• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada prihvatila 19 od 42 amandmana opozicije

Skupština Srbije završila je u četvrtak razmotrila 42 od ukupno 53 podneta amandmana na Predlog zakona o uređenju sudova. Vlada Srbije je prihvatila 19 amandmana i oni su postali sastavni deo zakona. Nastavak sednice zakazan je za ponedeljak.

Skupština Srbije završila je rad u četvrtak uveče, a nastavak sednice na kojoj će se raspravljati o amandmanima na Predlog zakona o uređenju sudova zakazan je za ponedeljak.

Poslanici su razmotrili 42 od ukupno 53 podneta amandmana. Vlada Srbije je prihvatila 19 amandmana i oni su postali sastavni deo zakona.

Tokom rasprave o amandmanima pažnju poslanika najviše su privukle odredbe zakona kojima se uređuje obezbeđenje sudova.

Dragan Šormaz (DSS) predložio je amandman kojim bi se umesto pravosudne straže uvela sudska policija, navodeći da bi to rešenje bilo mnogo logičnije, jer se sudskom obezbeđenju daju policijska, a ne stražarska ovlašćenja.

Radikali su ukazali na potrebu da se obezbedi viši i efikasniji stepen bezbednosti sudova i sudija, predlažući da MUP preuzme odgovornost za bezbednost sudova i da tu službu treba tretirati kao posebnu upravu policije.

Zoran Krasić (SRS) objasnio je da sudove treba da štiti fizičko-tehničko obezbeđenje, a ne straža, ukazujući na razlike u nadležnostima, jer su poslovi straže vezani za obezbeđenje zatvora.

Arsen Đurić (DSS) podneo je amandman kojim se detaljno preciziraju ovlašćenja policijske straže, korišćenje prinude ili oružja.

Taj amandman podržali su poslanici LDP smatrajući da straži ne treba ostaviti prostor da slobodno tumači na koji način se čuva dostojanstvo suda ili šta je to prikladno odevanje.

Predlogom zakona o uređenju sudova predviđeno je osnivanje Kasacionog suda, kao najvišeg suda u Srbiji, dok će opštinski sudovi biti transformisani u osnovne.

Prema zakonu, sudovi u Srbiji biće podeljeni na sudove opšte i posebne nadležnosti.

Biće formirana četiri apelaciona suda koja će odlučivati po žalbama na odluke viših i osnovnih sudova, sa sedištima u Begradu, Kragujevcu, Novom Sadu i Nišu, a umesto okružnih biće osnovani viši sudovi.

Kao novi specijalizovani sudovi predviđeni su Upravni sud, za odlučivanje u upravnim sporovima, prekršajni i privredni sudovi, dok će 138 opštinskih sudova biti reorganizovano u 34 osnovna suda koji će imati svoje sudske jedinice.

Šef poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija najavila je da će vladajuća većina podržati amandman Stefana Zankova ("Napred Srbijo") kojim treba da se otkloni sumnju o tome da li je javnost prisutna na suđenju ili je to pravo ograničeno, što su podržali i poslanici LDP.

Tim amandmanom predloženo je da raspravljanje pred sudom bude javno, a da se javnost može ograničiti samo zakonom u skladu sa Ustavom.

Šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović ocenio je u razgovoru sa novinarima da su problemi koji prate usvajanje budžeta za 2009. godinu samo deo nesnalaženja Vlade Srbije u paketu ekonomskih mera kojima se odgovara na finansijsku krizu, a šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić predsednik smatra da budžet neće biti usvojen do kraja godine.

Jovanović je novinarima u Skupštini Srbije rekao da su problemi delom posledica svetske ekonomske krize, a mnogo više posledica nedovršenih ili loše sprovedenih reformi u Srbiji.

"LDP ne može pružiti podršku budžetu o kojem ništa ne znamo i o kojem se niko sa nama ne konsultuje, a sve ono što prati usaglašavanje budžeta za 2009. godinu za nas je neprihvatljivo zbog toga što se teret krize sa neodgovorne države koja je itekako odgovorna za probleme, apsolutno prenosi na građane i društvo", rekao je Jovanović.

Prema njegovim rečima, "Vlada se sada krije iza MMF-a, pokušava da izbegne odgovornost i ne pokazuje bilo kakvu spremnost za suštinski zaokret, bez koga mere ne mogu dati nikakav konkretan rezultat".

"Mi smo tražili da se država promeni, a ne da zamrznu plate u javnom sektoru i na taj način odgovori na probleme koji proizlaze iz nesposobnosti države", rekao je Jovanović.

Šef poslaničke grupe LDP-a je naveo da dražava mora da vodi računa o socijalno ugroženim slojevima stanovništva, ali ne kroz kampanjsko povećanje penzija.

Tomislav Nikolić kaže da predlog državnog budžeta za 2009. godinu neopravdano dugo kasni i da je pitanje da li će uopšte moći da bude izglasan u Skupštini Srbije do kraja godine.

"Pretpostavljam da su imali na umu i trenutnu finansijsku krizu u svetu i da mora da bude održiv bužet kojim ćemo pomoći građanima Srbije da prežive finansijsku krizu za koju očekujem da se negde u februaru sruči i na nas", rekao je Nikolić novinarima u Skupštini.

On je naveo da očekuje da budžet neće biti "megalomanski i rasipnički", i da se nada da neće biti rasipanja novca na prohteve posebno potpredsednika Vlade i ministra ekonomije Mlađana Dinkića u vezi sa skijalištima, kao ni "zadovoljavanja potreba bogatih".

Prema njegovim rečima, skupštinska debata o budžetu biće veoma ozbiljna, obimna i stručna.

"Voleo bih da je poštovan Zakon o budžetu i da smo sav materijal dobili na vreme", rekao je Nikolić koji je i predsednik Srpske napredne stranke.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image