• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Kad će Nikolić biti smenjen

Glavna tema u Skupštini Srbije u sredu bila je najavljena smena predsednika Administrativnog odbora Tomislava Nikolića koju su zatražili predstavnici Srpske radikalne stranke, nekada Nikolićeve stranačke kolege. Ostalo je nejasno kada će doći do sednice tog odbora, a poslanici vladajuće većine i radikali imaju suprotne stavove o tome ko bi trebalo da zameni Nikolića.

Glavna tema u Skupštini Srbije u sredu bila je najavljena smena predsednika Administrativnog odbora Tomislava Nikolića koju su zatražili predstavnici Srpske radikalne stranke, nekada Nikolićeve stranačke kolege. Ostalo je nejasno kada će doći do sednice tog odbora, a poslanici vladajuće većine i radikali imaju suprotne stavove o tome ko bi trebalo da ga zameni.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da postoji pisana inicijativa Srpske radikalne stranke o smenjivanju Nikolića. "Pisana inicijativa SRS za smenu Tomislava Nikolića sa mesta predsednika odbora postoji još od novembra, ali je logično da se o tim pitanjima i dogovara. U više navrata je SRS imala razgovore na tu temu sa svim šefovima poslaničkih grupa", kazala je Đukić-Dejanović.

Ona je novinarima u parlamentu rekla da je, prema njenim saznanjima, namera potpredsednika Administrativnog odbora da zakaže sednicu tog odbora za kraj ove ili početak sledeće nedelje.

Đukić-Dejanović je rekla da "ima mnogo logike da se razgovara o poverenju predsedniku tog odbora, s obzirom da je na tu poziciju došao kao jedinstven predlog cele opozicije pošto je u tom momentu bio predsednik najveće opozicione poslaničke grupe". Prema njenim recima, "te okolnosti su se promenile i to jeste razlog da se razgovara o tome ko bi mogao tu funkciju da obavlja".

Šefica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Koludžija izjavila je da će do kraja nedelje biti održana sednica Administrativnog odbora na kojoj će se razmatrati smena Tomislava Nikolića sa funkcije predsednika tog odbora.

Kolundžija je novinarima rekla da nema informacije da li je upućen zvaničan zahtev za Nikolićevu smenu, ali je navela da sednica Administrativnog odbora može biti zakazana i bez tog zahteva.

Prema njenim rečima, predsednik odbora biće iz stranke vladajuće većine, jer je to "jedini način da se prevaziđe buduća situaciju u kojoj bi Administrativni odbor bio žrtva međusobnih sukoba naprednjaka i radikala".

Šef poslaničkog kluba SRS Dragan Todorović izjavio je da su poslanici SRS još u spetrembru prošle godine podneli zahtev za smenu Nikolića i da će zahtev, ako treba, podneti opet. "Što se tiče SRS ne postoji nikakav problem da taj zahtev ponovo dostavi skupštini", rekao je Todorović. Kako je istakao, SRS će insistirati da joj to mesto pripadne.

"U vladajućoj većini postignut je dogovor da se ta situacija razreši i kada je u pitanju Administrativni odbor i Odbor za finansije i ja očekujem da je većina rešila da taj posao završi i očekujem svakoga dana da odbor bude zakazan", dodao je Todorović.

Na najave da bi novi predsednik odbora mogao biti iz vladajuće većine, Todorović je kazao da je to neprihvatljivo, ali da su radikali manjina i da će biti onako kako većina odluči.

Tomislav Nikolić se nije izjašnjavao u Skupštini, ali je u intervjuu za TV B92 izjavio da njegovi poslanici neće glasati za predloge zakona vladajuće koalicije u zamenu za mandate u parlamentu. Oni se, ipak, neće baviti opstrukcijom i neće biti smetnja da ih većina usvoji.

