• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Počela primena trgovinskog sporazuma sa EU

Primena Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU u Srbiji počela je danas, a premijer Mirko Cvetković je istakao da će finalni efekat njegove primene biti jeftinija roba iz zemalja članica Unije.

Primena Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU u Srbiji počela je danas, a premijer Mirko Cvetković je istakao da će finalni efekat njegove primene biti jeftinija roba iz zemalja članica Unije.

Vlada Srbije je 16. oktobra 2008. usvojila odluku o početku primene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, koji je trebalo da stupi na snagu 1. januara 2009. godine.

Sporazumom je predviđeno da se u ovoj godini carine na robu iz EU ukidaju ili smanjuju za pet do 20 odsto.

Premijer Srbije ocenio je da će finalni efekat primene tog sporazuma sa EU biti jeftinija roba i "proizvodni inputi" koji dolaze iz Unije, za građane i privredu Srbije.

Cvetković je na konferenciji za novinare posle sednice vlade podsetio da taj sporazum predviđa da Srbija sukcesivno smanjuje carinske stope na uvoz proizvoda iz EU.

Potpredsednik vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić naglasio je da će jedan od najvidljivijih efekata primene sporazuma biti to što će od danas carina na uvoz automobila biti duplo niža, tj. umesto dosadašnjih 20 biće 10 odsto.

Ministarka finansija Diana Dragutinović navela je da vlada nije radila nove kalkulacije u vezi sa budžetskim gubicima koji će nastati zbog primene trgovinskog sporazuma sa EU.

Prema njenim rečima, postoje ranije procene, pravljene kada je rađen Zakon o budžetu, ali se tada računalo da će uvoz biti veći, pa bi i gubici po osnovu carina i PDV-a bili veći, međutim, najnovija kretanja pokazuju da se uvoz usporava.

Carinska služba u potpunosti je pripremljena za početak primene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, istakli su predstavnici Uprave carina.

Pomoćnik direktora sektora za tarifsko poslovanje Tihomir Bogićević rekao je na konferenciji za novinare da je Uprava carina podigla kapacitet da bi mogla da kontroliše primenu sporazuma, a organizovala je i obuku za predstavnike poslovne zajednice kako bi se u taj proces ušlo pripremljeno.

U primeni snižavanja carinskih stopa za robu iz EU, centralnu ulogu imaće primena pravila o poreklu robe, pošto nije dovoljno da ona bude uvezena sa teritorije EU, već i njeno poreklo mora biti iz Unije, naglasio je Bogićević.

Stupanjem na snagu izmena Zakona o carinskoj tarifi carine bi trebalo da budu smanjene na 12,5 odsto a konačne cene automobila niže od pet do osam odsto. Cenovnici auto kuća, ako bude razjašnjena praktična primena, trebalo bi budu objavljeni početkom februara.

Građani će, takođe, zahvaljujući paketu mera za suzbijanje efekata ekonomske krize, imati mogućnost da pod povlašćenim uslovima kreditiranja kupe "punto" koji se proizvodi u kragujevačkoj "Zastavi".

Prema najavama iz Ministarstva ekonomije, za osnovni model "fijat punta" koji košta 7.300 evra, mesečna rata bi iznosila oko 90 evra (sa učešćem od deset odsto) ili oko 100 evra bez učešća. Kamatna stopa na te automobile bi bila 4,5 odsto godišnje, a rok otplate sedam godina.

Direktor marketinga kompanije "Verano Motors" Jovo Srećo u izjavi Tanjugu rekao je da bi posle uvođenja te mere konačna cena vozila trebalo da bude umanjena za oko šest procenata, i da će uvoznici cene vozila korigovati posle objavljivanja odluke u Službenom glasniku.

Prema Zakonu o potvrđivanju Prelaznog sporazuma automobili su svrstani u grupu veoma osetljivih proizvoda, što znači da bi već od 1. januara 2010. carina trebalo da padne na 7,5 odsto, početkom 2011. na pet odsto, da bi 1. januara 2012. carina na uvoz automobila iznosila 2,5 odsto, a prvog dana 2013. trebalo bi da bude ukinuta

Srbija je Sporazum potpisala sa EU 29. aprila 2008. godine. Njime je predviđeno da se u narednih šest godina postepeno uspostavi slobodna trgovina industrijskim i poljoprivrednim proizvodima.

Prema prelaznom trgovinskom sporazumu sa EU, u zavisnosti od grupa proizvoda carine će se smanjivati u naredne tri, pet ili šest godina.

Na industrijske proizvode carine će biti potpuno ukinute nakon šest godina, dok će na određene poljoprivredne proizvode ostati carine na nivou od 20 do 80 odsto od carina iz 2008. godine.

Domaća industrija će se, kako je ugovoreno, najduže štititi pri uvozu robe koja je na listi "najosetljivijih proizvoda", za koje bi u prvoj godini primene sporazuma carina iznosila 85 odsto sadašnje carinske stope.

U drugoj godini carina bi se svela na 70 odsto, naredne godine na 55 odsto, zatim na 40, pa 20 odsto, da bi šeste godine bila ukinuta.

Sporazum o stabilizacioji priduživanju (SSP) Srbije Evropskoj uniji i Prelazni trgovinski sporazum potpisani su 29. aprila ove godine u Briselu, a ratifikovani su u Skupštini Srbije 9. septembra.

SSP ne može da stupi na snagu dok ga ne potvrdi Savet ministara EU i Evropski parlament i ne bude ratifikovan u svim državama potpisnicama, članicama EU.

Savet ministara EU, zbog protivljenja Holandije, nije dao saglasnost da se primenjuje Prelazni trgovinski sporazum, ali su zvaničnici EU preporučili Srbiji da jednostrano počne primenu tog sporazuma.

Srpski zvaničnici ranije su naveli da EU od 2000. godine praktično primenjuje ono što je predviđeno tim sporazumom, jer je ukinula sve carine i kvote na uvoz robe iz Srbije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image