• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici bi bezvizni režim sa EU

Poslanici opozicije u Skupštini Srbije zatražili su odgovornost predstavnika vlasti što građanima Srbije nisu omogućili dobijanje novih pasoša i viznu liberalizaciju i pored datih obećanja. Idućeg petka će se raspravljati o poverenju Vladi. Završena i načelna raspravu o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicma.

Poslanici opozicije u Skupštini Srbije zatražili su odgovornost predstavnika vlasti što građanima Srbije nisu omogućili dobijanje novih pasoša i viznu liberalizaciju i pored obećanja koja su davali.

U načelnoj raspravi o izmenama Zakona o putnim ispravama kojima je predloženo produžavanje roka važenja starih pasoša do kraja 2009. godine, predstavnici opozicije ocenili su da je vlast obmanula građane obećanjima da će Srbija biti stavljena na belu šengen listu do kraja godine.

Oni su najviše kritika uputili potpredsedniku vlade zaduženom za evropske integracije Božidaru Đeliću i upitali zašto on nije došao da objasni građanima i parlamentu šta je sa novim pasošima i viznom liberalizacijom.

"Podsećam vas na silna obećanja koja su se čula i u kampanji, a i dan danas se čuju. Prvo je bio rok da će Srbija do kraja 2008. biti stavljena na belu šengen listu, zatim do kraja 2009, a sada čujemo da Srbija sasvim sigurno ni do 2010. godine neće biti stavljena na belu šengen listu", rekla je poslanica DSS Donka Banović.

Predstavnici DSS i LDP ocenili su da je drsko da vlast za sve svoje neuspehe pokušava da optuži parlament, odnosno opoziciju i kritikovali su navode Đelića da je parlament "crna rupa" u procesu evropske integracije.

DSS i LDP su ponovili da je Đelić prošle nedelje Odboru za evropske integracije predstavio "falsifikovani izveštaj" Evropske komisije o napretku Srbije u približavanju EU.

Šef poslaničke grupe LDP-a Čedomir Jovanović ocenio je da su Đelićeve izjave o beloj šengen listi "velika zloupotreba evropskih ideja".

On je rekao da će LDP glasati za predložene izmene Zakona o putnim ispravama zbog građana koji se smrzavaju ispred ambasada u redovima u koje su ih "gurnuli neodgovorni predstavnici Vlade, a pre svih Božidar Đelić" i istakao da je to "poslednji ustupak" LDP-a vladi Mirka Cvetkovića.

Prema njegovim rečima, građani Srbije ne bi mogli da putuju po Evropi ni da imaju nove pasoše jer vlada parlamentu još nije uputila zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma koji je takođe važan za viznu liberalizaciju.

Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović naveo je da su obećanja Đelića da će Srbija do kraja godine biti na beloj šengen listi imala cilj da prevare građane Srbije u predizbornoj kampanji i da je priča o viznoj liberalizaciji "na dugom štapu".

Poslanica Nove Srbije Zlata Đerić upitala je ministra policije Ivicu Dačića, koji prisustvuje raspravi, ko izdaje putne isprave Srbima i Albancima koji žive na Kosovu i sa kojim putnim ispravama putuju Albanci.

Poslanik vladajuće Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević rekao je da će veliki broj građana Srbije koji žele da putuju imati problem ako parlament do kraja godine ne usvoji izmene Zakona o putnim ispravama kojima se važenje starih pasoša produžava do kraja 2009.
godine.

Inače, predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović zakazala je za 28. novembar četvrtu sednicu drugog redovnog zasedanja. Na dnevnom redu je predlog 86 poslanika za izglasavanje nepoverenja vladi.

Predlog su podneli poslanici Demokratske stranke Srbije, Nove Srbije i Srpske radikalne stranke zbog, kako su naveli, saradnje Srbije u uspostavljanju misije Euleks na Kosovu i Metohiji. Srpska napredna stranka najavila je da će podržati predlog.

Završena načelna rasprava o Zakonu o državnim službenicima

Skupština Srbije završila je u utorak uveče načelnu raspravu o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicma, a rad će nastaviti sutra u sredu ujutro načelnom raspravom o Predlogu zakona o udruženjima.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković izjavio je da se predloženim izmenama produžavaju rokovi za sprovođenje javnih konkursa za položaje i prestanak dužnosti državnim službenicima do 31. decembra 2009. godine.

Time se, kako je naveo, obezbeđuje sprovođenje postupka postavljanja na položaje u skladu sa novim propisima i sprečava kriza i zastoj u radu.

