• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novim poslovnikom protiv opstrukcije

Donošenje novog poslovnika Skupštine Srbije jedan je od načina da se spreči opstrukcija rada parlamenta, složili su se predstavnici parlamentarnih stranaka.

Donošenje novog poslovnika Skupštine Srbije jedan je od načina da se spreči opstrukcija rada parlamenta, složili su se predstavnici parlamentarnih stranaka koji su učestvovali u emisiji RTS-a "Upitnik".

Poslanik kluba "Za evropsku Srbiju" i šef radne grupe za izradu poslovnika Boško Ristić rekao je da tekst poslovnika postoji, ali ne i politička volja da se obezbedi normalan rad parlametna.

Kada bi ta volja postojala, Radna grupa bi mogla poslovnik da donese za dva dana, ocenio je Ristić.

On je dodao da novi poslovnik ne bi mogao u potpunosti da spreči opstrukciju, ali da to može da bude jedan od puteva.

"Međutim, bez dogovora najznačajnijih stranka u parlamentu, onih koji će poštovati poslovnik, neće biti moguće spečiti opstrukcju", naglasio je Ristić.

Prema njegovim rečima, tekst poslovnika bi uskoro trebalo da bude završen i biće predat predsedniku Skupštine Slavici Đukić-Dejanović, a ono o čemu se ne postigne dogovor predaće joj se kao separat.

"Većina u skupštini je vlasna da izglasa poslovnik, ali je najbolji put ipak put dogovora", rekao je Ristić.

Zamenik šefa poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić ocenio je da se efikasnost rada Skupštine ne može popraviti ako ne postoji opšta saglasnost za tako nešto.

On je dodao da će uskoro morati da bude rešeno i pitanje mandata poslanika SNS, o čemu će odlučiti Administrativni odbor, kao i da će deo vremena predivđenog za raspravu o amandmanima morati da bude prebačen u skupštinske odbore.

"Ukoliko to ne uradimo, čeka nas teška godina", smatra Senić.

Šef poslaničke grupe radikala Dragan Todorović rekao je da predstavnici te stranke ne učestvuju u radu Radne grupe za izradu poslovnika jer "ne prihvataju poimanje demokratije kakvo ima većina - uzmi ili ostavi".

On je ocenio da ne postoji želja za dogovorom već stav da interes većine treba da bude nametnut.

Poslanik LDP Nataša Mićić je ocenila da je borba protiv opstrukcije i priprema sednice, kao i dobar poslovnik.

Ona je rekla da je ta poslanička grupa predložila tekst poslovnika sa 12 članova koji jasno definišu zadatke vlade, kao i to da se evropski zakoni mogu usvajati za sat i po, tako što bi se rasprava o njima prenela u odbore.

Mićićeva je dodala da taj predlog nije prihvaćen i da je do sada, od 250 članova, raspravljena tek polovina, odnosno 111.

Učesnici emisije takođe su se složili da nije potrebno i da ne bi bilo dobro ukinuti direktne televizijske prenose skupštinskih zasedanja, uz napomenu da iskustvo drugih zemalja govori da postoje i drugi načini korektnih izveštavanja sa sednica parlamenta.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image