• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sinod SPC zabrinut zbog statuta Vojvodine

Arhijereji SPC izrazili su veliku zabrinutost za suverenitet i teritorijalni integritet Srbije koji je, smatraju, najpre teško narušen nasilnim otimanjem i okupacijom Kosova i Metohije, a potom i pokušajem da se od Autonomne pokrajine Vojvodine načini "nova država u državi".

Arhijereji Srpske pravoslavne crkve izrazili su veliku zabrinutost za suverenitet i teritorijalni integritet Srbije koji je, smatraju, najpre teško narušen nasilnim otimanjem i okupacijom Kosova i Metohije, a potom i pokušajem da se od Autonomne pokrajine Vojvodine načini "nova država u državi".

U pismu predsedniku Skupštine Slavici Đukić Dejanović, arhijereji SPC ukazuju da se predloženim novim statutom Vojvodine toj pokrajini dodeljuju određeni oblici državnosti i izražavaju nadu da će poslanici "ovom očigledno protivustavnom aktu, uskratiti svoju saglasnost i potvrdu".

To se, kako se navodi, sagledava u pravu da Pokrajina zaključuje međunarodne ugovore u oblastima iz svoje nadležnosti, zatim pravo da osniva svoja predstavništva u inostranstvu, posebno u Briselu, kao i pravo prigrabljeno uzurpacijom Skupštine Vojvodine da donosi zakone.

"Kao vekovni čuvar srpskog duhovnog bića, pa i nacionalnog identiteta i u doba kada srpske države nije bilo, Srpska pravoslavna crkva izražava veliku zabrinutost za suverenitet i teritorijalni integritet države Srbije, koji je najpre teško narušen, nadamo se samo privremeno, nasilnim otimanjem i okupacijom Kosova i Metohije, a potom pokušajem da se od Autonomne pokrajine Vojvodine načini nova država u državi Srbiji", navedeno je u pismu objavljenom na sajtu SPC.

Pismo je, kako se navodi, pored predsednika Skupštine, upućeno predsedniku Republike Borisu Tadiću i premijeru Mirku Cvetkoviću.

Ukazuje se da je, uz sve to, i predlog o osnivanju takozvane Vojvođanske akademije nauka i umetnosti učinjen u nameri da se Srbima u Vojvodini prida posebni narodnosni, tj. nacionalni identitet.

Kako se predlogom Statuta AP Vojvodine započinje novo rasparčavanje i razaranje već smanjene i ubogaljene srpske države, odlukom Svetog arhijerejskog sinoda, u ime patrijarha srpskog Pavla i SPC, arhijereji mole predsedavajućeg Skupštine Srbije da se njihov dopis i zahtev predoči poslanicima kako bi se o njemu raspravljalo.

Pismo Sinoda biće prosleđeno nadležnim skupštinskim odborima koji će odlučiti o daljem postupanju, rekla je Tanjugu predsednica Skupštine.

"Kao predsednik Skupštine Srbije dužna sam da poštujem zakon i skupštinsku proceduru, pa će pismo SPC-a, u skladu s tim, biti prosleđeno nadležnim skupštinskim odborima, koji se bave tim pitanjem", rekla je Đukićeva.

Ona je podsetila da svaki građanin i svaka institucija u zemlji imaju pravo da izraze svoje stavove po svim pitanjima kojima se parlament bavi, svi ti stavovi se podjednako tretiraju, pa će tako biti i sa pismom SPC.

"To pravo pojedinaca i institucija se mora poštovati", rekla je predsednica parlamenta.

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić poručio je da će vojvođanske vlasti da razmotre sve dobronamerne primedbe na statut, uključujući i saopštenje Sinoda SPC.

Pajtić je u saopštenju za javnost naveo da Sinod SPC nije uputio pismo pokrajinskoj vladi, ni njemu kao premijeru, niti Vojvođanima.

"Takvo pismo nisu uputili ni meni ni Vojvođanima, pa tim povodom jedino mogu da ponovim da je usvajanje statuta i njegovo usaglašavanje sa zakonom o nadležnostima pokrajine, veoma važan državni posao za Srbiju", kazao je Pajtić.

On je ocenio da u poslu usvajanja statuta se "ne radi o tome da Vojvodina nešto hoće, a Srbija neće, jer je Vojvodina u Srbiji".

"Radi se zaista o tome da su i statut i zakon u najvišem interesu Srbije, da su to akti koji ne vode u dezintegraciju, već u bolje i brže funkcionisanje države, odgovornije i bliže građanima. Radi se o suštinskom preduslovu razvoja Srbije, o implementaciji naših ustavnih načela i evropskih vrednosti i prakse", poručio je Pajtić.

Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši izrazio je očekivanje da će republički parlament početkom marta dati saglasnost na pokrajinski statut, saopšteno je u petak iz njegovog kabineta.

Egereši je u razgovoru sa predsednicom mađarskog parlamenta Katalin Sili u Budimpešti rekao da je Statut Vojvodine značajan, jer je preduslov da Vojvodina nastavi da se nesmetano razvija kao moderan, građanski i evropski region.

Katalin Sili je ocenila da je donošenje Statuta Vojvodine u skladu sa evropskim vrednostima i ponovila svoju punu podršku naporima Srbije koji doprinose što ranijem priključenju evropskim integracijama.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image