U Prištini je nakon ostavke premijera privremenih kosovskih institucija Ramuša Haradinaja zavladao politički sukob među predstavnicima Albanaca, tamo se odvija rat "svih protiv svih" koji se bore za poziciju lidera u novoj vladi, ocenio je danas direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić gostujući na TV Pink.
"Glavna retorika lidera Albanaca zbog odluke Veća suda u Hagu da ga optuži za ratne zločini bila je da su Srbi za sve krivi, i na direktan i na indirektan način, a te njihove izjave stvaraju još veći pritisak na Srbe koji žive na KiM", rekao je Đurić.
Haradinaj se nakon ostavke, ocenjuje Đurić, predstavio kao heroj koji se, kaže, suprotstavlja Srbiji i koji je zbog toga žrtva.
"U prištinskim medijima i u drugim saopštenjima nema pominjanja sadržaja o hororu koji su preživeli Srbi i drugi nealbanski narodi od strane terorističke takozvane Oslobodilačke vojske Kosova", naveo je Đurić.
"Na Jarinju su ga albanski policajci pokupili, zbog navodnih optužbi da je činio ratne zločine i da je bio rezervista", naveo je Djurić i dodao da će se tendencija hapšenja Srba verovatno biti nastavljena.
Đurić je ukazao na to da niko iz međunarodne zajednice nije čestitao kada se na primer, general Vladimir Lazarević prijavio za odlazak u Hag, a koji je za razliku od Haradinaja, ističe, branio Srbiju od agresije.
Direktor kancelarije za KiM kaže da je ostavka Haradinaja ozbiljan politički scenario i da je poprilično jasno da će nakon "cele ove predstave" deo međunarodne zajednice doći u Beograd da vrše pritisak i da traže, direktno ili indirektno, da priznamo tzv.nezavisno Kosovo.
"Sasvim je za očekivati da će ovo biti iskorišćeno, kao u aikidou, za prebacivanje pritiska na srpsku stranu", kaže Đurić.
Govoreći o sudu pred kojim treba da se pojavi Haradinaj i drugi pripadnici OVK, Đurić je objasnio da je reč o sudu koji je zapravo samo privremeno izmešten sa teritorije KiM, ali da je to u suštini sud Kosova.
Podsetio je, u smislu funkcionisanja pravosuđa na KiM, da je na teritoriji južne srpske pokrajine prištinsko pravosuđe, kaže, otelo 80 hiljada nepokretnosti Srbima.
Uprkos situaciji koja vlada na Kosovu, kaže, Beograd će nastaviti da pomaže našem narodu na KiM i podsetio na investicioni plan koji čini 149 projekata.
U pitanju je kaže, obnova desetina škola, izgradnja bolnica, fabrike baterija, obnova verskih objekata, podrška za zemljoradnike, izgradnja stadiona i drugo.
"To je više od materijelne investicije, to je signal za budućnost ostanka Srba na KiM", istakao je Đurić.
On dodaje i da kako vreme prolazi, mnogi u međunarodnoj zajednici, kaže, preispituju svoju poziciju po pitanju KiM.
Srbija je uspela, podseća, da obezedi 13 povlačenja priznanja nezavisnosti i napominje da je to je rezultat kolektivnog zalaganja predstavnika države.
U periodu kada su, kaže, Dragan Đilas i Vuk Jeremić bili na vlasti, traženo je da se međunarodni sud izjasni o delu naše teritorije i to sa, kako je rekao, tadašnjim sudijama koje su iz zemalja koje su priznale nezavnisnost Kosova.
Nakon toga, dodaje, sa terena rasprave u Ujedinjenim nacijama, slučaj Kosova je prebačen na Evropsku uniju.
S druge strane, kaže, od 2012. godine Srbija je ostvarila rezultate kao što je sprečavanje članstva Kosova u devet međuanrodnih organizacija.
Đurić kaže i da su u Prištini sa nervozom primili vest o tome da je sa Francuskom tokom nedavne posete predsednika te zemlje Emanuela Makrona Beogradu, dogovorena kupovina naoružanja za našu zemlju.
Važno je, poručuje Đurić, da se zločini koji su počinjeni na KiM ne zaborave, a užasnut je, kaže, što postoje i oni sa srpske strane koji žele da oslabe poziciju Srbije.
U tom smislu, kaže, u narednim nedeljama mogu se očekivati pokušaji da se Srbi na KiM podele.
Siguran je, zaključuje, da je ostavka Haradinaja, manevar Prištine da bi se ojačala njihova pregovaračka pozicija i da bi se predstavili kao žrtva.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji