• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Serž Bramerc u Beogradu

Glavni tužilac Haškog suda doputovao je u Beograd, gde će u ponedeljak i u utorak imati susrete sa srpskim zvaničnicima i članovima Akcionog tima za lociranje i hapšenje preostalih haških begunaca. Rasim Ljajić: Primena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ne zavisi od izveštaja Serža Bramerca, već od stava Holandije, koja insistira na izručenju Ratka Mladića.

Glavni tužilac Haškog suda Serž Bramerc doputovao je u Beograd, gde će u ponedeljak i u utorak imati niz susreta sa srpskim zvaničnicima i članovima Akcionog tima za lociranje i hapšenje preostalih haških begunaca, izjavio je Tanjugu član tog tima Rasim Ljajić.

Ljajić, koji je i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, sa Bramercom će razgovarati u ponedeljak u 9. 30 sati.

Rasim Ljajić izjavio je televiziji B92 da primena Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ne zavisi od izveštaja Serža Bramerca, već od stava Holandije, koja insistira na izručenju Ratka Mladića.

"Čak i da izveštaj Serža Bramerca o saradnji Srbije s Haškim tribunalom bude u potpunosti pozitivan, Holandija će stopirati primenu tog sporazuma", rekao je Ljajić i istakao da Srbija bez Mladića neće moći da nastavi ka EU.


On je dodao da izveštaj Serža Bramerca "neće i ne može biti negativan", jer je u šestomesečnom periodu na koji se odnosi, saradnja u potpunosti sprovedena u svim segmentima.

Ljajić je naveo da je u tom periodu uhapšen i izručen Radovan Karadžić i da nije bilo nikakvih problema u dostavljanju dokumenata, kao i pristupu haškog tužilaštva svedocima i arhivama.

"U ovom trenutku ne postoji čovek koji bi mogao da kaže da je Mladić u Srbiji, ili da nije u Srbiji", rekao je Ljajić i dodao da akcija pretrage kuća i imovine braće Vujić pre nekoliko dana u Valjevu nije bila bezuspešna i da je dala očekivane rezultate.

Bramerc će, na osnovu razgovora sa srpskim zvaničnicima, pripremiti redovni šestomesečni izveštaj o saradnji s Tribunalom, koji će podneti Savetu bezbednosti UN krajem novembra, a predstaviti na sednici sredinom decembra.

Visoki funkcioneri Srbije izrazili su očekivanje da Bramercova ocena saradnje Srbije s Tribunalom, i pored toga što nisu uhapšeni Ratko Mladić i Goran Hadžić, neće biti negativna.

Za razliku od Ljajića koji smatra da izveštaj Bramerca nije presudan za početak primene SSP-a, potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić kaže da Beograd od Bramerca očekuje da konstatuje punu saradnju Srbije s Tribunalom i tako doprinese otklanjanju jedine prepreke primeni Prelaznog sporazuma i početku ratifikacije SSP.

Đelić je dodao da će Bramercu, tokom posete Beogradu, biti predloženo da njegov izveštaj bude dovoljna baza za početak ratifikacije SSP.

Podsećajući na nedavno objavljeni godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka evropskim integracijama, Đelić je rekao da je najdragocenija tekovina tog dokumenta to što se po prvi put eksplicitno navodi mogućnost da Srbija postane kandidat za članstvo u EU tokom 2009. godine.

"Postoje samo dva uslova - završetak saradnje sa Haškim tribunalom i sporovođenje ekonomskih i administrativnih reformi", rekao je potpredsednik srpske vlade.

Bramerc je prethodnih dana posetio Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.

Pred dolazak u Beograd Bramerc je izjavio da je uveren u "rešenost ljudi u Beogradu i Hagu da privedu pravdi preostale begunce i da ne može da prihvati mogućnost da bi Ratku Mladiću i Goranu Hadžiću moglo biti dozvoljeno da izmaknu pravdi".

Ocenjujući napore Tužilaštva za ratne zločine Srbije da goni optužene za ratne zločine, on je izrazio "poštovanje prema poslu koji sa svojim timom obavlja tužilac Vladimir Vukčević".

"Oni su postigli veoma značajne rezultate. Potrebna su dugoročna ulaganja, ne samo u njegovu službu, nego i u čitavo pravosuđe, da bi ono ojačalo. Sve zemlje u regionu se susreću sa sličnim izazovom", ocenio je Bramercu intervjuu časopisu "Pravda u tranziciji-suočavanja". Izdavač časopisa je Centar za tranzicione procese iz Beograda, a suizdavač Tužilaštvo za ratne zločine Srbije.

Bramerc je rekao da se dugoročna stabilnost regiona može postići samo pobedom vladavine prava, dodajući da će se to desiti ukoliko preostali begunci bude privedeni pravdi i ukoliko tužioci za ratne zločine iz regiona dobiju potrebnu podršku za procesuiranje ratnih zločina kada Tribunal okonča mandat.

Samo tako se možemo nadati da će pravda biti zadovoljena, rekao je glavni tužilac Haškog suda.

"Što se tiče zastupanja u sudu, siguran sam da će tužioci koje odredimo za te predmete najbolje predstaviti slučajeve u sudnici. Mi radimo kao tim i moj je glavni i prioritetni zadatak da obezbedim rukovođenje i usmeravanje neophodno za upravljanje Tužilaštvom", rekao je Bramerc.

Glavni tužilac Tribunala izjavio je u Sarajevu da je hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića apsolutni prioritet suda u Hagu.

"Sada je prioritet hapšenje Mladića i Hadžića. Hapšenje ovih begunaca i njihovo procesuiranje je od izuzetne važnosti za Bosnu i Hercegovinu, ali je u pitanju i kredibilitet međunarodne pravde i međunarodne zajednice", poručio je on.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren izjavio je 5. novembra, predstavljajući izveštaj EK o napretku Srbije, da Srbija može da dobije status kandidata za članstvo u EU u 2009. godine, ako ispuni preostale uslove - ostvari punu saradnju s Haškim tribunalom i sprovede neophodne reforme.

"Srbija mora da učini sve što je u njenoj moći da uhapsi i izruči preostale haške optuženike, uključujući Ratka Mladića", rekao je Ren i istakao da Brisel čeka Bramercov izveštaj Savetu bezbednosti UN u decembru. Taj izveštaj bi, prema njegovim rečima, trebalo da bude predstavljen pre sastanaka Saveta ministara EU u decembru, na kojem nije isključio donošenje "moguće odluke".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image