu, napredak po tom pitanju je u čorsokaku", stoji u izveštaju tink tank službe Evropskog paralmeta.

Dodaje se i da su 2018. godine predsednici Srbije i Kosova pokrenuli ideju o "korekciji granica", što je, kako se navodi, snažno kritikovala Nemačka, zbog straha od pokretanja nestabilnosti i dovođenja u pitanje drugih granica na zapadnom Balkanu.

Haradinaj: Neprijatelj je svako ko dirne granice

U izvešatju anlitičara koji rade za Evropski parlament dodaje se da ideja zamene teritorija ima snažan otpor i unutar Srbije i unutar Kosova.

Komentari 8

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Isus

E pa ne znam vise... iskreno meni se svidja ideja o podeli kosova. Nije mi jasna jedna stvar samo, svi vi koji cete da dislajkujete ovaj komentar samo napise odg kako vidite Srbiju sa Kosovom u 2100 toj godini sa 4mil srba i 4mil albanaca...I ona recenica "Kosovo je srce Srbije", ja bi pre rekao kosovo je kancer Srbije, a kada covek ima rak on ode se kod doktora da se rak izvadi iz organizma a ne ceka se da se rak prosiri sa sve organe. Samo ovako nastavite la ce sledeca generacija da se bori za jug srbije...srbski mozak ionako kasni 30ak godina

Jalijas

@Isus 25%Albanaca u Srpskoj skupstini...

Аранђел

@Isus Сећам се кад су у једном интервјуу питали певача групе Партибрејкерс Цанета (Зорана Костића): "Цане, каква је будућност групе Партибрејкерс?" - "Па, будућност групе Партибрејкерс је као и свака друга будућност - НЕИЗВЕСНА"! Анализе, процене, нагађања... остави то. Боље ти је да вежбаш аорист помоћног глагола бити и једначење сугласника по звучности! Данас се јасно види да су Албанци осетили потпуну "благодат" друштвеног неолиберализма. Који се иза свеприхваћене идеје о еманципацији жене подмукло обрачунава са традиционалном породицом. Пре свега је то приметно кроз бројност породице. И, наши стари су говорили да три стуба куће држи жена (домаћица), а само један мушкарац. Самодовољност, хедонизам, себичност, конзумеризам, апатија...све је то, додуше пар деценија касније, захватило и Албанце. Истовремено са убрзаним исељавањем у земље западне Европе и САД. Тако да је пре само пар година забележено да је Грачаница била општина са највећим природним прираштајем на простору Косова и Метохије. Све и да се обистини твоја прогноза, суштински то ништа не мења ствар. Никаква разграничења (ограде са бодљикавом жицом и високи зидови), или материјална благодет неће спречити (како ти кажеш) метастазу. Па чак на просторима која засад немају ни аутономију . Штавише, та интервенција само ће испровоцирати агресивнију метастазу!

special image