• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Revolt zbog poređenja s Tačijem

Skupština Srbije završila je načelnu raspravu o predlozima zakona o uređenju sudova, o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava i o izmenama Zakona o prekršajima. Raspravu obeležila oštra polemika poslanika DSS posle izjave Nade Kolundžije da je mogućnost da se prihvate uslovi Srbije vezani za misiju EU na Kosovu odbijaju jedino Hašim Tači i Vojislav Koštunica i njegov DSS

Skupština Srbije završila je načelnu raspravu o predlozima zakona o uređenju sudova, o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava i o izmenama Zakona o prekršajima. Raspravu obeležila oštra polemika poslanika DSS posle izjave Nade Kolundžije da je mogućnost da se prihvate uslovi Srbije vezani za misiju EU na Kosovu odbijaju jedino kosovski premijer Hašim Tači i Vojislav Koštunica i njegov DSS

Parlament će u sredu nastaviti rad u 10 sati objedinjenom načelnom raspravom o predlozima zakona o sudijama i o Visokom savetu sudstva.

Na kraju objedinjene načelne rasprave, ministarka pravde Snežana Malović izrazila je uverenje da će novim zakonima građani brže dolaziti do pravde, i da će oni omogući brže zakazivanje ročišta i rešavanje o predmetima.

Povodom zamerki da nije bilo javne i stručne rasprave o novim zakonima, ministarka je navela da javna i stručna rasprava o reformi pravosuđa traje osam godina.

Ona je dodala da je više od 65 predloga Društva sudija Srbije uvršćeno u predloge zakona i da se pre predlaganja zakona Ministarstvo pravde uverilo da postoje tehnički i materijalni uslovi za primenu novih pravosudnih zakona.

U oštroj polemici zbog izjave Kolundžije, više poslanika DSS, koji su se javili po povredi Poslovnika, ocenili su da je time povređeno dostajanstvo parlamenta i da je ta izjava "brutalni napad" na DSS i Koštunicu.

Oni su ocenili da je izjava Kolundžije podela oko pitanja Kosova ako se poistovećuju DSS i Koštunica sa Hašimom Tačijem.

Poslanica DSS Milica Vojić-Marković navela je da je protiv uspostavljanja Euleksa na Kosovu, osim DSS i 70.000 ljudi sa Kosova a poslanik te stranke Željko Tomić zatražio je od predsednice parlamenta da osudi izjavu Nade Kolundžije.

Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović rekla je da državna i nacionalna politika Srbije prema Kosovu jedinstvena i da na tom pitanju ne treba da se dele.

Poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević rekao je da nema potrebe otvarati raspravu o Euleksu i da će zahtev opozicije da se raspravlja o nepoverenju Vladi biti stavljen na dnevni red.

Posle polemike o izjavi Nade Kolundžije, poslanici opozicije i vladajuće koalicije smenjivali su se za govornicom i pričali o rezultatima lokalnih izbora, o obilaznici oko Beograda, o javnim skijalištima, o ekonomskoj situaciji u državi...

U načelnoj raspravi o predlozima zakona o uređenju sudova, o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava i o izmenama Zakona o prekršajima, poslanici opozicije, ali i poslanici Saveza vojvođanskih Mađara kritikovali su predložena rešenja

Pojedini poslanici vladajuće koalicije su takođe izneli zamerke na neke od predloženih zakona tokom objedinjene načelne rasprave o predlozima zakona o uređenju sudova, o sedištima i područjima sudova javnih tužilaštava i izmenama i dopunama Zakona o prekršajima.

Šef poslaničke grupe Socijalisticka partija Srbije-Jedinstvena Srbija Branko Ružić ukazao je na glomaznost sudova i poteškoće do kojih može doći u raspodeli predmeta po novim sudovima.

Šef poslaničke grupe manjina i poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor kazao je da je za tu stranku neprihvatljiv Predlog zakona o sedištima i područijima sudova i javnih tužilaštava.

On je naveo da je potrebno sačuvati tri suda, i to u Bečeju, Senti i Bačkoj Topoli, jer je to, kako je naveo, "opravdano u geografskom i istorijskim smislu i omogućava upotrebu jezika nacionalnih manjina".

Predstavnik Koalicije Albanaca preševske doline Riza Halimi kazao je da je ugrožena ustavna obaveza da sudovi rade na jezicima nacionalnih manjina.

Šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović istakao je da jedna grana vlasti, sudska, ne može biti uspešno reformisana, ukoliko se ne reformišu i druge dve grane-zakonodavna i izvršna.

Jovanović je rekao da LDP podržava reizbor sudija, jer je sudstvo u prošlosti bilo politiziovano, ali je i ocenio da se lustracija, zbog odgovornosti za ono što se događalo u prošlosti, ne može svesti isključivo na sudstvo, već je treba izvršiti u svim segmentima društva.

Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Jovan Palalić kazao je da se ta stranka snažno protivi setu pravosudnih zakona pogotovo Predlogu zakonu o uređenju sudova i zakona o sedištima sudova i javnih tužilaštava.

"Nema lošije poruke da se u jednoj sredini u Srbiji bez obzira na njenu veličinu ukida sud, zato DSS smatra da će dostupnost pravdi ukidanjem sudova biti ugrožena i da je to istovremeno i loša poruka za investitore", kazao je Palalić.

Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Zoran Krasić ocenio je da se nova mreža sudova uspostvalja da bi se "sudstvo jednostavno potčinilo Demokratskoj stranci".

"Ova vlast ne razmišlja da sudiju koji je nestručan i nesavestan razreši, već će raspisati konkurs na koji će se prijaviti svi zainteresovani i onda naravno, neće proći sudija sa 25 godina radnog staža, već sudijski pripravnik žute boje", ocenio je Krasić.

Poslanik Demokratske stranke(DS) Vlatko Ratković istakao da smanjenje broja sudova ne znači da će time biti narušen princip dostupnosti pravde jer će građni svoja prava ostvarivati u sudskim jedinicama.

Predlogom zakona o sudijama se prvi put uvodi odgovornost sudija, a izbor sudija kao i njihovo razrešenje biće u nadležnosti Visokog saveta sudstva, a ne parlamenta kao što je do sada bio slučaj.

Savet će takođe predlagati kandidate za prvi izbor sudija Skupštini Srbije.

Predlogom zakona o javnom tužilaštvu reguliše se organizacija i nadležnost tužilaštva, a novina je to da će tužioci, posle prestanka tužilačke funkcije automatski biti izabrani za zamenika tužioca.

Prema predlogu zakona o uređenju sudova neće više postojati opštinski sudovi, a umesto njih će biti formirani osnovni, umesto okružnih će biti viši sudovi, formiraće se apelacioni i vrhovni kasacioni sud, a umesto trgovinskih postojaće privredni sudovi.

Sudije izabrane u skladu sa novim zakonom stupiće na funkciju 1. januara 2010. godine.

Na dnevnom redu sednice koja je počela 5. novembra su i izmene zakona o osiguranju depozita i o Agenciji za osiguranje depozita, kao i izmene Zakona o putnim ispravama.



Batić napustio poslaničku grupu LDP-a

Poslanik Demohrišćanske stranke Srbije (DHSS) Vladan Batić izašao je iz poslaničkog kluba Liberalno demokratske partije (LDP) na čijoj je izbornoj listi izabran.

Batić će ubuduće u Skupštini Srbije nastupati kao samostalni poslanik, saopštila je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović na početku današnje sednice.

Poslanička grupa LDP sada broji 12 poslanika u Skupštini Srbije.

Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović izjavio je da je zahvalan na svemu što je Vladan Batić uradio zajedno sa LDP-om i svemu što su radili u prošlosti.

Jovanović je novinarima u Skupštini Srbije rekao da se LDP članstvom u asocijaciji Evropskih liberalno demokratskih partija obavezala da poštuje pravila koja nalažu da ne mogu da budu u koaliciji sa strankama koje nisu iste orijentacije.

On je naveo da je DHSS stranka konzervativne orijentacije i da je to razlog Batićevog napuštanja poslaničkog kluba LDP-a.

Batić je novinarima rekao da nema nikakve misterije u njegovom izlasku iz poslanickog kluba LDP-a i da to nije rezulat sukoba.

Batić je rekao da je LDP ušla u Liberalnu inetrnacionalu, a da se DHSS vraća u Evropsku narodnu partiju što su "stvari koje ih teraju da idu svojim putem".

Na pitanje novinara o eventualnoj saradnji sa Srpskim pokretom obnove (SPO), on je kazao da o tome još nije razgovarano i da je SPO takođe jedna od retkih istinskih partija evropske desnice.

"O tom potom, nemamo predsrasude, ni dogovore, a šta će se dešavati u budućnosti videćemo", kazao je Batić.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image