• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija lider ubrzavanja integracije

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je da je Srbija definisala nacionalni interes u spoljnoj politici i ima tri ključna prioriteta - odbrana ustavnog poretka diplomatskim sredstvima, ubrzavanje procesa evropskih integracija i uspostavljanje što je moguće boljih odnosa u regionu.

Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je da je Srbija definisala nacionalni interes u spoljnoj politici i ima tri ključna prioriteta - odbrana ustavnog poretka diplomatskim sredstvima, ubrzavanje procesa evropskih integracija i uspostavljanje što je moguće boljih odnosa u regionu.

Jeremić je poručio da Srbija ima kapacitet, energiju i snagu da bude lider u ubrzavanju procesa integracija čitavog Zapadnog Balkana koji obeležavaju dve izuzetno neuralgične tačke: Kosovo i Metohija i Bosna i Hercegovina.

"Ta dva pitanja mogu da se rešavaju uz konstruktivno angažovanje svih, pre svega Srbije. Za to smo spremni", poručio je Jeremić u intervjuu "Politici".

Jeremić je rekao da postoji opasnost postavljanja uslova za ulazak u EU priznanje kosovske nezavisnosti i da je zadatak Srbije da spreči postavljanje takvog uslova koji bi potpuno zaustavio proces integracije.

"Mislim da možemo da se protiv toga izborimo, jer postoji deo članica EU koje se suprotstavljaju nezavisnosti Kosova. Mislim da možemo da budemo uspešni", istakao je Jeremić.

On je rekao da vlada najčešće ima jedinstveno glasanje, ali sve odluke se na kraju donose većinom glasova.

Što se tiče strateških, magistralnih opredeljenja spoljne politike, jedinstvo vlade ne bi trebalo dovoditi u pitanje.

"Pre nego što se donese odluka može da postoji i živa debata. Tako je bilo u prethodnoj, tako je i u ovoj vladi, ali što se spoljne politike tiče mislim da se tu radilo o najlakšem prelazu, jer se radi o politici kontinuiteta", rekao je Jeremić.

On je naglasio da je uvek spoljna politika bila institucionalno utvrđivana i uvek su sve odluke donošene u skladu sa zakonom.

"Politika odbrane jedan je od najznačajnijih elemenata spoljne politike, pogotovo u svetu u kome danas živimo i mislim da će biti sve značajnija", rekao je Jeremić i dodao da ima korektne odnose s ministrom odbrane Draganom Šutanovcem.

On je objasnio da se to, pre svega, odnosi na udruživanje odbrambenih resursa u traženju odgovora na zajedničke bezbednosne pretnje regiona u 21. veku.

"Na njih se ne može odgovoriti individualno, u izolaciji od drugih. Što se tiče integracija u evroatlantske strukture mislim da već dovoljno blisko sarađujemo sa svim susedima na otklanjanju zajedničkih pretnji", dodao je šef srpske diplomatije.

On je podsetio da Ministarstvo inostranih poslova predlaže spoljnu politiku koju usvaja vlada, a koja se koncipira u dogovoru s predsednikom Republike.

Što se Ministarstva tiče, ono je od velike pomoći prilikom formiranja predloga za vladu.

Jeremić je rekao da misli da će jedan od prioriteta naše spoljne politike u godinama pred nama biti da probamo da konsolidujemo umnogome razgrađen kapital iz vremena SFRJ, da ga ponovo složimo i da se vratimo na neke geografske prostore na kojima smo bili prisutni.

"Smatramo da je u 2009. potrebno pojačati angažovanost u Pokretu nesvrstanih, ali i u drugim regionalnim grupama i inicijativama u kojima je Jugoslavija nekada imala značajan uticaj", dodao je on.

Jeremić je rekao da svet definitivno prestaje da bude jednopolaran, a ova godina će biti izuzetno složena i zbog ekonomske krize koja će pogoditi sve delove sveta.