Nikolić je rekao da DS "ne može da ga ucenjuje" mandatima u parlamentu i da zahteva od njega da podrži zakone kako ne bi aktivirali ostavke poslanika koji su prešli iz Srpske radikalne stranke u SNS. "Pa šta ako me izbace iz parlamenta? Hoću li da se prodam, da se ponizim? Sada vam kažem da neću", rekao je Nikolić na pitanje da li će podržati neki zakon u zamenu za mandate u parlamentu.

Nikolić je, međutim, rekao da će sarađivati na izradi novog poslovnika "u meri u kojoj je to prihvatljivo za njegovo shvatanje parlamenta", a da će stranka pomoći i materijalno onim poslanicima SNS koji eventualno izgube mandat u parlamentu.

On je rekao da bi voleo da se održe novi parlamentarni izbori jer, kako je ocenio, Vlada Srbije ne funkcioniše a parlament je u stalnoj opasnosti od opstrukcije opozicije, ali je dodao da u ovom trenutku nema smisla razgovarati o eventualnim koalicijama i rekonstrukciji Vlade.

"Sada nema smisla jer su formirali Vladu na principima koji nisu moji, i tome neću da se priklanjam. Zato treba da idemo na izbore, a onda Bog zna ko će sa kim da ide. Jesti li mogli da pretpostavite da će Tadić, Dačić i Šešelj da pregovaraju o budžetu", rekao je Nikolić i dodao da bez preke potrebe neće učestvovati u vlasti.

Skupština Srbije u sredu uveče je završila rad, a sednica će biti nastavljena u četvrak raspravom u pojedinostima o izmenama i dopunama Zakona o porezima na imovinu.

Poslanici su završili raspravu o amandmanima na dopune Zakona o carinskoj tarifi, a razmotrili su i osam od ukupno 13 podnetih amandmana na izmene i dopune Zakona o porezima na imovinu.

Tokom rasprave u pojedinostima o dopunama Zakona o carinskoj tarifi veći deo opozicije ocenio je da je jednostrana primena Prelaznog trgovinskog sporazuma štetna za građane Srbije i da će zbog primene tog sporazuma biti značajno smanjeni budžetski prihodi.

Poslanik SRS Dejan Mirović je izjavio da se ta stranke protivi predlogu Zakona o carinskoj tarifi u celini, jer donosi štetu budžetu. On je ocenio da je ukidanje carinskih stopa, koje smanjuje budžetske prihode, pogrešno, pogotovo u trenutku kada nastupa finansijska kriza.

Ovaj zakon treba odbaciti u celini, a posle oporavka naše privrede moguće je snižavanje carinskih zaštitnih mera, rekao je on.

Poslanik SRS Aleksandar Martinović je ukazao da zemlje EU neće ratifikovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju dok Srbija ne ispuni uslove - saradnju s Haškim tribunalom, i uspostavljanje "dobrosusedskih odnosa sa Kosovom", odnosno priznanje nezavisnosti Kosova.

Novi uslov je i davanje široke autonomije Vojvodini, tako da "haška omča" nije jedini uslov za primenu SS P-a, ocenio je on.

Poslanica DSS-a Donka Banović je ocenila da je jednostrana primena prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU direktno štetna po građane Srbije i privredu, i pozvala vladu da povuče ovaj predlog zakona.

Poslanici "Nove Srbije" protestovali su na početku sednice zbog toga što parlament danas radi, ocenivši da se radi o nepoštovanju pravoslavlja, kome pripada većina stanovnika Srbije.

Zamenik šefa poslaničke grupe "Nove Srbije" Miroslav Markićević je rekao da je sramota što skupština radi "na praznik koji je važan za sve Srbe", i zapitao "da li je duh Josipa Broza i dalje u parlamentu".

Na Predlog zakona o dopunama Zakona o carinskoj tarifi podneto je devet amandmana, a poslanici su do sada razmotrili pet.

Usvajanje predloženih dopuna Zakona o carinskoj tarifi omogućiće jednostranu primenu trgovinskog sporazuma sa EU.

Zakon će stupiti na snagu u roku od osam dana od objavljivanja u "Službenom glasniku", a ne, kako je prvobitno najavljeno, od 1. januara 2009. godine.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image