• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Izmene Poslovnika - opozicija nezadovoljna

Vladajuća većina pripremila je izmene Poslovnika o radu Skupštine Srbije. Opozicija tvrdi da ih niko nije konsultovao.

Poslanici Skupštine Srbije iduće nedelje će razmatrati izmene i dopune Poslovnika o radu parlamenta, koje bi trebalo da omoguće efikasniji rad zakonodavne vlasti, a predstavnici opozicije kažu da o tome nisu konsultovani.

Predstavnici vladajuće većine navode da se privodi kraju usaglašavanje novih rešenja, kojima će drugačije biti uređeno reklamiranje povrede Poslovnika, kraće predlaganje amandmana i postavljanje pitanja vladi na određenim sednicama.

Oni izmene Poslovnika najavljuju kako bi se odblokirao rad parlamenta, smanjila mogućnost zloupotreba skupštinske govornice i ubrzalo donošenje zakona.

Predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović objasnila je da će se izmene odnositi na vreme koje poslanici mogu utrošiti na obrazloženje nekih svojih stavova i na konciznost pojedinih tema koje su na dnevnom redu.

Prema rečima predsednika Administrativnog odbora Nenada Konstantinovića (DS) na precizan način biće uređeno kada je moguće dobiti reč za prijavu povrede procedure u radu Skupštine.

Takođe, vreme za raspravu po amandmanima biće racionalizovano, kako bi se na efikasniji i brži način donosili zakoni.

Biće uređen i način postavljanja poslaničkih pitanja, tako što bi vlada bila obavezna da najmanje jednom mesečno u parlamentu odgovara na poslanička pitanja, rekao je Konstantinović.

"Sa tekstom ovih izmena u potpunosti se saglasila vladajuća koalicija, a mi očekujemo da će i opozicione stranke podržati ovakav predlog, jer se njima apsolutno ne ukidaju niti smanjuju bilo koja prava narodnih poslanika", istakao je on.

Šef Radne grupe za izradu novog Poslovnika o radu Skupštine Boško Ristić (DS) najavio je da će rad na tom tekstu biti nastavljen čim poslanici usvoje izmene i dopune Poslovnika koje treba da deblokiraju rad parlamenta i omoguće efikasniji rad.

Kada se to to obavi, Radna grupa će nastaviti da radi na temeljnoj i sveobuhvatnoj promeni procedure u parlamentu, u skladu sa ustavnim promenama i drugim promenama u društvu i u državi, rekao je Ristić.

Poslanik Saveza Vojvođanskih Mađara Balint Pastor rekao je da se ta stranka zalaže za izmene poslovnika jer je to, kako je naveo, u interesu Srbije, njenih građana i efikasnosti rada parlamenta.

"Svesni smo činjenica da Srbija treba da usaglasi svoj pravni poredak sa pravnim poretkom Evropske unije, što nije moguće po sadašnjoj dinamici rada, ali se zalažemo i za to da opozicija, ali ne samo opozicione stranke, već i vladajuće, imaju mogućnosti da kažu šta misle o svim pitanjima koja su od velike važnosti za građane", rekao je Pastor.

On je dodao da će poslanici SVM glasati za izmene Poslovnika ukoliko njihovi predlozi budu usvojeni.

Međutim, predstavnici opozicionih stranaka navode da sa njima nije razgovarano o izmenama Poslovnika koje se najavljuju, kao i da su se sa novim rešenjima upoznali iz medija.

Predstavnici opozicionih stranaka ocenili su da izmene Poslovnika o radu koje se pripremaju neće doprineti efikasnijem radu parlamenta, navodeći i da o novim rešenjima nisu ni konsultovani.

Šef poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić istakao je da izmene Poslovnika forsira vladajuća većina, ali bez dogovora sa šefovima poslaničkih grupa i mimo komisije koja je radila na novom poslovniku.

"Reč je o pokušaju da se nametnu pravila kroz izmenu i dopunu poslovnika na silu, i time se, naravno, narušava demokratska tradicija ophođenja u Narodnoj skupštini, koja je bila uspostavljena proteklih nekoliko godina. Ponašanje vladajuće koalicije liči na ponašanje režima SPS iz najgorih trenutaka 90-tih godina," rekao je Aligrudić.

On je ocenio da se takvom metodu rada opozicija mora jedinstveno suprostaviti, ukoliko želi da zadrži prefiks demokratska ispred naše države.

"To ne radimo u interesu nas kao poslanika, nego u interesu one polovine, najmanje polovine, birača, koji misli da opozicioni predstavnici zastupaju njihove interese u ovoj državi", rekao je Aligrudić.

On je dodao da još nije video izmene, ali "kakve god da su, ako neko želi da predloži nešto što je izbalansirano i što ide u prilog rada parlamenta, u korist i pozicije i opozicije, onda nije bilo potrebe da se ovako radi".

Aligrudić je naveo i da je tempo rada na izradi novog poslovnika bio veoma spor, da se stiglo do 110 odredbe teksta budućeg poslovnika, u čemu je DSS "konstruktivno učestvovala".

Najavljene izmene poslovnika Aligrudić je nazvao "čistim bezobrazlukom" i ocenio kao rušenje demokratskih principa.

"Sve to zajedno ima veze i sa ukidanjem televizijskih prenosa, koji se na mala vrata najavljuje. Svakako da ćemo u tom smislu morati da se dobro organizujemo i damo jednu žestoku reakciju, " rekao je izražavajući očekivanje da će više od polovine građana Srbije, u nekoj formi, podržati napore opozicije da se izbori za svoja demokratska prava.

Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović rekao je da poslanici te stranke nisu dobili predlog izmena Poslovnika.

On je ocenio da tim rešenjima vladajuća koalicija pokazuje nameru da onemogući kontrolnu ulogu parlamenta Srbije kao i mogućnost opozicije da kontroliše izvršnu i sudsku vlast i da ukazuje na probleme sa kojima se građani i država suocavaju.

Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je takođe da nije imao uvid u ono što se predviđa izmenama Poslovnika o radu parlamenta.

"Znam da se ide na restriktivnije mere u pogledu prava na obaveštavanje narodnih poslanika, da će to biti isključivo pisanim putem, da će se smanjivati vreme za raspravu o amandmanima i da će povreda poslovnika moći da se prijavljuje samo kao povreda koju je učinio predsednik ili predsedavajući, pošto oni jedini mogu da povrede Poslovnik za vreme trajanja sednice," naveo je Nikolić.

Zamenik predsednika poslaničke grupe NS Miroslav Markićević zamerio je predsednici parlamenta na načinu vođenja Skupšitne, jer šefove poslaničkih grupa nije pozvala na konsultacije ni oko izmena Poslovnika, a ni povodom vanredne sednice na kojoj će se te izmene razmatrati.

"Rad Skupštine ne zavisi od Poslovnika, jer ako neko hoće da blokira, on to može da radi po svakom Poslovniku", istakao je Markićević i ocenio da atmosfera u parlamentu nije dobra i da nekome odgovara da se ekonomska i politička kriza, "svaljuju na Skupštinu", sa ciljem da se pažnja građana odvari od pravih tema.

Lider LDP Čedomir Jovanović ocenio je da probleme u parlamentu neće rešiti radne grupe za televizijske prenose, površne izmene Poslovnika ni zadovoljstvo vlade zbog prilike da za sve probleme optuži nepopularni parlament.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image