"Ta složena slika određuje da izgradite odnose sa svima koji imaju uticaja na tu priču. Mi kao mala zemlja s problemom koji je zainteresovao čitav svet - mislim na Kosovo - imamo potrebu da izgradimo bliske odnose sa što većim brojem zemalja", naglasio je Jeremić.

On smatra da će se ključni igrači opredeliti za saradnju, kako bi se izašlo iz svetske krize.

"Uskoro ćemo imati novu američku administraciju od koje se mnogo očekuje. Ona će u velikoj meri dati ton, a imajući u vidu predizborna obećanja nadam se da će to biti pristup zajedničkog angažovanja na problemima koji nas sve pogađaju", rekao je srpski ministar spoljnih poslova.

Jeremić je rekao da misli da smo pronašli institucionalno rešenje za problem dnevnog upravljanja Kosovom i Metohijom na način koji je bio prihvatljiv za sve i dobio eksplicitnu podršku Saveta bezbednosti UN.

"Očekujem da ove godine neće doći do pomeranja oko pitanja statusa, jer će se tim pitanjem sve vreme baviti Međunarodni sud pravde, ali imaćemo veoma mnogo posla da sprečimo pokušaje ignorisanja ovog procesa", kazao je Jeremić.

On očekuje i ogromne pritiske na oko 50 država širom sveta da priznaju nezavisno Kosovo i Metohiju i time praktično ignorišu sudski proces.

"Aktivni smo. Nema odmora. Pokušaćemo da te pritiske skrenemo, ublažimo, zaustavimo. Nadam se da ćemo biti uspešni", istakao je Jeremić.

On je podsetio da smo se izborili da 2008. ne donese katastrofalne posledice po mir i bezbednost u regionu.

"Da Srbija nije reagovala na način na koji jeste, imali bismo daleko težu situaciju. Pošto smo se i u međunarodnoj areni i u regionu izborili da ne dođe do oštrih konfrontacija i pored toga što je jednostrano proglašena nezavisnost KiM, mislim da 2009. može da bude godina konsolidacije i smirivanja tenzija", ocenio je Jeremić.

On je rekao da mu je teško da razume da neko politiku Srbije kvalifikuje kao "politiku konfrontacije".

"Srbija je zemlja na koju je u 2008. izvršen direktan udar koji je za posledicu imao ugrožavanje ustavnog poretka, suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Ova vlada je prva vlada u istoriji Balkana koja je na takvu vrstu udara odlučila da odreaguje mirno, diplomatski, koristeći međunarodne institucije", istakao je Jeremić.

"Zahvaljujući Srbiji, Međunarodni sud pravde prvi put u istoriji razmatra pitanje secesije. Ako takav pristup zaslužuje kvalifikaciju konfrontacione politike, onda ja za tako nešto ne mogu da imam razumevanje. Takvu kritiku nisam spreman da prihvatim. Na kraju, ovo nije moja politika, ovo je politika Vlade Srbije", poručio je Jeremić.

On je dodao da je veoma teško razumeti rečenicu: kontratužba protiv Hrvatske je nanela štetu odnosima u regionu, zapitavši a, šta je onda nanela tužba?

"Srbija je učinila sve da odgovori Hrvatsku od te tužbe, ali Hrvatska je odbijala sve predloge. Ne mogu da verujem da naše ponašanje može da se proglašava za aktivno narušavanje dobrih međususedskih odnosa", rekao je Jeremić.

Jeremić je demantovao neke sumnje da je on doskorašnjeg načelnika Generalštaba generala Zdravka Ponoša, bez znajnja predsednika Srbije Borisa Tadića, naveo da reaguje kako je reagovao.

"U tome nema nikakve istine.Prvi put čujem takvu spekulaciju i ona uopšte nema veze sa istinom. Mislim da pošto je vrhovni komandant Vojske Srbije doneo svoju odluku nije korektno ni primereno više komentarisati ovaj slučaj", smatra Jeremić.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image