• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada rešila da tuži Hrvatsku za genocid

Vlada Srbije odlučila je u četvrtak da započne proceduru podnošenja protivtužbe Međunarodnom sudu pravde protiv Hrvatske za genocid nad Srbima. Za pripremu protivtužbe biće zaduženo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Vlada Srbije odlučila je u četvrtak da započne proceduru podnošenja protivtužbe Međunarodnom sudu pravde protiv Hrvatske za genocid nad Srbima, izjavio je ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević.

Vlada je odlučila i da formira Pravni tim radi utvrđivanja istine o sukobu i zločinima na teritoriji Hrvatske tokom rata 1991-1995. godine.

Milosavljević je rekao novinarima posle sednice Vlade da će za pripremu protivtužbe biti zaduženo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Premijer Hrvatske Ivo Sanader izjavio je u četvrtak da ta država nema razloga da strahuje od protivtužbe Srbije.

"Nemamo razloga da se bojimo protivtužbe, jer rat se nije vodio u Srbiji nego u Hrvatskoj", rekao je Sanader u Zagrebu posle sastanka sa predstavnicima brodogradilišta, dodajući da "nisu hrvatski vojnici išli u Srbiju, nego su srpski vojnici dolazili u Hrvatsku i nije razoren Novi Sad, nego Vukovar".

"Bilo bi dobro da se Srbija suoči s prošlošću, za koju nije odgovorna sadašnja vlada nego Miloševićeva velikosrpska politika", rekao je hrvatski premijer.

"Sada govoriti o tome, pa ići u Drugi svetski rat, to je smešno", dodao je Sanader pre nego što je preneto da je Vlada Srbije na svojoj sednici odlučila da započne proceduru podnošenja protivtužbe Međunarodnom sudu pravde protiv Hrvatske za genocid nad Srbima.

Međunarodni sud pravde u Hagu oglasio se u utorak, 18. novembra, nadležnim za tužbu Hrvatske protiv Srbije kojom se tvrdi da je Srbija odgovorna za genocid navodno počinjen nad nesrbima u Hrvatskoj 1991-1995. godine.

Hrvatska je tužbom zatražila da Međunarodni sud pravde proglasi Srbiju krivom za kršenje Konvencije o genocidu i naloži joj da kazni sve počinioce i Hrvatskoj vrati kulturna dobra i plati ratnu odštetu u iznosu koji bi utvrdio sud.

Vlada je na sednici u četvrtak donela i Odluku o stimulativnom otkupu kukuruza, kako bi zaštitila primarne poljoprivredne proizvođače i ta odluka podrazumeva interventni otkup 96.000 tona merkantilnog kukuruza ovogodišnjeg roda, saopštila je vladina Kancelarija za saradnju s medijima.

Republička direkcija za robne rezerve treba da otkupi kukuruz po stimulativnoj ceni od devet dinara po kilogramu, što je za 11 odsto više od cene na produktnoj berzi.

Mera je doneta zbog velike disproporcije u rastu cena mineralnog đubriva, semenskog kukuruza i sredstava za zaštitu, u odnosu na nisku cenu merkantilnog kukuruza.

Za ove namene su opredeljena sredstva u budžetu i otkupljene količine će biti isplaćivane u roku od osam dana.

Vlada je donela i odluku o postavljenju novih ambasadora u Rumuniji, Nemačkoj, Francuskoj, Švajcarskoj, Maroku, Kanadi i Poljskoj, rekao je Milosavljević na konferenciji za novinare.

Milosavljević nije mogao da navede imena novih ambasadora, obrazlažući da nije u diplomatskoj praksi da se otkriva identitet ambasadora pre nego što dobiju agremane zemlje domaćina.

On je rekao da je na sednici, povodom opoziva i imenovanja novih ambasadora, bilo "suprotnih mišljenja o nekoliko pitanja", ali da su sve odluke na kraju usvojene jednoglasno.

Vlada je usvojila i Nacrt zakona o odlikovanjima, kojim je predviđeno da predsednik Republike dodeljuje ordene, medalje i spomenice, naveo je srpski ministar trgovine i usluga.

Na sednici je usvojena i Uredba o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, kao i Uredba o izmenama i dopunama uredbe o prodaji kapitala i imovine javnim tenderom.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image