• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici SRS i SNS spiskali 44.000 evra

Najveće trošadžije radikali i naprednjaci, koji su potrošili čak tri i po miliona dinara više nego poslanici grupe "Za evropsku Srbiju" iako se radi o podjednako brojnim grupama.

Poslanici Skupštine Srbije radili su tokom prošle godine svega 90 dana, a za to vreme potrošili skoro šezdeset odsto budžeta predviđenog za normalan jednogodišnji rad, piše "Blic".

Podaci objavljeni u Informatoru Skupštine pokazuju da su najveće trošadžije radikali i naprednjaci, koji su potrošili čak tri i po miliona dinara više nego poslanici grupe "Za evropsku Srbiju" iako se radi o podjednako brojnim grupama.

Podaci o troškovima poslanika, koji su za godinu dana usvojili svega 48 zakona i 32 deklaracije i rezolucije, bili bi još drastičniji i ukazivali na veće rasipništvo da se Skupština potrudila da izračuna svoje troškove do kraja godine, a ne samo do 20. novembra.

Prema Informatoru, iz budžeta je prošle godine za rad poslanika bilo izdvojeno 1.035.975.000 dinara, a do 20. novembra poslanici su na plate, dnevnice, putovanja, parkiranje i slično potrošili 586.301.776 dinara.

Samo zbog izbora nisu radili tri meseca, a novi saziv konstituisan 11. juna je do kraja godine radio samo 67 radnih dana, odnosno 424 sata i 55 minuta.

Od tog vremena čak 117,34 sati potrošeno je na raspravu mimo dnevnog reda. Naravno, neslavno su prednjačili poslanici SRS sa 67 sati uglavnom svađa i kletvi.

Iako se iz Informatora ne može saznati koliko novca su poslanici potrošili do kraja godine, kao ni koliko je potrošio prethodni saziv koji je radio do 13. marta, kada je Skupština raspuštena zbog izbora, jasno se vidi da su dnevnice poslanika koji su u Skupštinu ušli sa izborne liste radikala za čak četiri miliona dinara ili oko 44.000 evra veće od poslanika koji pripadaju Grupi ZES. I jednih i drugih je po 78.

Izvori "Blica" iz Skupštine tvrde da radikali napumpavaju svoje dnevnice zakazivanjem sastanaka poslaničkog kluba mimo održavanja sednice.

Razlika od oko 44.000 evra isplaćenih dnevnica u korist radikala i naprednjaka može se objasniti samo time da ovi poslanici za razliku od drugih maksimalno koriste odluku Administrativnog odbora iz 2006. godine kojom poslanici imaju pravo na dnevnice za dolazak na po dva sastanka poslaničke grupe uoči sednice Narodne skupštine.

"Nije ništa čudno u podatku da su najveće dnevnice isplaćene radikalima. To sve zavisi od toga odakle su poslanici. Logično je da one poslaničke grupe čiji poslanici žive dalje u unutrašnjosti imaju veće troškove. Teško je to uporediti. Mi sastanke poslaničkog kluba održavamo po potrebi, a sve se to da prekontrolisati jer se sve evidentira", rekao je poslanik SRS Milorad Mirčić odbijajući sumnju o zloupotrebi prava na dnevnicu.

Ako se stručne službe Skupštine potrude da sistematično izračunaju troškove poslaničkih grupa do kraja godine, lako će moći da utvrde da li poslanici zloupotrebljavaju i onako previše liberalne odredbe o tome da poslanici budu pošteđeni svakog troška.

Najveći trošak koji država plaća poslanicima, ako izuzmemo plate i dodatke, jeste naknada za korišćenje sopstvenog vozila. Do 20. novembra iz budžeta je izdvojen 49.800.071 dinar naknade što koriste svoja kola da bi došli do Skupštine.

I u ovom slučaju su troškovi radikala i naprednjaka nesrazmerno veći u poređenju sa drugima. U odnosu na isti broj poslanika ZES, radikali i naprednjaci su na ime ovih troškova podigli sa skupštinske blagajne 19,2 miliona dinara, što je oko šest miliona i trista hiljada dinara više, odnosno oko 67.847 evra više.

Pregled primanja poslanika:
Plata: 75.886,40 (neto);
Dnevnica: 2.191,00;
Dodatak: 30.354,00

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image