Građani Beograda podržavaju Dragana Đilasa kao gradonačelnika, pokazalo je najnovije istraživanje Stratedžik marketinga.

Đilasa podržava 56 odsto birača, dok je 20 odsto protiv toga da on bude gradonačelnik, rezultat je istraživanja u koje je agencija Beta imala uvid.

Od Đilasovih protivnika, većina bi glasala za Aleksandra Vučića, dok se imena ostalih političara spominju samo u pojedinačnim slučajevima, navodi se u istraživanju.

Po oceni Beograđana, iz ponuđenog spiska, najuspešniji političari su Boris Tadić, Vuk Jeremić i Dragan Đilas, slede Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić, Vojislav Koštunica, Vojislav Šešelj, Božidar Đelić, Čedomir Jovanović, a zatim i Velimir Ilić, Mirko Cvetković, Mlađan Dinkić, Ivica Dačić i Dragan Todorović.

Da su gradski izbori bili na prelazu iz novembra u decembar, Demokratska stranka bila bi ubedljivi pobednik, sa daleko najvišim sopstvenim rejtingom do sada.

Novoosnovana Srpska napredna stranka osvojila bi drugo mesto, a u gradsku skupštinu verovatno bi lako ušle Srpska radikalna stranka (SRS), Demokratska stranka Srbije i Liberalno demokratska partija, piše u istraživanju.

Direktor Stratedžik marketinga Srđan Bogosavljević rekao je agenciji Beta da stavovi o popularnosti političara, kao i činjenica da 43 odsto građana Beograda ne zna za koga bi glasalo, ukazuju na to da birači ne žele promene.

"Ako se pretpostavi da bi sve koalicije ostale iste kao i na prethodnim izborima, koalicija Za evropski Beograd najverovatnije bi sada bila u stanju da sama formira vlast u Beogradu", rekao je Bogosavljević.

Prema njegovim rečima, istraživanje je pokazalo da Beograđani misle da se glavni grad kreće u boljem pravcu od države u celini.

Građani su podeljeni u mišljenju da Srbija ide stranputicom, odnosno da je na pravom putu, jer je po 43 odsto ispitanika dalo ta dva oprečna odgovora.

"Taj indikator optimizma obično je paralelan sa kretanjem popularnosti vladajućih stranaka i glavnih nosilaca političkih funkcija i pozitivne vrednosti predstavljaju poruku birača da ne žele promene", rekao je Bogosavljević.

Prema istraživanju, građani kao glavne razloge za pozitivnu ocenu rada vladajuće koalicije u Beogradu navode ulaganja u izgradnju i rekonstrukciju infrastrukture.

Strateški marketing obavio je opsežno istraživanje javnog mnjenja Beograda, na slučajnom reprezentativnom uzorku od 2.507 punoletnih Beograđana.

Podaci su prikupljeni od 30. novembra do 3. decembra.

(Beta)