• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završena rasprava o setu zakona o pravosuđu

Skupština Srbije nastavila je sednicu na kojoj su poslanici posle priče o izborima u Srbiji, neiscrpnom sukobu SRS-SNS i izjavi Nade Kolundžije od prethodnog dana, uspeli da prozbore po koju i o predlozima zakona o sudijama i o visokom savetu sudstva.

Skupština Srbije završila je u sredu uveče objedinjenu načelnu raspravu o predlozima zakona o sudijama i visokom savetu sudstva, a rad će nastaviti u četvrtak u 10.00 časova.

Obraćajući se poslanicima na kraju rasprave ministarka pravde Snežana Malović ponovila je da je cilj predloženih zakona da Srbija dobije nepristrasno, efikasno i delotvorno pravosuđe.

Ona je kazala da će o broju sudija odlučivati Visoki savet sudstva koji će biti nadležan i za donošenje kriterijuma za disciplinsku odgovornost i razrešenje sudija.

Malović je rekla da je "urađena finansijska rekonstrukcija održivosti i mogućnosti sprovođenja tih zakona" i istakla da kao ministarka preuzima odgovornost da će zakoni biti primenjivi i da će posle određenog vremena početi da funkcioniše valjana pravosudna mreža.

Poslanici opozicije kritikovali su u raspravi predložene zakone navodeći da neće doprineti efikasnosti sudstva, dok su poslanici vladajuće koalicije ocenili da će predloženi zakoni obezbediti nezavisnost sudstva.

Poslanik Srpske radikalne stranke Dejan Mirović, govoreći o reizboru sudija, kazao je da se radi o "slabo pokrivenoj i politički motivisanoj lustraciji sudija, jer će odluku o reizboru donositi Visoki savet sudstva od 11 članova, među kojima će osam birati Skupština".

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić kazao je da ta stranka ne može podržati predložene pravosudne zakone jer nisu dobri.

On je pozvao vladu da prihvati amandmane kako bi se predloženi zakoni "doveli u red" i kako "sudstvo ne bi bilo dovedeno na niske grane".

U četvrtak bi trebalo da počne objedinjena načelna rasprava o predlozima zakona o javnom tuzilaštvu i o državnom veću tužilaca.

U raspravi su poslanici po svom običaju najmanje govorili o samom predlogu zakona.

Poslanici su se prvo ispričali o lokalnim izborima u Srbiji, neiscrpnom sukobu SRS-SNS i izjavi Nade Kolundžije od prethodnog dana, a tema su bili i Euleks i akcija potrage za haškim optuženikom Ratkom Mladićem.

Značajan deo poslaničkog dana "otišao" je na raspravu o "žutoj kesi". Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Martinović ostavio je takvu kesu iza skupštinske govornice uz tvrnju da je takav paket Demokratska stranka delila biračima kako bi dobila njihove glasove.

"Ostaviću paket Slavici Đukić-Dejanović. Kada vam dođu Havijer Solana i Oli Ren u Srbiju da pregovaraju da li će Srbija 2025. ili 2050, da uđe u EU ponudite ih. Ima paštete, ajvara, sredstva za pranje posuđa, da ljudi ne ostanu gladni", rekao je Martinović.

On je, ostavljajući kesu, kazao da toliko košta ljudsko dostojanstvo u Srbiji i da je to način na koji DS prikuplja glasove.

Martinović je zatražio obaveštenje iz kojih sredstava se finansira podela paketića za koje tvrdi da ih deli DS, aludirajući na nedeljne lokalne izbore u četiri opštine u Srbiji.

Žuta kesa je ostavljena da stoji iza govornice i kada je ministarka pravde Snežana Malović počela da obrazlaže set pravosudnih zakona. Tek kasnije tokom rasprave, predsedavajuća Gordana Čomić zamolila je skupštinske službe da ispred govornice uklone kesu.

Istovremeno, poslanici Demokratske stranke Srbije (DSS) zatražili su da im se šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija izvini zbog izjave da mogućnost da se prihvate uslovi Srbije vezani za misiju EU na Kosovu odbijaju jedino kosovski premijer Hašim Tači, DSS i Vojislav Koštunica.

Šef poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić ocenio je kao sramotnu tu izjavu Nade Kolundžije zahtevajući njeno izvinjenje pre početka rasprave.

"Izjava je sramota i ta sramota jedino može da se spere izvinjenjem Nade Kolundžije kako bi nastavili normalan rad", rekao je Aligrudić.

On je negodovao zbog izjednačavanja Tačija i Koštunice koji je bivši predsednik SRJ i bivši premijer u dva mandata i naveo da je Zoran Đinđić za njega uvek premijer i da je to činjenica koju prihvata bez obzira na političko mišljenje.

