Posle ambasadora Velike Britanije Denisa Kifa, još jedan ambasador važne države, velike svetske sile, završava mandat u Srbiji.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Beogradu Kajl Skot u ekskluzivnom intervjuu "Kuriru" ocenjuje da je Srbija napredovala u mnogim oblastima, da je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem imao korektnu, profesionalnu i plodonosnu saradnju, kao i da će iz Srbije poneti vrlo lepe utiske i sećanja.
Poručuje i da Srbija ima jakog partnera u SAD na evropskom putu i da će u tome uvek imati podršku. Rekao je i da bi voleo da američki predsednik Donald Tramp poseti Srbiju.
Skot je u Srbiji proveo tri i po godine, a za to vreme je, kaže, primetio da su ekonomski odnosi Srbije i SAD napredovali u proteklom periodu, kao i da Srbija napreduje na putu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji.
"Investicije iz SAD dostigle su četiri milijarde dolara, pa je, zahvaljujući američkim kompanijama, otvoreno gotovo 20.000 radnih mesta u različitim sektorima srpske privrede. Srbija je takođe napredovala u reformama koje vode ka članstvu u EU, ali treba snažnije da radi na unapređenju vladavine prava, boljoj efikasnost pravosuđa, većoj slobodi medija", rekao je Skot.
Upitan u čemu Srbija može još da se popravi, odlazeći američki ambadador kaže da je to pre svega u dijalogu suprostavljenih političkih strana.
"Kao i u mojoj zemlji, nedostaje efikasan dijalog između raznih političkih strana, pa treba još da se radi na stvaranju atmosfere da se u društvu mogu čuti različiti stavovi, čak i ako se ne podudaraju sa politikom vladajuće većine".
O odnosu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem kaže:
"Saradnja je bila korektna, profesionalna i, ja bih rekao, plodna. On je uvek bio dostupan za mene i druge američke zvaničnike. O svemu smo otvoreno razgovarali. Mislim da smo se razumeli oko opredeljenja SAD i Srbije za rad na miru i stabilnosti u regionu, za napredak bilateralnih odnosa i za dalji napredak Srbije u pravcu EU. Srbija je izabrala strateški cilj - pridruživanje EU - to je strateški cilj koji SAD podržavaju i žele da pomognu Srbiji i liderima Srbije na tom putu".
U intervjuu "Kuriru", Skot je bio upitan i o generalno negativnom stavu koje u Srbiji vlada prema SAD, pre svega jer su još sveža sećanja na NATO bombardovanje 1999. godine.
Skotov odgovor je - prošlo je mnogo godina, vreme je da krenemo napred i da radimo na poboljšanju odnosa.
"Da, to (negativna osećanja građana Srbije prema SAD, prim. aut.) dobro znam. Možda bih se i ja na njihovom mestu isto osećao. Ali, ni Srbija ni SAD ne mogu da vrate vreme unazad. Ono što možemo je da 1999. godinu posmatramo u široj perspektivi. Pokušavao sam da podsetim da su odnosi SAD i Srbije kroz istoriju uglavnom bili odlični, a da izuzetak predstavljaju devedesete godine i dešavanja za vreme Miloševićevog režima. Dve decenije su prošle od tada. Krajnje je vreme da krenemo napred i poboljšamo naše odnose, a imamo veoma dobru osnovu za takav napredak. Delimo zajedničku viziju da Srbiji pripada mesto u Evropskoj uniji. Nije loše da se ponekad podsetimo na snažne istorijske i kulturne veze koje blisko spajaju Srbiju i SAD kao model za budućnost. Veze između naših zemalja stvaraju ljudi, pojedinci čiji talenat i rad doprinose razvoju nauke, kulture i sporta, sa izuzetnim postignućima u njihovim pojedinačnim oblastima. Treba da nastavimo da radimo na produbljivanju i osnaživanju ovih veza".
U vezi sa špekulacijama oko posete prvog čoeva SAD Donalda Trampa Srbiji, Skot kaže da nema konkretan odgovor kada bi ta poseta mogla da se dogodi.
"Ali, bilo bi mi veoma drago da američki predsednik dođe u posetu. Državne posete predsednika SAD najavljuje Bela kuća, a ne ambasadori u zemljama domaćina, tako da ćemo videti šta nam budućnost donosi".
Kosovo je, svakako, bila neizbežna tema intervjua. Nedavno su SAD imenovale svog specijalnog izaslanika za zapadni Balkan Metjua Palmera, a Skot ponavlja stav američke administracije da je "Kosovo nezavisna i suverena država".
"Državni sekretar Majk Pompeo nedavno je imenovao mog prijatelja i kolegu Metjua Palmera za specijalnog predstavnika za zapadni Balkan. On će predvoditi naša nastojanja da pojačamo diplomatske napore SAD u podršci miru, stabilnosti i napretku u regionu i usredsrediti se na integraciju država zapadnog Balkana u evropske institucije. On, inače, veoma dobro poznaje region, Srbiju, ali i problem Kosova, pa mislim da je idealna osoba da doprinese normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova".
Kako komentarišete priče da je prosto nemoguće da svetska sila poput SAD nije mogla na nađe način da primora kosovsku vlast da ukine takse na srpsku robu, što je i glavna prepreka nastavku dijaloga Beograda i Prištine?
"Oni koji tako govore jednostavno ne mogu da prihvate da je Kosovo nezavisna i suverena zemlja. Mi ne možemo da 'primoravamo' ni Kosovo, ni Srbiju. SAD su tu kao partner, koji podržava proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, i učiniće sve da ohrabre i omoguće obema stranama da do dogovora dođe. To je u interesu naroda u Srbiji i na Kosovu, ali i interesu celog regiona, EU i SAD. Naša poruka je jasna: SAD žele da Kosovo ukine takse kako bi se dijalog sa Beogradom ponovo pokrenuo. Sada je bitno da Priština dobije novu vladu, da se ukinu takse na robu iz Srbije i BiH i da se dijalog nastavi".
Ajzea Kenan je heroj, a Zvezda je tim za plejof: Pobeda crveno-belih, zvuk sirene doneo trijumf!
Biće proglašen Dan žalosti u Srbiji zbog masakra na Cetinju: Vlada sutra donosi odluku
"Partizan ima tim za fajnal-for Evrolige": Braun za MONDO o Željkovom izazovu i najvećoj želji u karijeri
Zvezda pokorila Španiju, sad neće mrdati iz Beograda: Mesec dana neće morati dalje od "Pionira"!
"U redu ako ne razumete košarku, vaše pitanje me vređa!": Greška na konferenciji Sferopulosa napravila haos!