• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Teški dani pred Srbijom

Lider DS i predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da je najvažniji zadatak državne politike u 2009. godini očuvanje radnih mesta građana. Sednicu Glavnog odbora DS u Subotici obeležila i izričita poruka Tadića Evropskoj uniji koja glasi: dosta je bilo uslovljavanja!

Lider Demokratske stranke (DS) i predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da je najvažniji zadatak državne politike u 2009. godini očuvanje radnih mesta građana. Sednicu Glavnog odbora DS u Subotici obeležila i izričita poruka Tadića Evropskoj uniji koja glasi: dosta je bilo uslovljavanja!

Tadić je rekao da Srbiji u narednoj godini predstoje "teški dani", i ocenio da je ta činjenica na pravi način uzeta u obzir predlogom budžeta koji je vlada uputila na usvajanje parlamentu.

"Danas donoseći budžet branimo radno mesto svakog čoveka u Srbiji. Najvažnija stvar je da odbranimo radna mesta. Svaka mera državne politike tiče se iznad svega odbrane radnih mesta naših građana, jer država u kojoj se ne brane radna mesta biće dovedena u pitanje. To je najvažnije državno pitanje u predstojećoj godini", poručio je Tadić.

Prema njegovim rečima, Predlog budžeta za 2009. godinu nije idealan, ali bi, kako je dodao, budžet koji bi bio idealan sa stanovišta ekonomske struke bio bolan za mnoge građane.

"Budžet se donasi u realnim političkim okolnostima, i svi moraju da razumeju da ne postoji samo ekonomska dimenzija stvarnosti", naglasio je Tadić. On je dodao da je budžet samo prva od mera kojima će se vlada uhvatiti u koštac sa posledicama svetske finansijske krize koja će u narednoj godini potresti i Srbiju.

"Zbog iskušenja sa kojima se suočava svaka zemlja, pa i Srbija, moraćemo da pravimo periodične analize. Svako od ministarstava i svaki ministar imaće priliku da pokaže sposobnosti na takvim prolaznim ciljevima. Biće najmanje četiri trakva prolazna cilja u narednoj godini. Svako ko ne postiže rezultat mora biti zamenjen", rekao je Tadić.

On je građanima poručio da su predizborna obećanja, koja su data u vreme kada se svetska finansijska situacija nije mogla naslutiti, neostvarljiva u predviđenim rokovima, ali da će svakako biti ispunjena u mandatu sadašnje vlade.

"Sa građanima zajedno moramo proći ova iskušenja. Znam da su ljudi Srbije spremni da izdrže svaku nevolju ako znaju šta je istina i ako znaju da oni koje su izabrali mogu da preuzmu odgovornost, da trpe i da ne beže od posla", rekao je Tadić.

Lider Demokratske stranke i predsednik Srbije izjavio je da Srbija ne odustaje od članstva u Evropskoj uniji, kao svog strateškog cilja, ali da ne može pristati na nova uslovljavanja na tom putu.

"Danas iz Srbije ide glas ka evropskim zvaničnicima da uzmu u obzir tu činjenicu na najozbiljniji mogući način. Srbija ne može da prihvati nova uslovljavanja. Sve postojeće uslove Srbija je preuzela na sebe, ali ne može i neće da prihvati nova uslovljavanja", izjavio je Tadić na sednici Glavnog odbora DS, koji se sastao u Subotici.

Tadić je istakao da je Srbija konstruktivni činilac stabilnosti u jugoistočnoj Evropi i da je niko danas ne može opisati kao faktor koji destabilizuje region.

"Ne postoji nijedan razlog da budemo tretirani kao snaga poražena u ratu. Pošto svi priznaju da je Srbija činilac stabilnosti u regonu, onda to treba da bude efektuirano i revizijom Kumanovskog sporazuma", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, Srbija želi da se za problem Kosova nađe realistično, kompromisno i održivo rešenje koje će doneti korist svima, a najbolje rešenje je moguće samo u uslovima integracije čitavog Zapadnog Balkana u EU.

"Problem Kosova se ne dešava ne samo na teritoriji Srbije, nego i na prostoru evropskog kontinenta, u budućnosti - na području EU. Srbija je zato bila konstruktivan činilac u traganju za rešenjem za razmeštanje Euleksa i pritom je branila vlastiti integritet na najbolji mogući način", ocenio je Tadić.

Osvrćući se na tužbu koju je Srbija pokrenula protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, Tadić je istakao da je Beograd pokušao da pronađe kompromisno rešenje, ali da je bio prinuđen da pribegne kontatužbi.

"Reč je o tehničkoj kontratužbi, koja brani naše intetrese pred Međunarodnim susdom pravde. Nismo želeli tužbe i kontratužbe, ali morali smo da odgovorimo na adekvatan način. Nije to nastavak nacionalističke politike, jer Srbija je danas faktor stabilnosti", naglasio je Tadić.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image