Aligrudić je naveo da se Ahtisarijev plan koji predviđa nezavisnost Kosova sprovodi putem Euleksa, da je ta misija podrška nezavisnosti Kosova i da ne postoji statusno neutralna misija.

"Kada Boris Tadić i Vuk Jeremić kažu da se zalažu za dolazak misije koja je statusno neutralna to je odmah odricanje od sopstvene teritorije. Želite da prevarite građane Srbije i lažete ih", rekao je Aligruduć i dodao da ni UNMIK nije statusno neutralna misija.

Posle više kritika poslanika DSS, Nada Kolundžija je navela da izjavom nije htela da izjednači Koštunicu i Tačija nego da je samo odgovarala na novinarsko pitanje.

Nakon obraćanja Kolundžije, Aligrudić je naveo da je razjašnjenje koje dala Kolundžija prihvatljivo i da su poslanici DSS spremni da nastave rad po dnevnom redu.

Poslanici opozicije su ocenili da je neophodno u parlamentu otvoriti raspravu o raspoređivanju misije Euleks na Kosovu i Metohiji.

Na početku rada, predsednik poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je da je predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović u utorak grubo prekinula sednicu i nije mu dala reč.

On je naveo da je želeo da ukaže da bi ministri trebalo da se pripreme za sednice i da nemaju prava da iznose intimna osećanja, i to šta misle o Ustavu, o državi i o uređenju.

Nikolić je ocenio da je ministarka pravde Snežana Malović dan ranije rekla da nije potpuno saglasna sa pojedinim odredbama Ustava, ali da će kao ministar poštovati taj najviši pravni akt.

"Kako da verujem da ste vi 'žuti' spremni da vodite zemlju po Ustavu i zakonima", rekao je Nikolić i upitao ministarku Malović šta je njeno shvatanje Ustava i kako će Ministarstvo pravde da postupa, kao i da li će poštovati Ustav i zakone iako joj se ne sviđaju.

Za vreme obraćanja Nikolića, poslanici SRS ponovo su lupali o klupe, a Nikolić im je rekao da ne znaju da se spremaju novi izbori.

Poslanik SRS Zoran Krasić rekao je da je "građanin smoki" izašao za govornicu da drži moralna predavanja, misleći na Tomislava Nikolića.

"Smoki je izašao da bi raspravu usmerio na drugu stranu, da ne pričamo o sudovima, opasnoj izjavi Nade Kolundžije, o funkcionisanju Skupštine i da građani ne bi znali šta se sprema", rekao je Krasić.

Predstavnici opozicije ocenili su kao "neozbiljnu" nedavnu akciju potrage za haškim optuženikom Ratkom Mladićem u Valjevu, dok su predstavnici vladajuće kolacije tvrdili da država posvećeno radi na ispunjenju uslova za ubrzani put Srbije ka EU, za koju je jedini politički uslov puna saradnja sa Hagom.

Šef poslaničkog kluba NS Velimir Ilić rekao je novinarima u parlamentu da "akcija potrage pokazuje neozbiljnost države", obrazloživši da "državne institucije idu u prazno i vrše pretres objekata, a rezultat takve akcije je negativan".

Poslanik LDP Zoran Ostojić naveo je da treba pitati predsednika Nacionalnog saveta za saradnju s haškim Tribunalom Rasima Ljajić gde se Mladić nalazi, jer je, navodno, na skupu u selu Teševu u opštini Priljepoje rekao da zna gde se nalazi Mladić, pa Ostojić ocenjuje da je njegovo izručenje Tribunalu "stvar političke volje".

"Ukoliko vlada ne završi taj posao i Mladića ne isporuči Tribunalu, neće biti ništa od evropskih integracija", naveo je Ostojić.

Šef poslaničkog kluba DSS Miloš Aligrudić smatra da je akcija pronalaženja i lociranja Mladića bila "sramotna", a šef poslaničkog kluba Napred Srbijo Tomislav Nikolić ističe da je "indikativno da svakoga puta pred dolazak u Srbiju glavnog tužioca haškog tribunala Serža Bramerca ili drugih zvaničnika po Srbiji krene hajka".

Šefica poslaničkog kluba Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija istakla je da država posvećeno radi na ostvarivanju uslova za ubrzani put Srbije ka EU, za koju je jedini politički uslov uspešan završetak saradnje sa haškim Tribunalom.

"Država na tom pitanju radi predano i kontinuirano, sve do trenutka dok tu saradnju ne završi", kazala je Kolundžija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image