• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

PORUKA IZ EU: Kosovo je biralo, sada RAZGOVORI SA BEOGRADOM što pre

Izvor MONDO/Tanjug

Razgovori Beograda i Prištine treba da budu nastavljeni što pre, mora se popraviti imidž EU u Srbiji ali i "uvezati" proces stabilnosti s procesom demokratizacije na Zapadnom Balkanu, poručeno s panela na 19. ekonomskom samitu u Beogradu

Ambasador Nemačke u Srbiji i šef Delegacije EU u našoj zemlji, Tomas Šib i Sem Fabrici, , koji su učestvovali na panelu "Izazovi za regionalnu stabilnost" na 19. ekonomskom samitu u Beogradu, ocenili su da politička stabilnost regiona utiče na sve ekonomije na Zapadnom Balkanu.

Šib je rekao da je sa tačke gledišta Berlina, proširenje Evropske unije na Zapadni Balkan i dalje priorit, iako se, kako navodi, u javnosti u Srbiji često mogu čuti ocene da zapadnim zemljama prijem država ZB u EU nije u vrhu agende.

VLADAVINA PRAVA JE NEZAOBILAZNA

Austrijski ambasador u Srbiji Nikolaus Luteroti istakao je da postoji pozitivan razvoj na Zapadnom Balkanu, kao i stabilno okruzenje, ali da je važno baviti se vladavinom prava. Pristupanje EU je još najbolji instrument za transformaciju Zapadnog Balkana i mogućnost da se region učini kvalitetnim, dodao je Luteroti. "Potrebne se kredibilne reforme, ali istovremeno, i kredibilna poruka koju EU treba da pošalje regionu" rekao je Luteroti i dodao da je to stav i austrijske vlade. On je zaključio da je sada važan momenat da se otvore pregovori za pristupanje sa Severnom Makedonijom i Albanijom

Nemački ambasador je govoreći o izazovima za regionalnu stabilnost na Zapadnom Balkanu naveo da bi dijalog Beograda i Prištine trebalo nastaviti i to kako je rekao, "što pre bez svake sumnje".

Jedna od glavna prepreka za to je sada nestala, jer su na samoproglašenom Kosovu završeni parlamentarni izbori i Albanci će dobiće legitimne prestavnike u dijalogu Beogarda i Prištine.

Govoreći o imidžu EU u Srbiji, a na komentar moderatora da se u delu javnosti često može čuti da "EU izmišlja nove uslove za našu zemlju", što utiče na percepciju domaće javnosti o Uniji, Šib je potvrdio da bi imidž Unije mogao da bude bolji, ali da na tome treba da rade i državne institucije.

"Naše napore treba da dopuni pozitivna poruka koje bi prenela Vlada Srbije kako bi se prenela pozitivnija slika o Evropskoj uniji", rekao je Šib.

Govoreći o regionalnoj stabilnosti, šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je da dijalog između Beograda i Prištine predstavlja veoma važan činilac za stabilnost u regionu, dodajući da je glavno pitanje kako se može uspostaviti normalizacija odnosa.

"EU će iskoristiti sopstvena sredstva da pogura dijalog, ali taj proces mora biti održiv i donet dogovorom, a ne da bude nametnut od trećih lica", rekao je Fabrici.

Francuski ambašador u Srbiji Žan Luj Falkoni rekao je da je za njega čudno što se u regionu Zapadnog Balkana odvaja proces stabilnosti od procesa demokratizacije.

On je na istakao da je za njegovu zemlju stabilnost jedan "inkluzivan okvir" koji obuhvata i demokratiju, kao i ekonomski i društveni razvoj, te da nije moguće uspostaviti stabilnost bez demokratije.

Falkoni je podsetio na posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Srbiji i naglasio da je to bio trenutak kada je Francuska poslala poruku da želi da bude prisutna u regionu.

Francuski ambasador ističe da su proces sprovođenja reformi i približavanje EU, paralelni tokovi.

"Mora da se radi na institucionalnim reformama. Bitno je ono što je rekao Makron, da reforme moraju da se učine realnim, da mogu da osete građani, i da to nije nešto što će se dogoditi za 30 godina, nego nešto što se dešava upravo sada", naglašava Falkoni..

Povezane vesti

Komentari 25

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Čika Crni

Postoji jedna institucija koja se zove referendum, pa bi bilo lepo da je vlast primeni i sazna da li ovaj narod želi u EU ili ne želi. Da li treba da se malo dovedemo u red, naravno da treba. Stati na put kriminalu i korupciji, to pogotovo. Ulaziti u EU, e to je već za razmišljanje. Rasturili nam mešovitu državu a sada da ulazimo u još veću guzvu, gde su već, ili bi želeli da budu, oni koji nisu hteli s nama. I nipošto da dogovor sa šiptarima bude uslov za pristupanje EU. Evropa za evropu a KiM je nešto drugo, u to ne sme da se dira, gospodo iz belog sveta.

Loto i

Lažu. Manipulišu sa nama. Nikada a možda za 20 god ako ih bude bilo. Agresori nas uništili oružjem a sada recima. Okrenimo se nama i buducnosti. Imamo ogromno tržište pred nama

Dakki

Veoma je vazno da se dijalog sto pre nastavi.

special image