IMATE PRIČU? Javite nam se.

Priština se poklonila pred Englezima: Od BRAĆE četiri komada na "Vokriju"!

Autor ..

"Dok smo trpeli genocid i silovanje žena, vratili ste nam nadu u slobodu", stajalo je na jednom od transparenata, uz potopis: "Zauvek zahvalni". Posle 5:3 u Londonu, 0:4 u Prištini.

Na rasprodatom "Fadilju Vokriju" večeras je gostovala fudbalska reprezentacija Engleske i postigla četiri pogotka za 90 minuta igre bez preteranog žara i borbenosti.

Priština nije propustila priliku da naglasi koliko je zahvalna gostima na svemu što je njihova Vlada uradila na putu ka jednostrano proglašenoj nezavisnosti pre 11 i po godina.

Šest godina kasnije, FIFA je uvela selekciju takozvanog Kosova u kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2018, isto je naredne godine uradila i UEFA za Ligu nacija 2019. i kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2020, na kom će ova reprezentacija učestvovati ako izbaci Severnu Makedoniju u martovskom baražu Lige C.

Možda će vas zanimati

Da nije bilo Aleksa Krala, koji je golom i asistencijom za osam minuta igre u Pragu pre tri večeri poništio vođstvo Kosova i odveo Čehe na završnicu, praznik prijateljstva i uvažavanja domaćih i gostiju svakako bi bio završen u tunelu pred izlazak na teren.

Ovako, pred 13.500 ljudi na "Vokriju" odigrana je revijalna utakmica bez konkretnog rezultatskog značaja i završena trećim porazom domaćih u poslednje četiri utakmice kvalifikacija: Kosovo - Engleska 0:4 (0:1).

U isto vreme pred praznim tribinama zaključanog Nacionalnog stadiona "Vasil Levski" u Sofiji, Bugarska je uspela da savlada Češku u još jednoj utakmici bez uticaja na konačan plasman, tako da je "fenjer" pripao reprezentaciji Crne Gore. Presudio je pogodak Vasila Božikova u 56. minutu - 1:0 (0:0).

U Prištini, u koju je doputovalo nekoliko hiljada engleskih navijača, vodeći pogodak postigao je vezista Totenhema, Hari Vinks, posle lepog dodavanja Aleksa Okslejd-Čemberlejna u 32. minutu. Posle ne baš intenzivne i vatrene igre u nastavku meča, spori tempo uspeo je da iskoristi Vinksov kapiten i u klubu i u reprezentaciji, Hari Kejn, koji je jednu konfuznu situaciju pred Arijanetom Murićem iskoristio za 32. pogodak na 45. utakmici u belom dresu.

Bio je ovo PRVI poraz "Kosova" posle 11 utakmica u Prištini, od kojih je devet završeno pobedom, a dva remijem. Kao domaćine, Kosovce su poslednji put savladali fudbaleri Ukrajine još 6. oktobra 2015, ali na "Loro Borići" stadionu u Skadru. S obzirom na to da Ukrajina ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost teritorije južne srpske pokrajine, utakmica je bila odigrana u susednoj Albaniji.

Dva razlike bilo je u 79, a tri već u 83. minutu kada je još neoznojani Markus Rašford istrčao uz Rahima Sterlinga i lagano poentirao na pravovremeni pas najboljeg engleskog fudbalera, koji je pre tri večeri u pobedi nad Crnom Gorom od 7:0 na "Vembliju" odslužio kaznu za nasrtaj na saigrača, Džoa Gomeza iz Liverpula.

Konačan rezultat na ulasku u nadoknadu vremena postavio je još jedan rezervista, Mejson Maunt, koji je katastrofalnu reakciju demoralisane odbrane rivala iskoristio za prvenac u dresu Engleske, koji je večeras obukao šesti put.

Organizatori utakmice nisu štedeli na dekoru, koliko grad, tako i trening centar, hotel i sam stadion, okićeni su zastavama jednih i drugih, uz standardne poruke dobrodošlice.

"Dok smo trpeli genocit i silovanje žena, vratili ste nam nadu u slobodu", stajalo je na jednom od transparenata, uz potopis:

"Zauvek zahvalni".

Čitajte: SVE o baražu UEFA lige nacija - kako Srbija može na EURO, a kako "Kosovo".

tzv. Kosovo: Murić - Vojvoda, Rahmani, Aliti, Kololji - Celina, Drešević, Beriša (od 65. Halimi) - Haderđonaj (od 73. Žegrova), Nuhiju (od 82. Rašani), Rašica.

Engleska: Poup - Aleksander-Arnold (od 84. Tomori), Megvajer, Mings, Čilvel - Hadson-Odoi (od 59. Rašford), Vinks, Rajs - Okslejd-Čemberlejn (od 73. Maunt), Kejn, Sterling.

Od kada je u martu 2019. šef skauta švajcarskog Bazela, Bernar Šaland, prihvatio poziv tadašnjeg predsednika FSK, Fadilja Vokrija, koji je preminuo samo tri meseca kasnije, "Kosovo" je bilo u seriji od 15 utakmica bez poraza u prijateljskim mečevima, Ligi nacija i kvalifikacijama za EURO.

Prvi su doživeli tek 10. septembra na "Vembliju", kada ih je ekipa selektora Gareta Sautgejta porazila 5:3, nakon čega su plavo-žuti 10. oktobra iskoristili dolazak uveliko eliminisane Crne Gore i pobedom od 2:0 učinili da pomenuta utakmica sa Češkom Republikom bude praktično eliminaciona.

Takozvano Kosovo bilo je nadomak direktne promocije među 24 učesnika narednog Evropskog prvenstva kada je Adte Nuhiju u 50. minutu pogodio mrežu na "Dosan areni" i pomerio ekipu na drugo mesto "live" tabele iza sigurnih Engleza.

Tada je na scenu stupio Kral, defanzivni vezista Košica, koji je tek sedmi nastup za nacionalni tim upriličio pogotkom u 71. i asistencijom za još jedan pogodak u 79. minutu, koji je postigao štoper Čelustka.

Na putu kući, Šalan i njegova postava znali su da im je posle dva poraza u tri runde ostala još jedna šansa i da zbog napete političke situacije u komšiluku možda, na kraju, neće ni igrati kao gosti u Skoplju.