• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dve trećine funkcionera krije imovinu

U Srbiji ima oko 13.000 funkcionera, ali je trećina ispunila zakonsku obavezu i prijavila imovinu, izjavio je predsednik Republičkog odbora za rešavanje o sukobu interesa Slobodan Beljanski.

U Srbiji ima oko 13.000 funkcionera, ali je trećina ispunila zakonsku obavezu i prijavila imovinu, izjavio je predsednik Republičkog odbora za rešavanje o sukobu interesa Slobodan Beljanski.

Beljanski je na konferenciji za novinare rekao da je oko 4.000 funkcionera podnelo izveštaje o imovini i da je kršenje zakona o sprečavanju sukoba interesa u porastu.

"U Srbiji veliki broj funkcionera krši zakon, a prema našoj evidenciji koja nije do kraja precizna, u Srbiji ima oko 13.000 funkcionera. Nikada ni blizu nije podnet taj broj izveštaja", rekao je Beljanski.

On je dodao da je sadašnji zakon veoma blag i da u slučaju kršenja funkcioneri ne snose nikakve posledice, osim što su izloženi moralnoj stigmatizaciji.

Prema rečima Beljanskog, osećaj moralne odgovornosti takođe je opao, naročito posle izbora, kada su se neki poslanici koji su istovremeno i na funkciji gradonačelnika, suprotstavili odluci Odbora da podnesu ostavke na jednu od funkcija.

"To je rezultat političke volje i očigledno je da su oni dobili podršku u okviru svoje koalicije", rekao je Beljanski komentarišući odbijanje poslanika da se odreknu jedne funkcije.

Taj otpor i očekivanje da njihov položaj reši Ustavni sud, a ne nadležno telo, ohrabrili su i druge funkcionere da ne ispune zakonsku obavezu i podnesu izveštaje o imovini, rekao je Beljanski.

Ocenio je da je na smanjenje broja podnetih izveštaja uticalo i to što će rigidniji Zakon o agenciji za borbu protiv korupcije, početi da se primenjuje 2010. godine.

"Verujem da će novi zakon biti efikasan", rekao je Beljanski i dodao da će po tom zakonu biti evidentiran veći broj podataka dostupnih javnosti i za razliku od sadšnjeg rešenja, sve mere biće javne.

Beljanski je razgovarao sa predsednikom Komisije za rešavanje sukoba interesa u Crnoj Gori Slobodanom Lekovićem, o novim rešenjima kao i unapređenju postojećih zakonskih rešenja u toj oblasti u dve zemlje.

Leković je rekao da su u Crnoj Gori, za razliku od Srbije, svi podaci i imovinske karte funkcionera kojih ima 1.910, javni i dostupni na veb sajtu.

Na inicijativu uglavnom različitih nevladinih organizacija, Komisija je ustanovila da je u oko 43 odsto tih funkcionera kršilo zakon o sprečavanju sukoba interesa, naveo je Leković.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image