• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici o sudstvu, Euleksu, lekovima

Poslanici Skupštine Srbije završili su večeras raspravu o amandmanima na Predlog zakona o Visokom savetu sudstva, a rad će nastaviti u ponedeljak 1. decembra, kada bi trebalo da raspravljju o amandmanima na Predlog zakona o javnom tužilaštvu. Tokom prepodneva poslanici su osim o amandmanima govorili o Euleksu, budžetu, poskupljenju lekova.

Poslanici Skupštine Srbije završili su večeras raspravu o amandmanima na Predlog zakona o Visokom savetu sudstva, a rad će nastaviti u ponedeljak 1. decembra, kada bi trebalo da raspravljju o amandmanima na Predlog zakona o javnom tužilaštvu.

Na taj predlog zakona podneta su 32 amandmana, od kojih je Vlada prihvatila 12.

Najviše primedbi su imali poslanici SRS i DSS, i to na rešenja koja se odnose na kandidovanje i izbor članova Visokog saveta sudstva, posebno izbornih članova tog tela koje bira Skupština.

Radikali tvrde da će Visoki savet sudstva biti pre svega politički, a ne sudski organ, kritikujući način predlaganja izbornih članova tog tela.

”Nužno je da se kriterijumi utvrde. U Engleskoj se postaje sudija sa 52 godine, a kod nas treba da bude član Visokog saveta za pravosuđe sa sedam godina radnog iskustva. Ali se ne postavlja pitanje da li je to sedam godine koje mora da ima u struci ili da je bio negde punomoćnik ili je bio advokat kao zastupnik neke zemljoradničke zadruge. To su veliki problemi", kazao je poslanik SRS Petar Jojić.

Poslanici DSS predložili su da se pooštre uslovi kada je u pitanju dužina radnog staža kandidata za članove Visokog saveta sudstva.

Tokom prepodneva poslanici su razmotrili nekoliko amandmana na predlog zakona o Visokom savetu sudstva, ali su povremeno "iskakali" iz teme govoreći o Euleksu, budžetu, poskupljenju lekova.

Predlogom zakona predviđeno je da Visoki savet sudstva ima 11 članova koji bi činili predsednik Vrhovnog kasacionog suda, ministar nadležan za pravosuđe i predsednik nadležnog odbora Skupštine Srbije, koji su članovi tog tela po položaju, i osam izbornih članova koje bira parlament.

Od tih izbornih članova šestoro treba da budu sudije sa stalnom sudijskom funkcijom i dva ugledna pravnika sa najmanje 15 godina iskustva u struci, od kojih je jedan advokat, a drugi profesor pravnog fakulteta.

Radikali su predložili da umesto 15, pravnici koji budu birani u Visoki savet imaju 20 godina radnog iskustva.

Poslanici te stranke tražili su i da se izmeni zakonska odredba kojom bi mandat članova Saveta trajao četiri, a ne, kako je predloženo, pet godina.

Međutim, pojedini poslanici ukazali su da je to nemoguće, jer je mandat od pet godina predviđen ustavom.

Milorad Buha (SRS) zapitao je kakava je sudbina Nacionalne strategije za reformu pravosuđa, kolika su sredstva potrebna za njenu realizaciju i da li će ona usvajanjem ovih zakona biti stavljena van snage.

Tokom rasprave Elena Božić Talijan (SRS) zatražila je da poslanici pre početka sednice o nepoverenju vladi budu upoznati sa izveštajem generalnog sekretara UN Ban Ki-muna o raspoređivanju Euleksa, jer su ugroženi državni i nacionalni interesi.

Ona je ocenila da je nedopustivo da se od javnosti kriju činjenice, optužujući vlast da je vodila tajne pregovore, kao i da režim prihvatanjem Euleksa prihvata sprovođenje Ahtisarijevog plana, a time počeo i priznavanje nezavisnosti Kosova.

Ona je upitala i da li postoji plan da Srbi na Kosovu budu zaštićeni od terorističke grupe Armija Republike Kosovo koja preti da će napadati i ubijati Srbe.

Vjerica Radeta (SRS) zapitala je da li će opozicioni poslanici biti krivi što kasni budžet za iduću godinu, što nije usvojen na vladi ni prosleđen parlamentu.

Ona je odbacila tvrdnje koje su šefice poslaničkih klubova Za evropsku Srbiju i G17 plus Nada Kolundžija i Suzana Grubješić iznele u jednoj TV emisiji, kritkujući opozicione poslanike što zakoni iz oblasti pravosuđa jos nisu doneti.

Poslanik DŠ-a Milan Dimitrijević reagovao je povodom najave da će lekovi poskupeti. On je pitao da li je Srbija već ušla u EU pošto usklađuje cene sa evropskim zemljama, navodeći da one, za razliku od Srbije gde se za zdravstvo po glavi stanovnika izdvaja oko 300 dolara, obezbeđuje i deset puta više sredstava.

Poslanici SRS i šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić i danas su polemisali o mandatima i suđenju Vojislavu Sešelju.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image