• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Diplomate: Priština rizikuje podelu Kosova

Diplomatski predstavnici zapadnih članica Kontakt grupe poručili su kosovskim zvaničnicima da, ukoliko ne prihvate predlog o šest tačaka iz plana rekonfiguracije međunarodnog prisustva, rizikuju da bude ugrožen "teritorijalni integritet Kosova". Predsednik i premijer Kosova Fatmir Sejdiju i Hašim Tači rekli su da nisu pod pritiskom međunarodne zajednice. Nemački političari iritirani stavom Prištine.

Diplomatski predstavnici zapadnih članica Kontakt grupe poručili su kosovskim zvaničnicima da, ukoliko ne prihvate predlog o šest tačaka iz plana rekonfiguracije međunarodnog prisustva, rizikuju da bude ugrožen "teritorijalni integritet Kosova".

List "Koha ditore" prenosi da je ta poruka predstavnicima privremenih kosovskih institucija preneta na jednom od poslednjih sastanaka poslednjih nedelju dana.

Neimenovani međunarodni izvori su listu izjavili da bi se odbacivanje plana UN moglo negativno odraziti na raspoređivanje Euleksa na čitavoj teritoriji Kosova i da bi stoga moglo da ugrozi teritorijalni integritet zemlje.

List "Zeri" prenosi da Priština ne popušta pred pritiscima zapada i nastavlja da pruža otpor prema planu o šest tačaka".

Predsednik i premijer Kosova Fatmir Sejdiju i Hašim Tači rekli su danas da nisu pod pritiskom međunarodne zajednice kako bi prihvatili plan UN o šest tačaka i najavili da će se i dalje suprotstavljati tom planu u sadašnjem obliku.

U zajedničkom obraćanju novinarima, Sejdiju je najpre rekao da suštinski elementi plana nisu prihvatljivi za Kosovo jer je interes Kosova da "sačuva dokumente koji su odobreni i u skladu sa međunarodnom zajednicom".

"Ahtisarijev predlog je zajednički projekat sa međunarodnom zajednicom, proglašenje nezavisnosti Kosova je projekat u koordinaciji sa međunarodnom zajednicom, Ustav i svi zakoni koji proizlaze iz projekta Ahtisarija su na ovoj liniji", rekao je kosovski predsednik.

Prema njegovim rečima, to se odnosi i na odluku EU o slanju misije na Kosovi iz februara.

Sejdiju je ponovio da institucije Kosova žele što brže raspoređivanje Euleksa na celoj teritoriji Kosova.

"Mi nismo ti koji odugovlače proces", rekao je Sejdiju.

Tači je dodao da je stav Prištine jasan i da se time poštuju svi državni dokumenti Kosova.

"Naš stav je bio, jeste i biće: 'da' raspoređivanju Euleksa na celom Kosovu, ali i neprihvatanje suštinskih elemenata dokumenta o šest tačaka, koji nije u skladu sa realnošću nezavisnosti Kosova", rekao je Tači.

U međuvremenu su Demokratski savez Kosova i Alijansa za budućnost Kosova, pozvale nosioce kosovskih institucija da se povuku iz pregovora i time u potpunosti odbace ponuđeni plan.

"Zeri" citira neimenovane izvore da su na sinoć održanom sastanku, kojem su prisustvovali Sejdiu, Tači i predstavnici grupe pet zapadnih zemalja, do izražaja došle još veće razlike u stavovima o funkcionisanju UNMIK-a i Euleksa u srpskim sredinama na Kosovu.

Isti izvori su kazali da su Sejdiu i Tači zatražili da se plan u potpunosti ukloni sa pregovaračkog stola i da se pažnja usmeri na modalitete za raspoređivanje Euleksa.

S druge strane, predstavnici EU i grupe "petorke" ne odustaju od pozicije da je plan o šest tačaka jedina mogućnost za početak misije Euleksa na Kosovu.

Pozivajući se na neimenovane izvore, "Ekspres" prenosi da bi Priština pristala na ovaj plan UN ukoliko bi on ispunio tri zahteva kosovske strane - poštovanje kosovskog ustava, integriteta i suvereniteta Kosova.

Predstavnici grupe zapadne petorke su, kako list prenosi, rekli da razumeju ove zahteve, ali da oni neće biti usvojeni na sednici Saveta bezbednosti UN.


Nemačka iritirana stavom Prištine

Nemački političari su iritirani odbojnošću Kosova prema sporazumu EU i Srbije o uslovima razmeštanja i statusu Euleksa, ocenio je danas Dojče vele, navodeći da se o tome tokom nedelje raspravljalo na sednicama odbora za spoljnu i evropsku politiku Bundestaga.

O stavovima Nemačke u vezi raspoređivanja Euleksa članove odbora je informisao parlamentarni državni sekretar u ministarstvu spoljnih poslova Ginter Glozer, ali je njegova poruka, kako navodi Dojče vele, manje bila upućena samim poslanicima, već pre svega vlastima u Prištini.

"Kosovo je htelo ovu misiju i zato sada mora da stvori pretpostavke za početak rada", rekao je Glozer.

Priština u dogovoru vidi podrivanje suvereniteta Kosova i blokira angažman evropskih stručnjaka za unutrašnju bezbednost i pravosuđe na teritoriji svoje države, navodi Dojče vele.

Predsednika odbora za evropsku politiku u Bundestagu Gintera Kiršbauma čudi da vlada u Prištini, nakon što su SAD i veći deo EU priznali Kosovo, ođednom strahuje za državni suverenitet i napominje da "Kosovo ne uživa samo našu punu podršku, nego može biti sigurno da se njegov suverenitet uvažava i prihvata".

Kosovske vlasti bi pre trebalo da brine zastoj u izgradnji pravne države, dodaje Kiršbaum. Od predviđenih 2.000 stručnjaka dosada je raspoređeno samo 300 evropskih policajaca, sudaca i carinika.

"Strukture su zaista krhke, to je tačno. Problemu treba prići oprezno i zato je sada najvažnije da Euleks može početi s radom kako bi bila poboljšana sigurnosna situacija", zaključuje ovaj nemački političar.

Dogovor EU i Srbije je, prema rečima Kiršbauma, naišao na opšte odobravanje.

"Zdušno smo pozdravili pomak u stavovima Srbije do kojeg je došlo posle početnog otpora. Aktuelne rasprave na Kosovu su nam poznate i želeli bismo, da u razgovorima koji se trenutno vode na najvišem nivou, budu otklonjene i preostale teškoće", rekao Kiršaum.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image