Marković je kazao da je izmenama data mogućnost da Zaštitnik građana može da predloži razrešenje državnog službenika koji ne štiti interese građana.

Prema njegovim rečima, organ ili telo koje je nadležno za postavljanje državnog službenika, pošto ispita navode Zaštitnika građana, može razrešiti državnog službenika.

On je kazao da se time jača pozicija Zaštitnika građana, ali i Poverenika za informacije od javnog značaja.

Marković je rekao da je izmenama predviđeno i da za rad na poslovima u zvanju višeg savetnika, samostalnog ili mlađeg savetnika državni sluzbenik mora da ima visoko obrazovanje.

On je kazao da izmenama zakona treba obezbediti sprovođenje preporuke Grupe država za borbu protiv korupcije Saveta Evrope (GREKO) koja se odnosi na donošenje posebnih obaveznih programa obuke koji će biti posvećeni borbi protiv korupcije.

Marković je, odgovarajući na primedbe poslanika Srpske radikalne stranke o njihovim mandatima, rekao da će tražiti izveštaj sudske prakse o postupanjima sudova po žalbama SRS zbog poslaničkih mandata za koje oni smatraju da su im ukradeni.

Poslanici opozicije tokom rasprave kritikovali su predložene izmene navodeći da ih neće podržati jer ne doprinose depolitizaciji državnog aparata, i da država nema hrabrosti da uđe u korenite promene državnih službi.

Oni su takođe negodovali što je državni aparat prevelik.

Predstavnici opozicije smatraju da će produženje roka za konkurse otvoriti prostor da na položaje dođu predstavnici stranaka vladajuće koalicije, kritikujući što na funkcionerskim, pa i nižim mestima gotovo da ne može da se nađe neko ko nije stranačka ličnost.

Šef poslaničkog kluba LDP Čedomir Jovanović je najavio da ta stranka neće podržati izmene ovog propisa, jer se umesto depolitizacije i profesionalizacije službi, afirmiše partijska država, sada vladajuće koalicije.

Produžavanjem roka za konkurse otvara se prostor za dovođenje na položaje u državnoj službi novih partijskih ljudi, dok su mnoga ministarstva, poput MUP-a, odbrane i inostranih poslova "proizašla iz temelja partijske države", ocenili su poslanici te stranke.

Šef poslaničke grupe Nova Srbija Velimir Ilić je ocenio, takođe, da u Srbiji vlada partijska država, i da niko ne može biti na funkciji ako nije u nekoj od vladajućih stranaka.

"Ako je G17 plus u zdravstvu tu ni portir ne može da bude ako nije u partiji. Ne možete biti na nekoj funkciji ako niste stranačka ličnost", kazao je Ilić i dodao da će novi konkursi biti samo maska da u državnu upravu ponovo dođu partijski ljudi.

On je istakao da mnogi savetnici u vladi nemaju ni adekvatno obrazovanje ni radno iskustvo.

Milorad Buha (SRS) je ukazao da evropske institucije traže smanjenje administracije, dok se ona u Srbiji povećava.

On je naveo da u državnoj administraciji ima 28.500 zaposlenih, a da je za poslednja četiri meseca zaposleno 500 novih radnika.

Državni aparat je od 2000. godine tri i po puta povećan, rekao je Buha, navodeći da Srbija ima dva puta više državnih službenika nego Hrvatska, a tri puta više nego Bugarska, i da država za to izdvaja dve milijarde evra.

"Od depolitizacija i departizacija nema ništa jer umesto da imamo 10 odsto partijskih ljudi, nama je 90 odsto iz partija, a svega desetak bez partijskog uticaja", kazao je Buha.

Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković kazao je na kraju rasprave da će sistem lokalne samouprave biti sveden na 12.000 do 14.000 zaposlenih i da neće biti otpuštanja, već da će biti dobrovoljni odlasci, jer će država da pruži dobre uslove za to.

"Predviđa se da će uslovi biti takvi da će dobar deo zaposlenih želeti da ode. Niko neće biti prinudno ostavljen bez posla u jedinicama lokalne samouprave", kazao je Marković.

On je procenio da će iduće godine od smanjena broja zaposlenih u lokalnoj upravi biti ušteđeno 3,5 milijardi dinara.

Izmene zakona treba da omoguće i stručno usavršavanje državnih službenika koji se bore protiv korupcije, kao i usklađivanje zvanja koje treba da ima državni službenik sa propisima u oblasti visokog obrazovanja.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image