• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ban Ki Mun poziva Prištinu da prihvati plan

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je kosovske vlasti da pokažu fleksibilnost i prihvate predloženi plan o rekonfiguraciji Misije UN na Kosovu. "Nadam se da će Priština shvatiti i delovati pragmatično i fleksibilno", rekao je Ban Ki Mun na konferenciji za novinare u sedištu UN u Njujorku.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun pozvao je kosovske vlasti da pokažu fleksibilnost i prihvate predloženi plan o rekonfiguraciji Misije UN na Kosovu. "Nadam se da će Priština shvatiti i delovati pragmatično i fleksibilno", rekao je Ban Ki Mun na konferenciji za novinare u sedištu UN u Njujorku.

Vlasti u Prištini odbile su u ponedeljak plan od šest tačaka o rekonfiguraciji UNMIK-a.

Savet bezbednosti UN je trebalo u utorak da raspravlja o tromesečnom izveštaju Ban Ki Muna o stanju na Kosovu, uključujući i rekonfiguraciju UNMIK-a i raspoređivanje Euleksa, ali ta sednica je odložena za, kako je rekao Ban Ki Mun, "verovatno kraj nedelje", objavljeno je na internet sajtu UN.

Ban Ki Mun je rekao da je u tesnim kontaktima sa velikim brojem liderima EU i američke vlade i da je tokom boravka za vikend u Šarm el-Šeiku gde je bio sastanak "četvorke" za Bliski istok, imao ozbiljne sastanke sa šefovima diplomatije EU i SAD o kosovskom pitanju.

Generalni sekretar je rekao i da je u ponedeljak razgovarao sa predsedništvom EU. "Moj specijalni predstavnik (Lamberto) Zanijer je u Njujorku na konsultacijama", dodao je Ban Ki Mun.

"Postoji sporazum i na kosovskim vlastima je da pozitivno razmotre taj predlog tako da pre svega ceo proces može da bude vođen u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti 1244 i takođe u skladu sa paketom koji sam predstavio Savetu bezbednosti", rekao je Ban Ki Mun.

Ban Ki Mun je podsetio da je "u više prilika rekao da aktivnosti UNMIK-a i Euleksa treba da budu statusno neutralne i u skladu sa Rezolucijom 1244".

Predsednik Skupštine Kosova Jakup Krasnići izjavio je prethodno da međunarodna zajednica vrši pritisak na institucije Kosova kako bi one prihvatile dokument sa šest tačaka, kao uslov za uspostavljanje misije Euleks.

"Smatramo da je pritisak koji se vrši na institucije Kosova od strane Ujedninjenih nacija ali i Brisela nedemokratičan i u suprotnosti sa Ustavom Kosova", rekao je Krasnići, posle sastanka predsedništva Skupštine Kosova.

Krasnići nije precizirao od koga dolazi pritisak ali je rekao da su predsednik i premijer Kosova postupali u skadu sa Ustavom, kada su u ponedeljak odbacili dokumenat predložen posle pregovora između UN-a, Brisela i Srbije.

Prištinska štampa je prenela da su zvaničnici Evropske unije dali vlastima u Prištini rok od 72 sata da promene stav i prihvate predlog o šest tačaka iz plana o rekonfiguraciji međunarodnog prisustva na Kosovu

"Koha ditore" piše, pozivajući se na međunarodne diplomatske izvore, da su četiri zemlje - Francuska, Britanija, Italija i Nemačka - pozvale Prištinu da prihvati plan od šest tačaka, dok su samo SAD i međunarodni izaslanik Piter Fejt pokazali uzdržanost u pogledu tog plana.

List navodi da američka ambasada ne želi da komentariše ovaj proces pregovaranja i rekonfiguracije, ali su zapadni izvori, na koje se poziva "Koha", preneli da je Evropa Prištini postavila rok od 72 sata za promenu pozicije.

Zvaničnici EU su ocenili da je "unutrašnja politika" razlog za to što se vođe kosovskih Albanaca protive delu sporazuma od šest tačaka sa UN o daljem delovanju UNMIK-a na Kosovu i razmeštaju evropske misije Euleks.

Neki čelnici u Prištini imaju "tvrd stav prema delu tog sporazuma, smatrajući da to nije spojivo sa suverenitetom Kosova", preneli su agenciji Beta visoki diplomatski zvaničnici u Savetu ministara EU.

Oni su rekli da očekuju da se to protivljenje otkloni za par dana jer se razgovara i daju "dodatna razjašnjenja" vođstvu u Prištini, pa bi onda bila zakazana i nova sednica Saveta bezbednosti UN

Poput predsednika i premijera Kosova Fatmira Sejdiua i Hašima Tačija, koji su odbili prihvatanje plana o šest tačaka, i opozicione stranke kosovskih Albanaca saopštile su da lideri kosovskih institucija ne bi trebalo da popuste po pitanju Euleksa i da ne bi trebalo da prihvate uslove koje postavlja Beograd.

"Nastojanje da Euleks izbegne ono što je predviđeno Ahtisarijevim planom je za nas neprihvatljivo", izjavio je zamenik Alijanse za novo Kosovo (ANK) Ibrahim Makoli.

Predstavnici te stranke tvrde da će tražiti da Sejdiu i Tači podnesu ostavke ukoliko se prihvati raspoređivanje Euleksa u skladu sa uslovima koje postavlja Beograd.

Lider Demokratskog saveza Dardanije Nedžat Dači je, nakon sastanka sa holandskim ambasadorom, takođe apelovao na lidere Kosova da budu obazrivi u pogledu kosovskog severnog dela i da sprovedu ustav Kosova u celosti.

U komentaru povodom pritisaka na Prištinu da prihvati predlog o rekonfiguraciji međunarodnog prisustva I raspoređivanju Euleksa, a o kojem su se Beograd, Njujork I Brisel dogovorili, "Koha ditore" kritukuje kosovske institucije zato što su dozvolile Beogradu da se uključi u "unutrašnju upravu" Kosova.

"Uprkos odbacivanju plana u ponedeljak, gorka istina koja nam se nadvija nad glavama jeste da je Priština predugo tolerisala proces uključivanje Beograda u unutrašnju upravu Kosova, te da je taj proces u poodmakloj fazi i da su šanse da se njegov dalji tok izmeni veoma slabe", ocenjuje "Koha ditore".

List je preneo da je u Pariz poslata diplomatska depeša u kojoj se navodi da su Amerikanci zajedno sa Piterom Fejtom sačinili nacrt pisma u kojem se izlaže pozicija kosovskih Albanaca u pogledu šest predloženih tačaka oko kojih je postignut dogovor sa Beogradom.

"Stiče se utisak da je ova neočekivana promena uništila političku ravnotežu u komplikovanim odnosima između EU, UN, Beograda i Prištine, ravnotežu koja je postignuta pre nekoliko nedelja, a koja se sada urušava nakon konferencije za novinare koju su održali Sejdiu i Tači", piše "Koha".

"Evropljani su očekivali da će upravo SAD, kao i obično, izdejstvovati pristanak Prištine. Ali, to se ovoga puta nije dogodilo. Štaviše, nezadovoljni Evropljani su počeli da veruju da čak ni zvaničan odgovor Prištine - da su važni delovi predloženog plana neprihvatljivi, ali da je prostor za nastavak pregovora i dalje otvoren - nije sačinjen od strane kosovskih vlasti. Pored toga, Uniji se ne bi moglo reči direktno 'NE', da Priština nema jaku podršku spolja", naveo je list.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image