• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Završena rasprava o ekonomskim propisima

Skupština Srbije završila je objedinjenu načelnu raspravu o izmenama i dopunama ekonomskih propisa - o osiguranju depozita i o Agenciji za osiguranje depozita, kao i izmenama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje. Tokom prepodneva završena je načelna raspravu o Predlogu zakona o javnim nabavkama.

Skupština Srbije završila je u petak uveče objedinjenu načelnu raspravu o izmenama i dopunama ekonomskih propisa.

To su zakoni o osiguranju depozita i o Agenciji za osiguranje depozita, kao i izmenama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje.

Tim izmenama se, pored ostalog, predviđa povećanje garancija za štedne uloge građana u bankama sa 3.000 evra na 50.000 evra, kao deo mera Vlade zbog svetske ekonomske krize.

Ministarka finansija Diana Dragutinović podsetila je na kraju sednice da je Savet EU 16. oktobra objavio harmonizovane mere - preporučene zemljama zbog finansijske krize - što su preporučeni depozit od 50.000 evra i eventualna dokapitalizacija finansijskih institucija.

"U bankarskom sistemu Srbije nema loših poslovnih odluka koje su inače uzrok finansijske krize", kazala je ona.

Ministarka je odbacila kritike opozicije da država nije činila sve što je u njenoj moći da se na vreme reaguje na svetsku ekonomsku krizu dodajući da je već početkom novembra formiran Savet za praćanje krize.

"Da li ima para za sprovođenje ovog zakona - ne postoje država i budžet koji može garantovati sve svima", naglasila je ministarka ali je dodala da sve banke na celokupan iznos deviz štednje uplaćuju premije osiguranja da bi se za neke, koje su u problemu, obezbedila sredstava za isplatu deviznog depozita.

Poslanici opozicije tokom rasprave su navodili da su mere na ekonomsku krizu morale biti celovitije i da su povećanja osiguranja depozita morala ranije da se sprovedu.

Poslanici vladajuće većine pozdravili su predložene izmene zakona navodeći da je njihov cilj uspostavljanje stabilanog održivog i funkcionalnog sistema osiguranja depozita fizičkih i pravnih lica i uspostavljanje poverenje i jačanja bankarskog sistema.

Skupština će rad nastaviti u utorak u 10 časova raspravom o izmenama Zakona o putnim ispravama kojima se produžava važenje starih pasoša do 2009. godine.

Skupština Srbije završila je tokom prepodneva načelnu raspravu o Predlogu zakona o javnim nabavkama.

Ministarka finasija Diana Dragutinović je istakla da su ovi predlozi zakona odgovor države na svetsku finasijsku krizu, čiji su zanci počeli da se osećaju i kod nas, za šta Srbija nije uzročnik.

Da bi se što manje ta kriza osetila, država mora biti sveobuhvatna u merama koje donosi, kao i da koordinirano radi Vlada i Narodna banka Srbije, rekla je ona.

Dradutinovićeva je navela da se izmenama zakona o osiguranju depozita realizuju mere vlade za ublažavanje efekata svetske finansijske krize i podrazumevaju povećanje nivoa osiguranih depozita sa 3.000 na 50.000 evra po štednom ulogu u jednoj banci.

Najznačajnija novina je da se osigurani iznos depozita odnosi i na fizička lica i na preduzetnike i na mala i srednja preduzeća, čime se doprinosi finansijskoj stabilnosti na tržištu.

Izmenama zakona, takođe, data je i mogućnost vladi, a na osnovu pribavljenog mišljenja NBS, da povećava osigurani iznos ako se pokaže kao nephodno.

U obrazloženju zakona se navodi da se predloženim izmenama jača poverenje u bankarski sistem usled svetske ekonomske krize.

Izmene Zakona o Agenciji za osiguranje depozita i Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društva za osiguranje usklađuju se zakonska rešneja sa predloženim povećanjem osiguranog depozita.

Depoziti će biti osigurani u svim bankama u Srbiji, a ne kao do sada u bankama gde država ima vlasništvo.

Najznačajnija izmena i dopuna Zakona o Agenciji za osiguranje depozita predviđa da država može da kupi akcije banaka koje svojim poslovanjem ugrožavaju finansijsku stabilnost.

Do sada je država mogla da otkupi akcije domaćih banaka, a ovom izmenom taj krug se širi i na druge banke sa privatnim kapitalom. Cilj je da se dodatno osigura i izjednači položaj deponenata i u privatnim i u domaćim bankama.

Vlada navodi da bi ovim zakonima bili pokriveni depoziti 6,29 miliona deponenata, ili 99,76 odsto ukupnog broja deponenata u svim bankama na stanje 15. oktobra ove godine.

Predloženim zakonom bili bi zaštićeni štedni ulozi skoro 80 odsto štedisa. Predviđeno je da ovi zakoni stupe na snagu narednog dana od objavljivanja u Službenom glasniku.

Poslanici Demokratske stranke Srbije (DSS) i Srpske radikalne stranke(SRS) su u načelnoj raspravi o Predlogu zakona o javnim nabavkama ocenili da taj akt neće sprečiti korupciju i zloupotrebe.

Poslanik DSS Arsen Đurić rekao je da nema kontrole nad poverljivim javnim nabavkama i ocenio da bi pojedinim državnim institucijama trebalo omogućiti uvid i u te poslove.

Prema njegovim rečima, najspornija odredba u predložneom zakonu je postupak javnih nabavki bez objavljivanja javnog poziva.

Poslanik SRS Vladan Jeremić istakao je problem korupcije i zloupotreba u postupku javnih nabavki i naveo da je u 2007. godini od oko 12.000 naručilaca samo njih 2.100 podnelo izveštaj.

Jeremić je naveo da je 2007. godine ukupna vrednost javnih nabavki bila 2,7 milijardi dinara, da se godišnje u Srbiji sklopi 250.000 ugovora o javnim nabavkama, a da se 10 odsto budžeta izdvaja za javne nabavke.

Poslanici SRS naveli su da se najkrupnije javne nabavke kriju od očiju javnosti i da predloženi zakon nije definisao kako da se izbegnu zloupotrebe u postupcima javnih nabavki.

Kao primere zloupotreba u javnim nabavkama radikali su naveli preduzeće Univerzijada koje je svojevremeno sa hrvatskom firmom sklopilo ugovor o nabavci sportske opreme i ugovor Ministarstva odbrane o zakupu satelita dok je na njegovom čelu bio Prvoslav Davinić.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image