"Dakle, ne pravimo problem Srbiji na njenom putu evropskih integracija. Mi uvažavamo taj stav Srbije i drugih zamalja Zapadnog Balkana. Verujemo da će tada i odnosi EU i Rusije biti bolji", rekao je Bocan-Harčenko danas na predavanju "Balkanska politika Ruske Federacije" u Institutu za međunarodnu politiku u Beogradu.
Prema njegovim rečima, politika uravnoteženosti koju Srbija vodi prema EU i Rusiji je "najbolja na Zapadnom Balkanu", a najbolja je i politika Srbije o vojnoj neutralnosti.
O RUSKOJ POLITICI I SRBIJI (ZAPADNOM BALKANU)
"Zapadni Balkan je izuzetno važan region za Evropu u globalnom smislu. Ovaj region je važan za stabilnost i saradnju čitave Evrope i bez rešavanja otvorenih pitanja na Balkanu, a ima ih, nemoguće je uspostaviti stabilnost u Evropi. Rusija je okrenuta sveobuhvatnom obnavljanju politike ovde i želi da razvija odnose sa svim zemljama Zapadnog Balkana koje to žele. Zapadni Balkan zauzima važno mesto u politici Rusije. Najbolje odnose imamo sa Srbijom iz mnogo razloga i mogu da kažem da su ti odnosi najbolji u poslednjih nekoliko decenija. Nikada kao do sada nismo imali tako prisne odnose".
Zato Srbija, kaže, ima najbolju politiku u ovom delu Evrope, jer ima uravnotežene stavove i odnose i prema EU i prema Rusiji. "To je najbolja opcija, najbolja varijanta za Zapadni Balkan", ocenio je.
Istakao je i da predsednik Rusije Vladimir Putin najviše sastanaka od svih šefova država u Evropi ima sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
"To je moguće kada u odnosima postoji suština i podrška uključujući i onu po pitanju Kosova", dodao je.
Osvrnuo se i na projekte i investicije koje Rusija ima u ovom delu Evrope.
"Ne mogu da prihvatim mišljenja da se time jača zavisnost zemalja Zapadnog Balkana prema Rusiji i da Rusija tako učvršćuje svoju poziciju ovde. Da, to jeste zavisnost, ali međusobna POZITIVNA zavisnost, jer se tim energetskim i infrastrukturnim projektima, doprinosi saradnji, povezanosti. Ima još mnogo stvari koje treba da uradimo, ali da pitate bilo kog čoveka na ulici navešće vam bar jedan ruski projekat. Takođe, treba da povećamo i trgovinsku razmenu".
O EVROPSKOJ UNIJI
Ruski ambasador smatra da EU i Rusija imaju mnogo više sličnosti nego razlika, što se tiče politike prema Zapadnom Balkanu, a i uopšte.
Tokom predavanja, Bocan-Harčenko je više puta isticao značaj ruskih projekata u investicija u energetski sistem Srbije i njenu infrastrukturu, ističući da će to doprineti povezanosti Srbije i ovog regiona Evropi. To je naglašavao kako bi napravio "šlagvort" za stav o tome da Rusija ni na koji način ne želi da ometa, niti ometa Srbiju i druge zemlje Zapadnog Balkana, na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
Ocenio je, međutim, i da EU danas nije ista ona od pre 10 godina i dodao da ne veruje da se proces širenja može kretati brzo kao pre. Istakao je i da je i posle sankcija koje su pojedine zemlje EU uvele Rusiji, a za koje je rekao da "nemaju veze sa realnošću", nastavile da održavaju kontakte u vezi sa Zapadnim Balkanom, što svedoči o tome koliko je ovaj region važan.
O KOSOVU
O NATO-u
Jasan i nedvosmislen stav - Rusija je i dalje protiv NATO.
"NATO i širenje NATO-a, pogotovo nametnuto, Rusija smatra štetnim i doživljava kao pretnju, i po sebe i po Zapadni Balkan", ukazao je ruski ambasador.
On kaže da većina naroda u pojedinim zemljama Zapadnog Balkana, a tu misli na Srbiju i Republiku Srpsku (koja je deo BiH) ne podržava članstvo u NATO i da je stoga štetno nametati članstvo. Od zemalja Zapadnog Balkana samo još Srbija i BiH nisu članice NATO, mada je Srbija još 2006. godine pristupila NATO programu "Partnerstvo za mir".
"Čujem da se govori da je članstvo u NATO važno za sve te zemlje. Ali, nikada niko nije objasnio zašto je to važno? Zašto je to toliko bitno? Kakvu će korist imati ljudi od toga? Zbog čega će im biti bolje. Kažu i da će članstvo u NATO pospešiti ulaganja, investicije. Ma, dajte, to su samo priče. Ulaganja i investicije zavise isključivo od ekonomske situacije", istakao je Bocan-Harčenko.
O ORUŽJU I SARADNJI SRBIJE I RUSIJE
Ruskom ambasadoru nije jasno zašto vojno-tehnička saradnja Rusije i Srbije izaziva toliko interesovanje medija, "to je legitimna stvar, koju ostvaruje svaka zemlja" i da to nikako ne predstavlja pretnju "za treće zemlje".
"Mi smo za otvoreno tržište i u ovom smislu, po međunarodnim normama i pravilima. Ako Rusija ima da ponudi nešto najbolje, po prihvatljivoj ceni, onda svaka zemlja ima pravo da to kupi i ne vidim u čemu je tu problem. I to je suvereno pravo Srbije. Svaka zemlja treba da bude spremna na razgovor, saradnju i kompromis, ali mora da ima i snagu", zaključio je Bocan-Harčenko.
O BIH
Bocan-Harčenko je govorio i o BiH i rekao da je Rusija zadovoljna jer sada ima pomaka ka formiranju institucija, ali da je preuranjeno govoriti o izmenama Dejtonskog sporazuma.
ŠPIJUNSKA AFERA
U Srbiji je tek nekoliko dana bila aktuelna navodna špijunska afera, u koju je bio umešan bivši ruski diplomata. Ruski ambasador je bio upitan i o toj aferi. Predočeno mu je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da je ruskog ambasadora samo pitao: "Zašto?". A šta je ruski ambasador odgovorio Vučiću, zanimalo je novinare.
Bocan-Harčenko je odgovorio... hm, nije ništa odgovorio. "To je iza nas i ne bih želeo da ponavljamo tu priču". Rekao je da je o tome ranije govorio i da zna da su Vučić i predsednik Rusije Vladimir Putin imali konstruktivne i precizne razgovore.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu